„Šiandien ukrainiečiai kovoja ne tik už savo žemę, už savo laisvę, bet už visos Europos laisvę. Tiesa ta, kad vasario 24 diena visam laikui pakeitė Europą, mums reikia perstatyti mūsų bendrą Europos saugumo politiką“, – sakė Vilniuje viešinti O.Kondratiuk, kalbėdama apie datą, kai Rusija pradėjo invaziją Ukrainoje.
Ji į Lietuvos parlamentą kreipėsi ukrainietiškai, pažymėjusi, kad tai kalba, kuri „greitai taps viena iš oficialių Europos Sąjungos kalbų“.
„Ypatinga garbė kreiptis į Lietuvos tautą nuo Ukrainos ir Ukrainos tautos būtent ukrainiečių kalba, kurią Rusijos agresija nori denacifikuoti, o iš tikrųjų išnaikinti su Ukrainos tauta. Ir būtent todėl aš noriu, kad daugiau žmonių Europoje ir pasaulyje žinotų, girdėtų ir gerbtų ukrainiečių kalbą, kuri greit taps viena iš oficialių Europos Sąjungos kalbų“, – sakė politikė.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados vicepirmininkė dėkojo Seimo pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen už vizitą Kyjive kovo pabaigoje, pažymėjusi, kad „tai buvo vienas pirmųjų tokio aukšto lygio vizitų po įsiveržimo“.
„Vasario 24 dieną kaip ir milijonai ukrainiečių aš atsibudau aidint sprogimams. Atsimenu, kaip mano kolegos jautė rizikas, kad įsiverš Rusija, bet mes – taikūs žmonės su europiniu mąstymu – turėjome viltį, netikėjom, kad kaimyninė šalis taip beprotiškai pasielgtų. Kalbėdama Ukrainos parlamente ponia Viktorija pasakė, kad tai įvyko todėl, kad Vakarai nesustabdė Rusijos 2014 metais, bet privalo tai padaryti būtent dabar“, – kalbėjo O.Kondratiuk.
Dėkodama Lietuvai iš paramą ji sakė neabejojanti, kad „Ukraina lygiai taip pat gins Lietuva ir siųs karinę pagalbą, kaip jūs šiandien ginate mūsų žmones“.
„Taip, Ukraina šiandien ne NATO, bet niekas mums neždraus kartu kovoti su bendru priešu“, – pažymėjo O.Kondratiuk.
Ukrainos Aukščiaisiosios Rados vicepirmininkė taip pat pabrėžė būtinybę nubausti atsakingus už karo nusikaltimus Ukrainoje, „kad „rašistai“ negalėtų pakartoti šitų nusikaltimų jokioje šalyje“.
„Kad joks miestas nebūtų ištrintas kaip Ukrainos miestai, kad niekada vėl niekas negalėtų pakartoti to, kaip (kariai) plėšė, žagino moteris, prievartavo vaikus, sušaudydavo niekuo nekaltus civilius ukrainiečius Bučoje, Irpinėje, Borodiankoje, Mariupolyje“, – kalbėjo Ukrainos atstovė.
„Pasaulis turi pasmerkti visus šituos nusikaltimus ir mūsų pareiga patraukti atsakomybėn visus, kas tai darė ir davė įsakymus. Tai nebuvo atsitiktinumas, tai buvo iš anksto suplanuotas genocidas, ir man labai svarbu būti šiame pastate, kai jūs balsuosite už rezoliuciją, kuri pripažįsta Rusijos nusikaltimus Ukrainos tautos genocidu“, – pažymėjo O.Kondratiuk.
Tai nebuvo atsitiktinumas, tai buvo iš anksto suplanuotas genocidas.
Seimas antradienį balsuos dėl rezoliucijos, kuria Seimas Rusijos ginkluotųjų pajėgų ir jos politinės bei karinės vadovybės vykdomą ginkluotą pilno masto agresiją – karą – prieš Ukrainą pripažįsta ukrainiečių tautos genocidu.
„Kiekvieną dieną tokie miestai kaip Vilnius, Ryga, Talinas, Londonas, Paryžius, Stokholmas, Varšuva ir daug kitų puikių Europos miestų turi galimybę laisvai atsibusti, ruoštis į darbą ir grožėtis tokiu gyvenimu ukrainiečių dėka, kurie apkasuose Azovstale, Mariupolyje, kurie priima mirtinus Rusijos raketų smūgius. Aš nuoširdžiai linkiu kiekvienam Europoje niekada negirdėti oro pavojaus sirenų, nematyti, kaip raketos pataiko į namus, geležinkelio stotis, nenakvoti rūsiuose, nežinoti, kas yra sušaudymo sąrašai, nelaidoti savo piliečių broliškuose kapuose mokyklų ir vaikų darželių kiemuose“, – kalbėjo O.Kondratiuk.
„To niekada nebus, jei Ukraina gaus iš Europos visą paramą ir pagalbą, be jokių sąlygų, biurokratijos, be kalbų apie tai, kad dar ne laikas, kad tai neįmanoma, kad reikalingos papildomos konsultacijos. Mes parodėme, kad galima sėkmingai kariauti ir nugalėti antrąją pasaulio kariuomenę, kai už tavęs – tavo šalis, tavo vaikai ir noras gyventi taikiai“, – sakė Ukrainos parlamento vicepirmininkė.
O.Kondratiuk vizitas Lietuvoje yra aukščiausio Ukrainos pareigūno vizitas Vilniuje nuo karo pradžios.
Nuo vasario pabaigos tęsiantis Rusijos karinei invazijai į Ukrainą šioje pavasario sesijoje į Lietuvos parlamentą nuotoliniu būdu balandžio 12-ąją yra kreipęsis Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis, o kovo 10-ąją – Ukrainos Aukščiausiosios Rados pirmininkas Ruslanas Stefančukas.
Vizito metu Ukrainos parlamento vicepirmininkė O.Kondratiuk susitiko su Seimo pirmininke V.Čmilytė-Nielsen, parlamentarais, numatyti susitikimai su kitais politikais.