„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2017 08 03

Uždirbta pensija išvykus nedingsta: ką daryti, kad ji keliautų su jumis?

Ar pensija gali trumpam su jumis pakeliauti arba emigruoti? Jei ilgus metus dirbote Lietuvoje, o kelerius metus užsienyje, ar sukauptas stažas „sumuojamas“? Tokie ir panašūs klausimai gimsta vis dažnesnio lietuvio galvoje, mat išvykti į svečią šalį bent trumpam padirbėti pasiryžta neretas. Ką reikėtų žinoti apie kitose šalyse sukauptą stažą ir galimas pensijos „keliones“?
Euras
Euras / 123rf.com

Stažas nepasimeta

Kasmet daugėja žmonių, planuojančių išvykti į užsienį įgyti profesinės patirties, trumpam ar ilgesniam laikui padirbėti. Dalis vėliau sugrįžta į Lietuvą, o dalis užsienio šalyse ir apsigyvena. Esant laisvam darbo jėgos judėjimui, klausimas – ar taip pat „laisvai“ juda mūsų darbo stažas ir pensija – tampa vis aktualesnis. Ar gali žmogaus pensija Lietuvoje ar kurioje nors kitoje valstybėje „pasimesti“?

Europinės ir Lietuvos daugiašalių ir dvišalių sutarčių dėl socialinės apsaugos nuostatos numato, kad kiekviena valstybė moka pensiją tik už joje įgytą darbo stažą. Tačiau svarbu žinoti, kad darbo stažas, įgytas Europos Sąjungos ir Europos Ekonominės Erdvė šalyse ar tose, kurios su Lietuva sudariusios dvišales sutartis, gali būti sumuojamas.

Kiekviena valstybė moka pensiją tik už joje įgytą darbo stažą.

Sakykime, žmogus Lietuvoje kadaise pradirbo 14 metų. Vėliau išvyko į Angliją, ten plušo dar 8-erius metus, o galiausiai dešimt darbavosi ir Airijoje. Ar Lietuvoje jis įgis teisę į pensiją? Minimalus socialinio draudimo stažas norint gauti pensiją Lietuvoje – 15 metų.

Vertinant, ar aprašytas žmogus gali gauti pensiją Lietuvoje, sumuojamas visose valstybėse įgytas stažas. Tai reiškia, kad 34 metus stažo sukaupusiam žmogui pensija bus mokama, nes Lietuvoje šiai teisei įgyti pakanka 15 metų stažą. Atkreipti dėmesį reikėtų į tai, kad kiekviena valstybė skirs pensiją už tą laiką, kurį žmogui joje pradirbo – Lietuva už minėtus 14 metų, Anglija už 8-erius, o Airija – už dešimt.

Išmokėta – per 16 mln.

Išvykus į užsienį pensinio amžiaus ar jo sulaukus svetur, nereikėtų baimintis, kad pensija jūsų „nepasieks“. Šiuo metu per 10 tūkst. lietuvių, gyvenančių kitose šalyse, gauna pensiją už Lietuvoje išdirbtą laikotarpį. Tačiau tam, kad pensija keliautų su jumis, kur tik jūs nuspręsite, pirmiausia, reikia informuoti apie tai valstybę.

Viena pagrindinių sąlygų, leidžiančių pensijai „emigruoti“ – asmens išvykimo deklaravimas ir to pranešimas „Sodrai“. Pensinio amžiaus sulaukęs žmogus, norintis į kitą šalį keliauti kartu su pensija, turi apie tai informuoti „Sodrą“ ne vėliau, kaip likus 10 dienų iki išvykimo. Jei išvykstama į Vokietiją, Austriją, Rusiją, Baltarusiją, Moldovą, Kanadą ar Ukrainą, prašymą dėl pensijos reikia pateikti jau nuvykus per tos šalies kompetentingą įstaigą. Jei vykstama į kitą šalį, visus su pensija susijusius reikalus galima sutvarkyti dar būnant čia - prašymą ir duomenis pateikiant tiesiogiai „Sodros“ teritoriniam skyriui ar Užsienio išmokų tarnybai ar užpildant per asmeninę „Sodros“ paskyrą gyventojui.

Pensinio amžiaus sulaukęs žmogus, norintis į kitą šalį keliauti kartu su pensija, turi apie tai informuoti „Sodrą“ ne vėliau, kaip likus 10 dienų iki išvykimo.

Norint įgalinti pensiją „keliauti“ „Sodrai“ pirmiausia būtina pateikti prašymą dėl pensijos mokėjimo, kurio šabloną galima rasti institucijos svetainėje. Žmogus taip pat turi pasirūpinti pažyma iš gyvenamosios valstybės, kuri įrodytų, kad žmogui toje šalyje nėra paskirta pensija už tą patį laikotarpį kaip ir Lietuvoje. Galiausiai, būtina nurodyti ir asmeninės sąskaitos, į kurią norima gauti pensiją, rekvizitus. Detalesnę informaciją rasite spustelėję čia.

2015 metais iš Lietuvos į kitas pasaulio šalis iškeliavo pensijų už daugiau kaip 15 mln. eurų. 2016-aisiais šis skaičius kiek padidėjo ir viršijo 16 mln. Daugiausiai lėšų išmokėta į Izraelį, Jungtines Amerikos Valstijas, Jungtinę Karalystę, Vokietiją bei Baltarusiją.

Pensija gyvenantiems svetur gali būti pervedama į užsienio valstybėse esančias sąskaitas. Į visas Europos Sąjungos šalis pensija pervedama eurais.

Gyvenantiems Amerikoje, pensija išmokama JAV doleriais, Kanadoje – šios šalies valiuta, Baltarusijoje ar Rusijoje – šių šalių rubliais, o Ukrainoje – grivinomis, Moldovoje - lėjomis. O į šalis, su kuriomis Lietuva neturi dvišalių sutarčių, pensija pervedama eurais. Mokėti už pensijos persiuntimo išlaidas pensijos gavėjos nereikia. Jis apmoka išlaidas tik tuo atveju, kai jos susijusios su išmokų įskaitymu į asmeninę sąskaitą užsienio kredito įstaigoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“