2023 03 07

Ukrainoje tęsiantis karui, Vyriausybė siekia sankcijas rusams įtvirtinti atskiru įstatymu

Reaguodama į besitęsiantį karą Ukrainoje, Vyriausybė trečiadienį spręs, ar šiuo metu nepaprastosios padėties nutarime įtvirtintus ribojimus Rusijos ir Baltarusijos piliečiams perkelti į atskirą įstatymą.
Ministrų susitikimas Lietuvos Respublikos Vyriausybėje
Ministrų susitikimas Lietuvos Respublikos Vyriausybėje / Arno Strumilos / 15min nuotr.

„Pirmiausia, mes sukuriame galimybę turėti nacionalinių sankcijų režimą tiek, kiek jis neprieštarauja Europos Sąjungos teisei“, – BNS sakė užsienio reikalų viceministrė Jovita Neliupšienė.

Remiantis nepaprastosios padėties nutarimu, rusams ir baltarusiams galioja sugriežtintos visų išdavimo procedūros – prašymai išduoti šiuos dokumentus nėra priimami, išskyrus atvejus, kai dėl jų tarpininkauja Užsienio reikalų ministerija.

Be kita ko, Rusijos piliečiams galioja draudimas atvykti į Lietuvą. Išimtys taikomos diplomatams, disidentams, pervežimo bendrovių darbuotojams, ES piliečių šeimų nariams, taip pat Šengeno zonos valstybių leidimus gyventi ar ilgalaikes nacionalines vizas turintiems rusams.

Vyriausybei pritarus, šios nuostatos būtų įtvirtintos ir laikinajame įstatyme, kuris galiotų metus.

Vidaus reikalų ministerija siekia nepaprastąją padėtį pratęsti dar iki balandžio, kol Seimas įstatymu įtvirtins neteisėtai į Lietuvą atvykstančių migrantų apgręžimą. Nepaprastoji padėtis šiuo metu baigia galioti kovo 16-ąją imtinai, dėl siūlymo Seimui ją pratęsti Ministrų kabinetas taip pat ketina apsispręsti trečiadienį.

Nelikus minėto teisinio režimo, nebegaliotų ir sankcijos rusams – dėl šios priežasties Vyriausybė inicijuoja dar kelis įstatymų pokyčius, numatančius nacionalines sankcijas.

J.Neliupšienė sako, kad tai „užtikrins teisinį aiškumą“. Ji pabrėžė, kad įtvirtinus nacionalinių sankcijų režimą, jos negalėtų būti taikomos įmonėms, nes dėl ekonominių sankcijų sprendžiama ES lygiu.

Be kita ko, bendrame įstatymų projektų pakete, kurį Vyriausybė svarstys trečiadienį, numatoma griežtinti atsakomybę įmonėms už tarptautinių sankcijų Rusijai ir Baltarusijai apėjimą.

Už pažeidimus įmonėms galėtų būti skirta ne mažesnė nei 10 tūkst. eurų bauda, kuri ir galėtų siekti 50–100 proc. prekių vertės.

Bendrovei per metus pakartotinai pažeidus sankcijas, o prekių vertei viršijus 100 tūkst. eurų, siūloma skirti iki 5 proc. metinių pajamų baudą, bet ne mažesnę nei prekių vertė ir ne mažesnę kaip 20 tūkst. eurų.

Prekės taip pat galėtų būti konfiskuotos.

Jei sankcijų pažeidimo dalykas nėra prekės, paslaugos arba lėšos, siūloma skirti 20–50 tūkst. eurų baudą.

Autorius Augustas Stankevičius

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų