Liepą ir rugpjūtį besidauginantys mažesni negu įprasta uodai – siaubas Rusijos gyventojams. Nuo įgėlimų šimtai žmonių jau atsidūrė ligoninėse. Bet išnaikinti uodų rusams nepavyksta. Ar gali užkrėsti kraujasiurbiai atskristi iki Lietuvos?
Gamtos tyrimo centro vyresnioji mokslo darbuotoja Rasa Bernotienė įspėjo, kad Vakarų Nilo virusas gali pasiekti ir Lietuvą. Šį virusą platina daug uodų rūšių, kurių esama ir mūsų šalyje.
Uodai, pavyzdžiui, culex pipiens, mėgsta daugintis liepą, rugpjūtį, o ne pavasarį. Šie vabzdžiai nėra labai reiklūs, jiems veistis užtenka mažų balų arba net prilytų skardinių. Dar viena Vakarų Nilo virusą perduodanti uodų rūšis (aedes vexans) aptinkama Europoje, Šiaurės Amerikoje, taip pat ir Lietuvoje.
Kaip rašo „Lietuvos rytas“, uodams sugėlus, suserga ne tik žmonės, bet ir arkliai, karvės, kiaulės, virusas cirkuliuoja ir paukščių organizme. „Uodus atbaido tik apsaugos priemonės, netgi atvėsus orams reikėtų jas naudoti būnant gamtoje”, – patarė R.Bernotienė.
Vakarų Nilo virusas taip pat pasiekė Vengriją, Italiją, Prancūziją, Rumuniją. Šiose šalyse kasmet uodai susargdina iki 20 žmonių. Didžiausių neramumų dėl šio viruso yra kilę Jungtinėse Amerikos Valstijose.
1999 metais iš Izraelio migruojantys paukščiai šį pavojingą užkratą nunešė net iki Niujorko apylinkių. Per dešimtmetį virusas JAV nukeliavo nuo rytinės iki vakarinės pakrantės, kasmet sukeldamas epidemiją. 1999–2008 metais nuo Vakarų Nilo encefalito šioje šalyje mirė 1150 žmonių.