„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 03 12

U.Kiguolis klaidina: autizmą ir skiepus siejanti organizacija bylos nelaimėjo

Apversti tiesą aukštyn kojomis – juokų darbas. Todėl sutarus, kad gautų duomenų apie autizmą ir skiepus užtenka, tai galima pateikti įrodymu neva yra priešingai.
U.Kiguolis teigia, kad D.Bigtree (kairėje) vadovaujama vakcinų skeptikų organizacija laimėjo bylą JAV teisme
U.Kiguolis teigia, kad D.Bigtree (kairėje) vadovaujama vakcinų skeptikų organizacija laimėjo bylą JAV teisme / 15min.lt koliažas

Verslininkas ir skiepų skeptikas Ugnius Kiguolis feisbuke skelbia iš pažiūros sensacingą naujieną. Jo teigimu, įtakinga vakcinų skeptikų organizacija „Informed consent action network“ (ICAN) JAV federaliniame teisme laimėjo bylą prieš Jungtinių Valstijų Ligų kontrolės ir profilaktikos centrą (angl. Centers for disease control and prevention, CDC).

Pagrindiniai ICAN rėmėjai – Niujorke įsikūrusio investicinio fondo „Selz Capital“ vadovas Bernardas Selzas su žmona Lisa Selz.

Teigiama, kad CDC pralaimėjus bylą, teismas įpareigojo įstaigą paskelbti mokslines studijas, kuriomis remiantis CDC tinklalapyje teigiama, kad skiepai nesukelia autizmo. Verslininko teigimu, CDC nepateikė nė vieno tyrimo, kuriuo būtų atsakoma į ICAN klausimus.

Tiesa ta, kad ICAN jokios bylos nelaimėjo, skunde pateiktų ICAN prašymų teismas neįpareigojo patenkinti, o vakcinų skeptikų organizacija sutiko su pateiktais atsakymais ir teismo proceso nebetęsė.

Daugiau apie skiepus ir autizmą – čia.

Visi ženklai rodo, kad ieškinio tikslas nebuvo gauti trūkstamos informacijos, o veikiau sukurti pagrindą pareikšti, kad ICAN kažką laimėjo prieš CDC.

Susitarė draugiškai

ICAN išplatintame pranešime spaudai teigiama, kad 2019 m. vasarą organizacija kreipėsi į CDC su prašymu pagrįsti teiginius, kad skiepai nesukelia autizmo.

JAV institucija į vakcinų skeptikų organizacijos klausimus neatkreipė dėmesio, todėl ICAN pasinaudojo JAV Informacijos laisvės įstatymu (angl. Freedom of Information Act, FOIA).

FOIA Jungtinių Valstijų gyventojams ir organizacijoms suteikia galimybę gauti valstybės institucijų turimus įrašus, dokumentus (angl. records). Nesulaukusi atsakymų ICAN 2019 m. gruodžio 31 d. teismui pasiskundė, kad CDC nepaiso FOIA nuostatų ir neteikia informacijos.

FOIA taikymas – įprasta procedūra. Vien pernai CDC gavo 1,4 tūkst. užklausų ir atsakė į beveik 1,3 tūkst. jų.

CDC nuotr./JAV ligų kontrolės ir profilaktikos centras (CDC)
CDC nuotr./JAV ligų kontrolės ir profilaktikos centras (CDC)

Skunde ICAN reikalavo, kad teismas įpareigotų CDC pripažinti negalinčią įrodyti, kad skiepai nesukelia autizmo, arba pateikti priešingus įrodymus. Vakcinų skeptikai taip pat prašė teismo atlyginti teismo išlaidas.

Nieko panašaus nenutiko.

Šių metų kovo 2 d. ICAN publikavo teismo dokumentą, kuriame teigiama, kad peržiūrėjusi savo duomenis, CDC identifikavo 20 tyrimų, kuriuos privalo pateikti remiantis Informacijos laisvės įstatymo reikalavimais.

