Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 11 18

Ūkininkai ir medžiotojai sako, kad vilkų medžioklės kvota yra per maža

Per pirmąjį vilkų medžioklės sezono mėnesį jau krito 34 vilkai – daugiau kaip pusė Aplinkos ministerijos nustatytos kvotos. Ministerija per vilkų medžioklės sezoną Lietuvoje leidžia sumedžioti iki 60 vilkų, tačiau medžiotojai ir ūkininkai tikina, kad tiek yra per mažai.
Vilkas
Vilkas / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Temos: 2 Vilkas Medžioklė

„Jeigu vilkai eina avių pjaut į tvarką, kvota tikrai per maža. Ūkininkai dabar mažiau apsaugoti nei vilkai, taip išeina Lietuvoje. Matyt, vilkus labiau gerbiam nei tuos, kurie duoną augina“, – BNS sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos prezidiumo narys, Jurbarko ūkininkų atstovas Raimundas Jovarauskas.

Reaguodamas į pastaruosius pranešimus dėl netoli Marijampolės vilkų išpjautos avių bandos jam antrina ir Kupiškio ūkininkams atstovaujantis Zigmantas Aleksandravičius: „Aišku, kad kvota per maža, vilkų daroma žala didžiulė“.

Gamtos apsaugos asociacijos „Baltijos vilkas“ vadovas Andrius Laurinavičius tuo tarpu sako, kad ūkininkams vilkų padaryta žala ir medžioklės kvota neturėtų būti siejamos, o intensyvi medžioklė sukuria uždarą ratą – vilkai nebeperduoda gerų įgūdžių grobį pagauti miške, tad įjunksta į ūkius.

„Intensyvi medžioklė išardo šeimas, neperduodami geri medžioklės miške įgūdžiai, ir vilkiukai įpranta eiti į ūkius, įgūdžiai neperduodami kitoms kartoms“, – BNS sakė už laukinių gyvūnų apsaugą pasisakančios organizacijos atstovas.

Anot jo, ūkininkams įdiegus tinkamą apsaugą vilkai neprieitų prie naminių gyvulių, o tokios apsaugos diegimo kaštus būtų galima kompensuoti tais kaštais, kuriais kompensuojama ūkininkams padaryta žala.

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos skyriaus vyr. specialistė Jolanta Urbelionytė pažymi, kad vilkų medžioklės kvota šiemet dar neišnaudota. Anot jos, visoje Lietuvos teritorijoje dar galima laisvai sumedžioti bent aštuonis vilkus, taip pat dar liko neišnaudotos rezervuotos kvotos kai kuriose savivaldybėse.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilkas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vilkas

Pagal ministro patvirtintą vilkų medžioklės kvotą sezono metu nuo spalio 15 dienos iki balandžio 1 dienos Lietuvoje galima sumedžioti 60 vilkų. Pusė kvotos yra rezervuota tam tikroms savivaldybėms atsižvelgiant į vilkų populiaciją, o pagal likusią kvotą galima medžioti visoje Lietuvoje, išskyrus rezervatus. Pvz., Anykščių ir Varėnos rajonuose nustatyta sumedžioti iki trijų vilkų, bet iki sausio 31 dienos neišnaudojus kvotos ji pereitų visai Lietuvos teritorijai.

Aplinkos ministerijos duomenimis, iki lapkričio 15 dienos sumedžioti 34 vilkai. „Vilkus medžiotojai gali laisvai medžioti, iš likusių (savo kvotas turinčių) neišvardintų savivaldybių yra likę sumedžioti aštuoni vilkai, ar galima bus medžioti dar kitą savaitę – negaliu pasakyti, nes per praėjusį savaitgalį Lietuvoje buvo sumedžioti penki vilkai“, – BNS sakė J. Urbelionytė.

„Pagal šiuo metu esančią teisinę bazę mes negalime nustatyti didesnio nei 60 vilkų sumedžiojimo limito. Pagal galiojantį vilko apsaugos planą limitas nustatomas atsižvelgus į paskutinės vykusios vilkų apskaitos duomenis. Kadangi paskutinė apskaita vyko 2015 metais, tada buvo nustatyta, kad Lietuvoje gyvena ne mažiau kaip 292 vilkai, atsižvelgiant į tai, galima sumedžioti 20 proc. nuo šito skaičiaus, todėl treti metai iš eilės nustatomas 60 vilkų sumedžiojimo limitas“, – teigė ministerijos atstovė.

Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko pavaduotojas medžioklei Eugenijus Tijušas tvirtina, kad tokia kvota nustatyta remiantis biurokratija, o ne realia situacija, nes dėl gamtos sąlygų, nebuvo sniego, pastaraisiais metais vilkų tiesiog nebuvo galima suskaičiuoti.

„Kvota yra biurokratinė, visiškai neadekvati realiai situacijai, esančiai gamtoje. Aš visiškai nekaltinu valdininkų, jie vadovaujasi tam tikromis taisyklėmis, blogai yra tai, kad tos taisyklės nekeičiamos atsižvelgiant į susiklosčiusią situaciją“, – BNS teigė E. Tijušas.

Vilkų medžioklės sezonas prasidėjo spalio 15 dieną ir baigiasi balandžio 1-ąją. Jeigu sezonui skirtas vilkų sumedžiojimo limitas bus išnaudotas anksčiau, medžioklė bus nutraukta. Paprastai tai įvyksta apie sausio vidurį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai