„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2022 04 07

Ukrainiečių vaikus mokytis priima ir privačios įstaigos – steigia atskiras klases

Į Lietuvą jau atvyko beveik 41 tūkst. karo pabėgėlių iš Ukrainos. Iš jų kiek daugiau nei 17 tūkst. yra vaikai iki 18 metų. Jiems reikia darželių ir mokyklų. Vilniuje šie vaikai turi galimybes lankyti tiek valstybines, tiek ir nevalstybines ugdymo įstaigas. Pastarosios net kuria atskiras grupes bei klases ukrainiečiams, tik paramos iš valstybės kol kas negauna.
Ukrainiečių registracijos centras Alytuje
Ukrainiečių registracijos centras Alytuje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Vilniaus registracijos centre užsiregistravo daugiau nei 13 tūkst. ukrainiečių. Iš jų vaikų iki 18 metų yra 4790.

Priklauso parama

Sostinės savivaldybės duomenimis, trečiadienį į valstybines mokyklas atėjo 1207 vaikai iš Ukrainos, į darželius – 385.

Daugiausia vaikų šiuo metu lanko L.Karsavino mokyklą rusų dėstomąja kalba – daugiau nei 200. Net apie 80 proc. iš Ukrainos atvykstančių šeimų savo atžalas apsisprendžia leisti būtent į rusiškas mokyklas, likusi dalis išsiskirsto po lietuviškas, lenkiškas ir baltarusiškas ugdymo įstaigas.

Ukrainiečius vaikus priima ir privačios ugdymo įstaigos. Kaip 15min sakė Vilniaus miesto savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė, trečiadienį nevalstybines mokyklas sostinėje lankė beveik 220 vaikų, privačius darželius – kiek daugiau nei 60 vaikų.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė

„Privačiuose darželiuose mes kaip ir vilniečiams vaikams, taip ir ukrainiečiams mokėsime po 100 eurų kompensaciją. Taip pat yra valstybės patvirtinta dotacija, už kovą privačios įstaigos taip pat gaus – už darželinuką 124 eurai per mėnesį, o už mokyklinuką 176 eurai“, – apie finansinę paramą, kurią gaus ir nevalstybinės įstaigos, kalbėjo E.Tamošiūnaitė.

Jos teigimu, privačios mokyklos Vilniuje išties noriai prisideda prie ukrainiečių vaikų ugdymo, kiek mažiau galbūt darželiai, nes privačių ikimokyklinio ugdymo įstaigų sostinėje yra labai daug, tiesa, dalis jų nedidelės, turinčios vos po kelias grupes.

Privačiuose darželiuose mes mokėsime po 100 eurų kompensaciją. Taip pat yra valstybės patvirtinta dotacija – už darželinuką 124 eurai, o už mokyklinuką 176 eurai.

Keturios pradinukų klasės

Viena iš nevalstybinių įstaigų, kurioje mokosi išties gausus būrys ukrainiečių vaikų, yra pradinė „Žiniuko“ mokykla. Čia šiuo metu pamokas lanko net 55 karo pabėgėliai iš Ukrainos.

Mokykla šituos vaikus ne priėmė į jau esančias lietuviškas klases, o atidarė jiems naujas, panašias į tas, kokiose šie vaikai mokėsi gimtinėje.

„Žiniuko“ direktorė Ingrida Liubartaitė Ramanauskienė 15min sakė, kad keletas vaikų lanko parengiamąją klasę, kiti – 1-4 klases.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos ir Ukrainos vėliavos
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Lietuvos ir Ukrainos vėliavos

„Mūsų mokykloje turime du variantus. Parengiamoji klasė yra mišri, lanko ir lietuvių, ir ukrainiečių vaikučiai, dalį laiko dirba mūsų, lietuvių, mokytoja, o dalį – dvi mokytojos. Tol, kol vaikai mokosi rašyti, skaityti, ukrainiečių vaikučiai turi savo mokytoją ukrainietę, o mūsų vaikai turi mūsų mokytoją. Paskui lieka mūsų mokytoja.

Pirmokai-ketvirtokai mokosi ukrainiečių kalba atskirai, savo klasėje, nes programos nėra tokios pačios. Jie tęsia tai, ką mokėsi Ukrainoje ir ką planuoja mokytis toliau, visi su viltimi žiūri, kad šitoje klasėje mokysis tik iki vasaros, jų svajonės tokios. Jie visi planuoja grįžti, 52 šeimos ten yra palikusios kovojančius tėčius“, – sakė mokyklos direktorė.

Pirmieji vaikai į mokyklą atėjo dar kovo 15 d. Mokytojos taip pat yra karo pabėgėlės.

Pagalvojome, kad mūsų indėlis galėtų būti tų vaikų sugrąžinimas į kasdieninę rutiną, padedant jiems psichologiškai jaustis kiek įmanoma saugiau.

„Kaip ir kiekvienas, mes pagalvojome, kaip galime šitoje situacijoje palaikyti Ukrainos žmones. Šalia mūsų šeimos finansinės pagalbos per Ukrainos ambasadą, pagalvojome, kad mūsų indėlis galėtų būti tų vaikų, kurie su mamomis atvažiavo į Lietuvą, sugrąžinimas į kasdieninę rutiną, padedant jiems psichologiškai jaustis kiek įmanoma saugiau.