Panašu, kad CDC pateikta informacija ICAN buvo pakankama. Teismo dokumente juodu ant balto parašyta, kad ieškinį organizacija atsiėmė savo noru, o klausimo nagrinėjamas visam laikui nutraukiamas abipusiu susitarimu. Tiek CDC, tiek ir ICAN įpareigotos savarankiškai padengti patirtas išlaidas.

15min nuotr./Teismo patvirtinto dokumento dalis, kurioje teigiama, kad abi ieškinys nutraukiamas abipusiu susitarimu
15min nuotr./Teismo patvirtinto dokumento dalis, kurioje teigiama, kad abi ieškinys nutraukiamas abipusiu susitarimu

Paprasčiau tariant, ICAN prašė tyrimų, o CDC juos pateikė. Pateiktų duomenų kiekis teismui ir ICAN advokatams, panašu, pasirodė tinkamas.

2019 m. gruodžio 31 d. ICAN skunde pateikti reikalavimai įgyvendinti nebuvo. To ir negalėjo būti. FOIA neįpareigoja institucijų pateikti detalių paaiškinimų – privaloma pateikti tik organizacijoje turimus dokumentus.

Skambi „pergalė teisme“ – viso labo ICAN ir CDC advokatų draugiškai išspręstas skundas. Jokio teismo įsakymo – nėra.

Loginė klaida

ICAN pranešta naujiena atkreipė JAV Kalifornijos universiteto Hastingso teisės koledžo teisės profesorės Doritos Rubenstein Reiss dėmesį. Akademikė – už skiepus pasisakančių tėvų organizacijos „Voices for vaccines“ valdybos narė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mitingas prieš skiepus
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Mitingas prieš skiepus

D.R.Reiss atkreipia dėmesį, kad ICAN skundo formuluotė išduoda tikrąjį jo tikslą – savireklamą. Paskutinę praėjusių metų dieną pateiktą skundą sudaro 36 lapai. Didžioji dalis teksto skirta skiepų skeptikų organizacijos argumentams apie skiepų ir autizmo ryšį.

Tačiau ICAN atstovaujantys advokatai puikiai žinojo, kad FOIA pagrindu teikiami skundai susiję išimtinai su prašymais pateikti įrašus. Kitaip tariant, teismas nesprendžia ar, pavyzdžiui, vakcinos sukelia autizmą, ar ne. Sprendžiama, ar CDC turėtų pateikti vidinius dokumentus. Dokumentų vertinimas šiuo atveju nėra teismo prerogatyva.

„Visi ženklai rodo, kad ieškinio tikslas nebuvo gauti trūkstamos informacijos, o veikiau sukurti pagrindą pareikšti, kad ICAN kažką laimėjo prieš CDC“, – rašo D.R.Reiss.

JAV Kalifornijos universiteto Hastingso teisės koledžo nuotr./D.R.Reiss
JAV Kalifornijos universiteto Hastingso teisės koledžo nuotr./D.R.Reiss

Profesorė pastebi, kad ICAN prašo CDC įrodyti neigiamą teiginį – „skiepai nesukelia autizmo“. Tuo metu realybėje veikiama priešingai – jei nerandama įrodymų, kad skiepai sukelia autizmą, vertinama, kad greičiausiai ryšio ir nėra.

Kitaip tariant, ICAN remiasi logika, kad „jei negalima įrodyti, kad raganų nėra, vadinasi, jos yra“. Tačiau remiantis moksliniu metodu, „raganų egzistavimui“ kelią užkerta faktinių įrodymų apie jų egzistavimą trūkumas.

Įrodymų pakanka

Savo informacijos šaltiniu U.Kiguolis nurodo vaizdo įrašą, kuriame istoriją nupasakoja ICAN įkūrėjas Delas Bigtree. Vyras neva laimėtai bylai aptarti skyrė ne vieną dešimtį minučių.

