Veiksmų planas buvo parengtas remiantis Vyriausybės gegužės viduryje patvirtintomis Lietuvos santykių su JAV strateginėmis gairėmis ir, anot ministerijos, suderintas su atsakingomis valstybės institucijomis bei įstaigomis.
Pasak laikinai pareigas einančio užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio, planas prisidės užtikrinant ilgalaikį dvišalį bendradarbiavimą politinėje, ekonominėje ir saugumo srityse, parlamentinės diplomatijos skatinimą, ryšių plėtojimą su atskiromis JAV valstijomis.
„Geopolitiniai iššūkiai pasaulyje – Rusijos agresija prieš Ukrainą, Kinijos ir kitų autokratinių režimų agresyvėjantis elgesys skatina mus dar labiau vienyti pastangas su JAV ir kitomis vienmintėmis valstybėmis“, – URM pranešime cituojamas G. Landsbergis.
Plano tikslas – detalizuoti strateginėse gairėse įtvirtintus bendradarbiavimo plėtojimo su JAV tikslus ir uždavinius, numatyti terminus ir atsakingas institucijas atskirų priemonių įgyvendinimui.
Ministrų kabinetas atnaujinti Lietuvos santykių su Jungtinėmis Valstijomis strateginių gairių įgyvendinimo veiksmų planą buvo pavedęs iki lapkričio 1-osios.
Gairėse išskirtas politinis šalių bendradarbiavimas, daugiausia dėmesio skiriant saugumo ir gynybos klausimams, ekonominiai ryšiai, švelniajai galiai priskirtinos bendradarbiavimo sritys, kaip ryšiai su lietuvių bendruomene, akademiniais centrais, žydų organizacijomis, kultūra ir sportas.
Strategijoje įvardyta 50 siūlymų ir rekomendacijų, kaip Lietuva galėtų sustiprinti bendradarbiavimą su Jungtinėmis Valstijomis.
Numatyta siekti, kad Lietuvos išlaidų gynybai nuo bendrojo vidaus produkto (BVP) procentinė išraiška nuosekliai artėtų prie JAV skiriamo finansavimo gynybai lygio. Pernai JAV gynybai skyrė 3,49 proc. BVP.
Taip pat numatoma Jungtinių Valstijų investicijų ir verslo plėtra Lietuvoje, siekti, kad į šalį ateitų didžiosios JAV įmonės, ypač iš gyvybės mokslų, informacinių ryšių technologijų, pažangiosios inžinerijos sektorių.
Be kita ko, strateginėse gairėse teigiama, kad JAV vis daugiau dėmesio skirs Kinijai, o Vašingtono dėmesys Europai neišvengiamai mažės.