Tačiau jo prašymo teismai netenkino, R.Lipskis toliau kalės likusius 8 mėnesius ir Pravieniškėse liks iki pat bausmės pabaigos – kitų metų sausio.
Vilniaus apygardos ir Lietuvos apeliaciniame teisme nuteistasis bandė įrodyti, kad jis atitinka įstatyme numatytas sąlygas, nes šiuo metu yra atlikęs keturias penktąsias bausmės, pataisos namuose įsidarbino, gyvena ramiame būryje, nesilaiko kriminalinės subkultūros, daug kartų skatintas, palaiko ryšius su artimaisiais pasimatymų metu, telefoniniais pokalbiais ir laiškais.
R.Lipskis mano, kad bausmę švelninantis arba kitokiu būdu nusikalstamą veiką padariusio asmens teisinę padėtį lengvinantis baudžiamasis įstatymas turi grįžtamąją galią ir gali būti jam pritaikytas.
Nuteistasis lygtinį paleidimą siejo su jam inkriminuojamos nusikalstamos veikos padarymo data (2012 metų spalio 19-22 d.), teigdamas, kad tuo metu galiojo įstatymo nuostata, leidžianti anksčiau laiko paleisti nuteistuosius už šnipinėjimą.
Vilniaus apygardos teismas kovo 29 dieną nutartimi nuteistojo prašymą atmetė. Teismas nurodė, kad bausmės yra vykdomos pagal jų vykdymo metu galiojančius Lietuvos įstatymus.
Pasak teismo, nuteistojo prašyme nurodytas straipsnis, kuriame buvo nustatyta galimybė nuteistąjį lygtinai atleisti nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą ar neatliktos laisvės atėmimo bausmės dalį pakeisti švelnesne bausme, nuo 2012 metų liepos 1 dienos neteko galios.
Vėliau R.Lipskis kreipėsi į Lietuvos apeliacinį teismą.
„Net asmenys, kurie Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (ar specialiųjų tarptautinių teismų) nuteisiami už pačius sunkiausius nusikaltimus, tokius kaip genocidas, karo nusikaltimai, nusikaltimai žmoniškumui, iš esmės po tam tikro laiko gali būti paleisti lygtinai (prieš terminą). Europos Tarybos Ministrų Komiteto nuomone, reabilitacijos tikslas negali būti pasiektas nesuteikiant nuteistajam paleidimo į laisvę vilties, o laisvės atėmimo bausmė be paleidimo galimybės, remiantis EŽTT aiškinimu, neigia pačią asmens reabilitaciją“, – Apeliaciniam teismui rašė nuteistasis už šnipinėjimą.
Apeliacinis teismas paskelbė, kad už nusikaltimus prieš Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą ir konstitucinę santvarką paleidimas iš pataisos įstaigos netaikomas.
„Nors nuteistasis nurodo, kad jam turėtų būti taikomos tos Bausmių vykdymo kodekso nuostatos, kurios galiojo tuo metu, kai buvo padaryta nusikalstama veika arba jo bausmės atlikimo pradžios metu, tačiau R.Lipskiui pagrįstai taikoma nuo 2013 metų sausio 1 dienos įsigaliojusi Bausmių vykdymo kodekso 158 straipsnio redakcija“, – gegužės 9 dieną paskelbė Apeliacinis teismas. Ši nutartis yra neskundžiama.
R.Lipskis nuteistas, kad savo kabinete „Oro navigacijoje“ slapta fotografavo ten buvusius dokumentus ir perdavė šią informaciją Baltarusijos žvalgybos pareigūnui.
„Byloje teisėtais būdais surinkti įrodymai patvirtina, jog R.Lipskis pagal Baltarusijos Respublikos žvalgybos organizacijos atstovo užduotį surinko žvalgybos organizaciją dominančią informaciją apie Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Aviacijos bazę, kurioje yra vykdoma NATO Greitojo reagavimo misijos ilgalaikė NATO oro policijos misija ir kitą informaciją bei ją 2013 metų kovą vykusio susitikimo metu žodžiu perdavė žvalgybos organizacijos atstovui“, – rašoma teismo nuosprendyje.
Lietuvos pilietis buvo sulaikytas 2014 metų sausį, nuosprendžio jis laukė būdamas nelaisvėje.