„Komisija rekomendavo prevencijos programas, kurios ypač svarbios Lietuvai, nes ankstyvų mirčių skaičius yra per didelis. Netekčių skaičius yra per didelis. Tai sukuria sąlygas didėti chroninių ligų skaičiui, ir tuo pačiu chroninės ligos stipriai spaudžia visuomenės poreikius skirti daugiau pinigų ligoms gydyti“, – BNS sakė V.P.Andriukaitis, paklaustas apie didžiausias Lietuvos sveikatos sistemos problemas, Europos Komisijos požiūriu.
Higienos instituto duomenimis, pernai 84 proc. visų Lietuvos gyventojų mirties priežasčių sudarė kraujotakos sistemos ligos (56,5 proc.), piktybiniai navikai (20 proc.) ir išorinės mirties priežastys (7,7 proc.).
Kalbėdamas apie sveikatos įstaigų sistemos trūkumus, eurokomisaras teigė, kad reikia mažinti pacientų, gulinčių ligoninėse, skaičių.
Kalbėdamas apie sveikatos įstaigų sistemos trūkumus, eurokomisaras teigė, kad reikia mažinti pacientų, gulinčių ligoninėse, skaičių.
„Tuomet reikia, kad specialistai ir pirminės grandies gydytojai dirbtų kartu, kad ligonis būtų apsuptas jų dėmesio, kad jis būtų dispancerizuotas, kad nereikėtų ligonio siųsti nuo vieno pas kitą, kad nereikėtų per daug siuntimų. Mes tai vadiname į pacientą orientuotu požiūriu. Turime sujungti specialistų ir pirminės grandies pastangas, kad rūpestis pacientu būtų visus metus“, – tvirtino eurokomisaras.
Anot jo, Europos Komisija taip pat pabrėžia būtinybę sudaryti sąlygas žmonėms gauti paslaugas arčiau namų. Pasak V.P.Andriukaičio, dėl to reikia į apjungti, socialinį, sveikatos apsaugos, savivaldos biudžetus, įvairių sričių darbuotojų pastangas.
„Komisija Lietuvai rekomendavo dėmesį kreipti į pirminę sferą, į integruotą požiūrį, į pacientą orientuotus specialistų metodus ir taip pat, kad būtų žiūrima, kaip paskirstyti tolygiai sveikatos paslaugas per visą šalį, kad teritoriniai skirtumai dramatiškai nedidėtų“, – sakė Lietuvos deleguotas Europos Komisijos narys.
Jis pirmadienį Vilniuje, Seime, dalyvauja tarptautinėje konferencijoje, skirtoje aptarti ilgalaikius sveikatos sistemų iššūkius.