„Tačiau ir prieš 650 metų, ir dabar Ukraina susvyravo ties vartais į Europą“, – akcentavo ministras, ketvirtadienį dalyvavęs Mėlynųjų Vandenų mūšio jubiliejui skirtos mokslinės konferencijos „Vidurio Rytų Europa mūšio prie Mėlynųjų Vandenų metu“ atidaryme Kaune, Vytauto Didžiojo universitete.
„Ukrainai tai būtų žingsnis atgal, būtų žingsnis atgal ir visai Europai. Juk būtent nuo Ukrainos strateginio vaidmens iš dalies priklausys ir tai, kuriuo – bendrumo ar atskirties keliu pasuks ir kitos Vidurio ir Rytų Europos valstybės, įskaitant nedemokratinio užkrato neįveikiančią Baltarusiją“, – kalbėjo A.Ažubalis.
Jis pabrėžė, kad Ukraina tiek istoriškai, tiek ir dabar yra viena artimiausių Lietuvos partnerių: „Mūsų užduotis, kaip ir kadaise, Mėlynųjų Vandenų įvykių sūkuryje, padėti savo partneriams atsispirti autoritarizmo traukai ir apginti garbingos istorinės tautos vardą. Bet tik padėti, nes pagrindiniai ginklai ir skydai šiandien yra suverenios Ukrainos rankose“.
LDK valstybė po mūšio – ES pirmtakas
Užsienio reikalų ministrui antrino Ukrainos ambasadorius Lietuvoje Valerijus Žovtenko. Lietuviškai ir ukrainietiškai pasisveikinęs diplomatas savo kalbą sakė rusiškai: „Kad visi suprastų“. 15min.lt primena, kad konferencijoje dalyvauja Lietuvos, Moldovos, Ukrainos, Lenkijos, Baltarusijos ir Rusijos istorikai.
„Šis mūšis buvo civilizacijos posūkis link europinės, krikščioniškos kultūros, žingsnis į ateitį link susivienijančios Europos. Valstybė, kuri susiformavo Algirdui laimėjus Mėlynųjų vandenų mūšį, buvo, mano manymu, dabartinės Europos Sąjungos pirmtakas, kurioje nebuvo vienos religijos, vienos kalbos“, – savo praeities įvykių matymą pateikė V.Žovtenko.
Ambasadorius pasidžiaugė, kad svarbaus mūšio jubiliejui skiriamas didelis dėmesys – jau vyko minėjimai Kijeve, Odesoje, dabar – Lietuvoje. „Džiugu, kad šiandien visi susirinko aptarti įvykio, kuris parodo mūsų tautų vienybę, ne tik istorine, bet ir kultūrine, mentaliteto ir netgi ateities perspektyvos prasme“, – sakė diplomatas.
Jis viliasi, jog apie svarbų mūšį daugiau sužinos ne tik Ukrainos ir Lietuvos, bet ir visos Europos visuomenė.
Pats seniausias mūšis
Tarptautinė mokslinė konferencija vyks tris dienas Kaune ir Trakuose, jos programą rasite čia. Šešių šalių istorikai aptars atliktus mūšio tyrinėjimus ir bandys nubrėžti būsimų tyrinėjimų kryptis. Vienbalsiai sutinkama, kad įvykiams prie Mėlynųjų Vandenų iki šiol nebuvo skirtas deramas dėmesys.
VDU rektorius Zigmas Lydeka pabrėžė, kad Mėlynųjų vandenų mūšis yra pats seniausias iš svarbių žinomų mūšių Lietuvos istorijoje.
Vienas renginio organizatorių, VDU istorikas dr. Vytas Jankauskas 15min.lt sakė, kad po konferencijos 28 pranešimus skaitę istorikai parengs mokslinių straipsnių rinkinį, vėliau vyks jo pristatymas, dar sekantis žingsnis – „sudėti į vieną vietą panašias, tačiau kartu ir skirtingas nuomones, ir pabandyti rasti atsparos taškus“.