Tas veikia, mes tikrai matome, kad sugrįžę į rutiną vaikai atsigauna, jie ramesni, jie mažiau gyvena tuo, kas vyksta. Jie mokosi gyventi čia.

Tokia mintis ir buvo, kad mūsų geriausias indėlis ir palaikymas galėtų būti jų vaikučių mokymas“, – kalbėjo I.Liubartaitė Ramanauskienė.

Šiuo metu visa finansinė našta mokant ukrainiečių vaikus gula ant pačios mokyklos pečių. Direktorė kiek nustebo išgirdusi, kad yra numatyta mokėti už kiekvieną mokyklinio amžiaus vaiką po 176 eurus per mėnesį, tokios informacijos mokykla kol kas nėra gavusi.

„Galbūt bus kažkokie sprendimai, bet kol kas kaštai yra visiškai mūsų“, – sakė direktorė.

Atskira grupė ukrainiečių vaikams

Atskirą grupę ukrainiečių vaikams su ukrainietėmis mokytojomis įkūrė ir katalikiškas vaikų darželis „Mažutėliams“. Tai taip pat nevalstybinė ikimokyklinio ugdymo įstaiga, suradusi vietos nuo karo pabėgusiems vaikams.

Klaipėdos rajono savivaldybės nuotr./Darželis
Klaipėdos rajono savivaldybės nuotr./Darželis

Kaip pasakojo šios įstaigos vadovė sesuo Viktorija Voidogaitė, darželyje įkurta grupė, kurioje galėtų tilpti 30 vaikų, bet šiuo metu jų yra 17 – vaikams norima leisti adaptuotis pamažu. Taip pat dirba su jais keturios mokytojos. Dar keli vaikai lanko darželio lietuviškąsias grupes.

Norinčių netrūksta. Kaip sako sesuo Viktorija, šis darželis mėgstamas, kai kurie atsikraustę ukrainiečiai čia savo vaikus vežė net iš Naujosios Vilnios, tikėdami, kad čia jiems bus gerai, saugiai juos palieka.

„Norinčių yra daug. Bendradarbiaujame su kitais darželiais, nuolat žinome, kiek kokiame darželyje yra vaikų, katalikiškuose, privačiuose darželiuose. Jeigu vaikas pas mus nebetelpa, mes nukreipiame, stengiamės ukrainiečių nepalikti be nieko“, – pasakojo darželio vadovė.

Mes turime tokį principą – prašome tėvų bendruomenės, kas savanoriškai sutinka mokėti didesnį mokestį, kad padėtų išlaikyti tą grupę.

Finansinių rūpesčių su nauja grupe irgi prisidėjo, neslepia sesuo Viktorija. Vis dėlto stengiamasi ieškoti išeičių, laukiama ir savivaldybės bei valstybės pagalbos, tik ji kol kas dar nepasiekė įstaigos, kadangi šie vaikai kol kas neturi visų reikalingų dokumentų.

„Išlaikyti naują grupę ir keturis ukrainietes mokytojams, kurioms tikrai turime mokėti sąžiningą atlyginimą, kad žmogus galėtų išgyventi Vilniuje, būtų bendruomenės dalimi, našta yra didelė. Mes turime tokį principą – prašome tėvų bendruomenės, kas savanoriškai sutinka mokėti didesnį mokestį, kad padėtų išlaikyti tą grupę.

To mums neužtenka, bet tėvai labai noriai į tai atsiliepė. Juk matote tą didžiulę lietuvių meilę Ukrainai ir noras padėti ukrainiečiams. Esu sukrėsta to gerumo. Tėvai, kas galėjo, mokėjo – paprašėme 10 proc. didesnę dalį mokėti, tikrai atsiliepė labai daug kas. Tai yra mums pirma pagalba. Antras dalykas – kviečiu žmones aukoti pinigus, atidarėme sąskaitą būtent tam, grupės išlaikymui“, – sakė katalikiško darželio vadovė.

Jos teigimu, Vilniaus savivaldybė tikrai padeda ir nuo pat pradžių pažadėjo paramą, jeigu tokia atskira grupė bus įkurta. Priešmokyklinukai (5-6 m. vaikai) gauna nemokamą maitinimą, tikimasi, kad darželį pasieks ir savivaldybės 100 eurų kompensacijos, mokamos visiems privačius darželius lankantiems vaikams. Čia tik yra problemų dėl registracijos lėtumo.

„Bus tikrai lengviau, nors tai ir nepadengia visų išlaidų, reikės rėmėjų, tėvų pagalbos. Nežinau, kaip bus su ikimokyklinuko krepšeliu, bet tikimės jį gauti, tvarkomės dokumentus. Neduok dieve, reikės grupės rugsėjį, kas reikš, kad karas nebus pasibaigęs, o aš taip norėčiau, kad tas karas baigtųsi, bet jeigu ne – norime, kad žmonės liktų savo burbule, jaustųsi gerai, saugiai būtų tarp savų“, – sakė V.Voidogaitė.

Pabėgėlių iš karo siaubiamos Ukrainos srautas į Lietuvą pastarosiomis dienomis šiek tiek sumažėjo, tad ir poreikis ugdymui kiek mažesnis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų