Ukmergės rajonas nuo bendrų valstybės tendencijų, deja, neatsilieka. Dabartinė valdančioji koalicija – Lietuvos socialdemokratų partija, Darbo partija ir Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai susiformavo dar 2013-aisiais.
„Ukmergės medija“ atliko nedidelį tyrimą ir patikrino, kiek šių partijų narių ar lojalių asmenų nuo atėjimo į valdžią gavo pareigas biudžetinėse įstaigose.
Naujos pareigos pasikeitus valdžiai
Politikai, kurie verčiant prieš tai buvusią valdžią perėjo iš vienos barikadų pusės į kitą, neliko be atlygio. Kitaip, aišku, ir būti negali. Tuomet išrinkto rajono mero Vydo Paknio šioje vietoje į sąrašą dar neįtraukiame. Todėl pirmasis sąraše atsiduria Rimvydas Civilka, kuris iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos perėjęs į Lietuvos socialdemokratų partijos gretas buvo apdovanotas ir nuo 2013 metų rugpjūčio 1 dienos eina Ukmergės ligoninės vyriausiojo gydytojo pareigas.
Keičiant įstaigos vadovą, žinoma, reikia ir tinkamo pavaduotojo. Tą pačią dieną, kaip ir įstaigos vadovas, naujas pareigas pradėjo eiti Lietuvos socialdemokratų partijos narė Rūta Sriogienė.
Prieš 2011-ųjų metų savivaldybių tarybų rinkimus politikas deklaravo, jog dirba Ukmergės kraštotyros muziejuje, o jo pareigos – budintis. Nuo 2014-ųjų vasario V.Kovarskas – jau šios įstaigos direktoriaus pavaduotojas.
Tęsiant vadovaujančius postus užėmusių asmenų sąrašą pereiname prie Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos nario Vlado Kovarsko naujų pareigų. Dar prieš 2011-ųjų metų savivaldybių tarybų rinkimus politikas deklaravo, jog dirba Ukmergės kraštotyros muziejuje, o jo pareigos – budintis. Nuo 2014-ųjų vasario V.Kovarskas – jau šios įstaigos direktoriaus pavaduotojas.
Šiuo laikotarpiu naujas pareigas gavo ir kitas su TS-LKD partija susijęs žmogus – Gediminas Narbutas. Nors jis į savivaldybių tarybų rinkimus niekada nekandidatavo, tačiau buvo vienas iš šios partijos paskirtų asmenų apylinkės rinkimų komisijoje. G.Narbutas, laimėjęs konkursą, užėmė Ukmergės rajono savivaldybės administracijos strateginės plėtros ir investicijų skyriaus vedėjos pavaduotojo pareigas.
Taip pat reikėtų paminėti ir buvusios tarybos narės, atstovavusios Darbo partiją, Angelės Jokubynienės naujas pareigas. Moteris 2013-ųjų pabaigoje įsidarbino Lietuvos darbo biržoje ir yra šios įstaigos vykdomo projekto „Atrask save“ su jaunimu dirbanti specialistė-koordinatorė Ukmergės skyriuje.
2013-aisiais į naują darbo vietą persikėlė ir socialdemokratas Eugenijus Rimydis. Jis nuo spalio mėnesio pradėjo eiti VAATC aikštelės operatoriaus pareigas.
Ukmergės miesto seniūnija, pasikeitus valdžiai rajone, pasikeitimų taip pat neišvengė. Buvusį miesto seniūną Stasį Jackūną paskyrus eiti savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, jo vietą užėmė konservatorė Zita Pečiulienė.
Po rinkimų – nieko naujo
Apie savivaldybei pavaldžių įstaigų vadovų pasikeitimus po 2015-ųjų metų rinkimų buvo kalbėta jau ne kartą. Vis dėlto į šį sąrašą šie asmenys tinka kaip niekas kitas. Birželio mėnesį laimė nusišypsojo buvusiam rajono merui Vydui Pakniui, kuris tapo UAB „Ukmergės šiluma“ vadovu. Buvęs rajono administracijos direktoriaus pavaduotojas Giedrius Pocius po rinkimų irgi nebuvo paliktas be darbo. Jam atiteko nors ir karšta, bet tikrai daugelio norima UAB „Ukmergės butų ūkis“ direktoriaus kėdė.
