Galima įsigyti, bet pirkti nereikia?
„Siurprizas parapijiečiams! Šventinto vandens galite saugiai įsigyti jau dabar. Visą didįjį tridienį nuo 12.00 iki 19.00 val. mūsų bažnyčia bus atvira“, – tokį skelbimą su šventinto vandens buteliukų lentyną savo „Facebook“ paskyroje paskelbė Utenos Dievo apvaizdos parapija.
Skelbimas sulaukė įvairių atsiliepimų: vieni džiaugėsi ir dėkojo, kiti – sarkastiškai klausė, kiek teks susimokėti už tokį buteliuką.
Parapijos atstovai į diskusijas po savo pačių įrašu nesivėlė. 15min šios parapijos klebonas kun. Remigijus Kavaliaukas teigė, kad pardavimais bažnyčia tikrai neužsiima: „Vanduo tas yra, tik niekam jo pirkti nereikia. Tai yra sudėlioti buteliukai, kuriuos žmonės pasiima. Anksčiau būdavo indas, iš kurio prisileisdavo į savo stiklainius, suprantate, kad dabar tai labai pavojinga. Užtat mes tokią saugią praktiką paėmėme, saugiai patys supilstėme tą vandenį, pašventinome jį ir padėjome žmonėms, kad galėtų žmonės įsigyti.“
Klebonas užtikrino, kad toks sprendimas pasirinktas tik rūpinantis ateinančių žmonių saugumu. „Dėl patogumo vien tik. Per didžiąsias dienas nori to vandens sau žmonės, o kai jo nėra, labai liūdna“, – kalbėjo kun. R.Kavaliauskas.
Po šio pokalbio skelbimas iš Utenos Dievo Apvaizdos parapijos feisbuko išnyko.
„Dvelkia profanacija ir neatsakingumu“
Panevėžio vyskupija taip pat atsiuntė savo komentarą dėl šios situacijos.
Jos atstovų teigimu, visiems žmonėms šis karantino laikas nėra lengvas, pastebima daug sutrikimo ir įtampos. Ne išimtis ir kai kurių kunigų veiksmai viešose virtualiose erdvėse, kai siūloma ar kviečiama „saugiai įsigyti“ švęsto vandens.
„Tokio pobūdžio „reklama“ dvelkia profanacija ir neatsakingumu šiuo pandemijos laikotarpiu. Gaila, kad atsakingų ir kompetetingų Lietuvos institucijų, taip pat vyskupų raginimai dėl karantino priimami nepakankamai rimtai“, – rašoma Panevėžio vyskupijos kurijos komentare. Visuose bažnyčių prieinamuose induose vandens neturi būti, o švenčiant Velyknaktį vyskupai nurodę praleisti vandens šventinimo apeigas.
Tokio pobūdžio „reklama“ dvelkia profanacija ir neatsakingumu šiuo pandemijos laikotarpiu.
„Tegul švęstas vanduo, šis regimas krikšto ženklas, šiuo laiku virsta ilgesinga prisikėlimo viltimi, o ne priežastimi nesaugumui, ginčams ir nesusipratimams“, – linkėjo Panevėžio vyskupijos kurijos kancleris kun. Saulius Černiauskas, ragindamas visus būti atsakingus ir laikytis karantino sąlygų.
Katedroje vandens nebus
Vilniaus arkikatedroje besilankantys tikintieji irgi būdavo įpratę, kad čia gali pasisemti šventinto vandens ir parsinešti į namus. Šiemet to nebus, šventinto vandens katedroje vėl ketinama turėti tik po karantino.
Kaip skelbė Lietuvos vyskupų konferencija, pandemijos sąlygomis šv. Velykas pasitiksime ir švęsime kitaip:
- Didįjį ketvirtadienį kunigai aukos šv. Mišias be žmonių, tačiau Viešpaties kapas nebus rengiamas.
- Didįjį penktadienį į visuotinėje maldoje bus maldavimų už visus sergančiuosius, mirusiuosius, medikus bei tuos, kurie yra sutrikę šios pandemijos akivaizdoje.
- Velyknaktis pandemijos sąlygomis švenčiamas tik katedrose ir parapinėse bažnyčiose. Žiburių liturgijoje nebus kuriama Velykų ugnis, bet iškart uždegama Velykų žvakė, praleidžiama procesija. Suaugusieji Velyknakčio metu nekrikštijami.
- Velykų rytas ir diena: Velykų rytą nevyks Velykų procesija, bet 8 val. ryto skambinama varpais. Šv. Mišios aukojamos žmonėms nedalyvaujant. Tikintieji raginami dalyvauti velykinėse šv. Mišiose, kurios per radiją, TV ar internetą bus transliuojamos iš Vatikano, vyskupijų katedrų ar parapijų.
- Išpažintys: Velykinę išpažintį galima atlikti iki birželio 29 d., tad nebūtina skubėti ją atlikti iki Velykų. Bendros Atgailos pamaldos neorganizuojamos, tačiau tikintiesiems primenama apie tobulo gailesčio žadinimą. Toks gailestis apima ir pasiryžimą atlikti sakramentinę išpažintį, kai tam vėl bus galimybė.
Šv. Mišios didžiąją savaitę ir per pačias Velykas katedrose ir bažnyčiose vyks be tikinčiųjų, jas galima stebėti internetu. Vilniaus arkivyskupijos bažnyčių pamaldų internete nuorodas rasite čia, Kauno – čia. Savo interneto svetainėse tokią informaciją pateikia ir kitos vyskupijos.