2019 05 15 /15:24

V.Bakas teiginių dėl ydų teismų sistemoje neatsiima, teigia kreipęsis į prezidentūrą

Trečiadienį į posėdį susirinkusi Seimo Etikos ir procedūrų komisija sprendimo dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko Vytauto Bako teiginių, išdėstytų apie netenkinantį teismų darbą ir teismų sistemos reformos reikiamybę, nepriėmė. Posėdžio metu V.Bakas tikino, kad jo teiginiai nebuvo spontaniški, juos esą pasakytų ir dabar.
Vytautas Bakas
Vytautas Bakas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Mano pareiškimas nebuvo spontaniškas. Aš prieš tai rašiau Aukščiausiojo Teismo pirmininkui, kalbėjomės su teismų bendruomene, savivaldos žmonėmis. Aš atkreipiau dėmesį, kad yra neadekvačios bausmės [...]. Advokatų mokymas. Persiunčiau medžiagą prezidentės patarėjai, persiunčiau medžiagą teismų savivaldai. Darykit ką nors, jūs diskredituojat teisingumą. Jokios reakcijos“, – posėdžio metu dėstė V.Bakas.

„Išskyrus prezidentės patarėją, kuri pasakė, kad perdavė medžiagą Aukščiausio Teismo pirmininkui“, – pridūrė jis.

Į etikos sargus kreipėsi Teisėjų taryba

Su prašymu įvertinti V.Bako paskleistus teiginius į Seimo etikos sargus kreipėsi Teisėjų taryba.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Teisėja
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Teisėja

Balandžio 19-ąją socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas pasidalijo tokiu įrašu:

„MG Baltic savininkų ir talkininkų advokatai, kurie atstovauja juos prieš valstybę, tuo pat metu moko teisėjus, kaip bylose prieš valstybę spręsti bylas. Man koktu nuo tokio teisingumo (privačioje aplinkoje pasakyčiau riebiau)“, – dėstė V.Bakas.

Teismų sistema tiesiog nepajėgi atlikti konstitucinės pareigos vykdyti teisingumą.

„Teismų sistema tiesiog nepajėgi atlikti konstitucinės pareigos vykdyti teisingumą, ji skęsta savo „prekybos teisingumu“ subkultūroje ir turi būti radikaliai pertvarkyta“, – toliau dėstė Seimo narys ir pridūrė, kad situaciją spręstų specializuoti antikorupciniai teismai.

V.Bakas šį įrašą iliustravo nuotrauka. Joje matyti, kad advokatė Solveiga Palevičienė, kuri „MG Baltic“ ir kelių kitų asmenų byloje prieš valstybę dėl žalos atlyginimo yra ieškovų atstovė, šių metų vasario 7 dieną vedė seminarą Nacionalinėje teismų administracijoje.

Apie būtinybę reformuoti teismus V.Bakas taip pat užsiminė BNS, kai komentavo Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą – informaciją jo vadovaujamam parlamentiniam tyrimui pernai teikęs Valstybės saugumo departamentas (VSD) pripažintas paskleidęs tikrovės neatitinkančius teiginius apie buvusį politiką Raimondą Šukį.

VSD sprendimą yra apskundęs.

Komisijai kilo sunkumų dėl formuluočių

Iš Seimo Etikos ir procedūrų komisijos narių išvadą dėl V.Bako teiginių rengė konservatorius Antanas Matulas ir „socdarbietis“ Andrius Palionis. Jų nuomonės išsiskyrė.

A.Palionis tikino, kad piliečiui skleisti informaciją, idėjas, laisvę reikšti nuomonę garantuoja Konstitucija. Jis atkreipė dėmesį, kad V.Bako socialiniame tinkle ir žiniasklaidoje išsakyti teiginiai yra subjektyvūs, vertinamojo pobūdžio.

„Atsižvelgiant į tai, kad Seimo narys Vytautas Bakas eina Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pareigas, jo pareikšta nuomonė apie teismų vykdomą teisingumą ir teismų sistemos reformos būtinybę gali sulaukti didesnio pasitikėjimo ir pritarimo visuomenėje“, – kalbėjo A.Palionis ir siūlė šį sakinį įrašyti sprendime.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Palionis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrius Palionis

Jis taip pat ragino rekomenduoti V.Bakui korektiškiau reikšti mintis, vengti pasisakymų, kurie gali būti suprantami kaip įžeidžiantys.

Etikos ir procedūrų komisijos nariams teiginys dėl didesnio pasitikėjimo, kurio esą gali sulaukti V.Bakas, pasirodė neaiškus, dėl to komisija nutarė sprendimą priimti kito posėdžio metu – ketvirtadienį.