Politiniai oponentai teigė, kad šių asmenų paskyrimas naujoms pareigoms eiti kertasi su Viešų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo 18 straipsniu, kuriame apibrėžta, kad „Asmuo, nustojęs eiti pareigas valstybinėje tarnyboje, vienerius metus neturi dirbti įmonės vadovu, vadovo pavaduotoju, būti įmonės tarybos ar valdybos nariu, taip pat eiti kitas pareigas, tiesiogiai susijusias su sprendimų priėmimu įmonės valdymo, turto tvarkymo, finansų apskaitos bei kontrolės srityse, jeigu per paskutinius darbo metus jo tarnyba buvo tiesiogiai susijusi su šių įmonių veiklos priežiūra ar kontrole arba jeigu asmuo dalyvavo svarstant ir priimant palankius šioms įmonėms sprendimus konkurso ar kitokiu būdu teikti valstybės užsakymus ar finansinę paramą“.
Vis dėlto niekas nieko keisti nebuvo linkęs, o ir Vyriausioji tarnybinės etikos komisija buvo valdančiųjų pusėje.
Kitas klausimas valdantiesiems kilo po rinkimų: ką daryti, jeigu nerandi vietos lojaliam asmeniui? Tiesiog sukurkime naują pareigybę. Taip naują darbą gavo Darbo partijos narė Laima Gambickienė. Nauja pareigybė ne šiaip kokia – mero patarėjas. Iki šiol niekam Ukmergėje šias pareigas užimančio darbuotojo nereikėjo.
Netrukus miesto seniūnijoje, kuriai, kaip jau minėjome, po valdžios pasikeitimo vadovauja Z.Pečiulienė atsirado nauja specialistė. Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos nario, buvusio tarybos nario, Valdo Mikalajūno žmona Žydronė Mikalajūnė tapo vyresniąja specialiste, atsakinga už gyvenamosios vietos deklaravimą. Kaip paaiškėjo vėliau, moteris ir aukštojo išsilavinimo dar neturi.
Ar galima tikėtis permainų?
Ukmergėje darbo vietos viešajame sektoriuje atsilaisvina ne taip jau ir dažnai, ir gauti darbą tokioje vietoje ne taip jau paprasta. Pirmenybė teikiama tiems, kas labiau nusipelnęs. Nesakome, kad išvardyti asmenys neturi kompetencijos eiti jų naujai užimtas pareigas, tačiau ar tikrai tik su valdančiosiomis politinėmis partijomis susiję žmonės yra tinkami šioms pareigoms eiti? Negi tik politinei partijai priklausantys asmenys gali būti seniūnais? Savivaldybės įstaigų vadovais? Nejaugi nėra kitų gabių ir dirbti mokančių bei norinčių specialistų?
Ukmergės rajono savivaldybės administracijos laukia pertvarka. Planuojama, kad keisis kai kurių skyrių vedėjai, darbuotojai, funkcijos. Nesinori tikėti, kad didžiąją dalį šių pareigų užims valdžioje esantiems politikams lojalūs žmonės.
Jei taip nutiks, apie kokius savivaldybės administracijos darbo efektyvumo didinimus bus galima kalbėti? O ką kalbėti apie šią Seimo kadenciją, gausią rajono Seimo narių delegaciją. Kur įdarbinsime juos, jei rinkimai nesusiklostys taip gerai, kaip praėję? O kur dėsime jų padėjėjus – sekretorius? Nejaugi nesugebėsime perlipti per save ir toliau liksime „švogerių“ kraštu?
Informacija surinkta naudojantis vrk.lt, ukmerge.lt ir vtek.lt informacija