D.Bigtree „pergalės“ mastą padidino dar daugiau, o ICAN išplatino pranešimą, kuriame teigiama, kad „CDC pripažino neturį duomenų, kurie pagrindžia teiginius, esą skiepai kūdikiams nesukelia autizmo“.

„Twitter“ nuotr./ICAN įkūrėjas D.Bigtree
„Twitter“ nuotr./ICAN įkūrėjas D.Bigtree

Tai nėra tiesa. Pavyzdžiui, 20 numeriu pažymėta CDC pateikta studija tyrė būtent tai ir įrodė, kad ryšio tarp skiepijimo jauname amžiuje ir autizmo nėra.

U.Kiguolio atkartotą D.Bigtree nusiskundimą, esą CDC nepateikė duomenų apie tyrimus dėl kiekvienos vakcinos, D.R.Ross vertina skeptiškai. Teisės profesorės manymu, tyrimai atliekami kuomet tam yra pagrindas, o jam nesant vertinami turimi duomenys.

Kitaip tariant, neturint jokių mokslinių duomenų, kad skiepai sukelia autizmą, būtų keista dėl to tirti kiekvieną vakciną. Panašiai, kaip nesant įrodymų, kad autizmą sukelia šokoladas, nesiimama dėl to tirti kiekvieno naujo šokolado gaminio.

Mokosi iš „geriausių“

Tai nėra pirmas kartas, kuomet ICAN iškraipo informaciją. Remdamasi Informacijos laisvės įstatymu, organizacija 2018 m. pareikalavo, kad JAV Sveikatos departamentas (angl. Departament for Health and Human Servives, HHS) pateiktų Kongresui siųstą ataskaitą apie vaikams taikomų vakcinų saugumą.

VIDEO: Skirtinga informacija apie skiepus: kaip atskirti, kur tiesa, o kur – pramanas?

HHS atsakius, kad tokios ataskaitos vidinėje duomenų bazėje nerado, ICAN pareiškė, kad „HHS 30 metų netaiko vakcinų saugumo stebėsenos priemonių“.

D.Bigtree vakcinų skeptikų gretas papildė tiesiai iš pramogų pasaulio. Prodiusuodamas pramoginę pokalbių laidą „The Doctors“, D.Bigtree susidomėjo Andrew Wakefieldo teorija, siejančią autizmą su skiepais.

A.Wakefieldas – žmogus įžiebęs vakcinų skepticizmą. Jis yra pirmasis medikas, kuris kartu su 12 bendraautorių mokslinio tyrimo būdu parodė trivalenčių skiepų nuo tymų, parotito ir raudoniukės (MMR) bei autizmo sąsajas.

Youtube.com stop kadras /Andreq Wakefieldas
Youtube.com stop kadras /Andreq Wakefieldas

Tiesa, išanalizavus A.Wakefieldo studiją paaiškėjo, kad tyrimo subjektai buvo pasirinkti tikslingai, o MMR bei autizmo sąsajos „atrastos“ sulaukus finansinės paramos iš teisininkų, atstovaujančių autizmu sergančių vaikų tėvus bylose prieš farmacijos įmones.

Išaiškėjus A.Wakefieldo sukčiavimui, jo publikacija buvo pašalinta iš mokslinių darbų duomenų bazių, o pats medikas neteko gydytojo licencijos.

Tačiau paskleista dezinformacija niekur nedingo, o žalos mąstą iliustruoja tai, kad delsimą skiepytis Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pernai buvo įvardijusi viena didžiausių grėsmių žmonių sveikatai.

Praėjusį mėnesį U.Kiguolis susitiko su Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) vadovu Sauliumi Čaplinsku. Pastarasis 15min tuomet sakė, kad apie tokias „nesąmones, kad skiepai sukelia autizmą“ kalbėta nebuvo. Panašu, be reikalo.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“