A.Matulas aiškino, kad kai kurie paskleisti teiginiai neturi išeiti iš tokias pareigas užimančio asmens lūpų.

„Reikėtų konstatuoti, kad kolega pažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso pagarbos žmogui ir valstybei principą“, – siūlė Seimo narys ir taip pat pritarė A.Palionio išdėstytiems siūlymams.

V.Bakas baiminasi antikonstitucinio sprendimo

A.Matulas teiravosi V.Bako, ar savo nuomonę jis reiškė kaip asmuo, ar kaip komiteto pirmininkas.

V.Bakas atsakė, kad jo nuomonės buvo klausiama kaip Seimo nario: „Kaip Seimo narys, kaip pilietis, aš pasakiau savo nuomonę. Komitete mes nesvarstėm šito sprendimo.“

„Mano manymu teismai nesusitvarko su jiems priskirta konstitucine funkcija stambios korupcijos bylose“, – teigė Seimo narys ir tikino, kad politikai dėl to kažką turi daryti.

„Aš pabandysiu pats į tai reaguoti, nes taip negali būti, kad „MG Baltic“ koncerno advokatai už teismams skirtus pinigus mokėtų teisėjus, kaip spręsti bylas prieš valstybę, ir tuo pat metu, ta pati advokatė gina „MG Baltic“ prieš visas valstybės institucijas. Taip negali būti.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Matulas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Antanas Matulas

Be abejo, ta advokatė gali mokyti teismus, bet tokiu atveju turi sureaguoti advokatų savivalda, teismų savivalda ir tokios regimybės, kad štai gali neįvykdyti teisingumo ir „MG Baltic“ byloje [...], būt negali“, – aiškino V.Bakas, ir kreipdamasis į A.Matulą, ragino kartu su opozicija spręsti šį klausimą.

Jei Seimo etikos ir procedūrų komisija nutars, kad jis pasisakydamas elgėsi neetiškai, V.Bako įsitikinimu, tai bus precedentas, kai joks Seimo narys, net privačioje socialinio tinklo paskyroje, negalės kritikuoti teismų darbo.

„Toks sprendimas prieštarautų Konstitucijai, nes Konstitucija nedraudžia Seimo nariui kritikuotų teismų veiklos“, – dėstė politikas.

Anot Teisėjų tarybos, V.Bako išsakyti teiginiai skatina nepasitikėjimą Lietuvos teismais ir konstitucine teisingumo vykdymo sistema.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Bakas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vytautas Bakas

V.Bakas [...] diskredituoja teismo, kaip valstybės valdžios, autoritetą.

„Teisėjų taryba akcentavo, kad Seimo narys V.Bakas viešojoje erdvėje reikšdamas abejones dėl jam nepatikusio teismo sprendimo ir teismų vykdomo teisingumo, akcentuodamas būtinybę pertvarkyti teismus, savo teiginiais ne tik diskredituoja teismo, kaip valstybės valdžios, autoritetą, tačiau viešai kursto nepasitikėjimą teismu kaip vieninteliu teisingumą Lietuvoje vykdančiu subjektu, formuoja nihilistinį visuomenės požiūrį į teisingumo vykdymą ir teismo priimamus sprendimus“, – rašyta Teisėjų tarybos kreipimesi.

Teisėjų tarybą kaltino peržengus ribas

Savo ruožtu V.Bakas tikino, kad Teisėjų taryba, kreipusis dėl jo pasisakymų, peržengė savo konstitucines ribas, valdžių pasidalijimo principą, įlindo į parlamentinės valdžios erdvę.

Jis tikino, kad teismai šiuo metu nesugeba tinkamai nagrinėti bylų, susijusių su aukšto lygio asmenų korupcija, ir pridūrė, kad papildomo nepasitikėjimo įnešė šiemet pradėta teisėjų korupcijos byla.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pernai atliko tyrimą dėl verslo poveikio politikai. Vėliau parlamentarai jį patvirtino.

Tyrimo išvadose grėsme valstybės sąrangai ir nacionaliniam saugumui pripažintas neteisėtas Rusijos energetikos bendrovės „Rosatom“ ir lietuviško koncerno „MG Baltic“ veikimas, rašo BNS.

V.Bakas šiemet sausį pats pralaimėjo bylą Vilniaus apylinkės teisme, šiam paskelbus, kad politikas padarė žalą „MG Baltic“ reputacijai, kai lygino jį su organizuota nusikalstama grupe ir kalbėjo apie koncerno žalą valstybei.

Politikas šį sprendimą yra apskundęs.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vytautas Bakas užsimojo pertvarkyti teismus: mes rimtai kalbėsime frakcijoje

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų