V.Bakas pateikė informaciją, kad aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.
Pasak Seimo NSGK pirmininko Dainiaus Gaižausko, aiškintasi aplinkybės, susijusios su slaptos informacijos nutekinimu iš komiteto.
„Taip pat priėmėme sprendimą, kokio turinio ir kokia informacijos apimtimi rašysime atsakymą VSD, kuris šiuo metu atlieka tyrimą dėl būtent tos nutekintos informacijos“, – sakė jis.
Pasak D.Gaižausko, reaguojant ir įvertinant aplinkybes, kaip minėtas dokumentas „vaikščiojo“, kaip buvo dirbama su informacija, gauta iš pranešėjo, informacijos pateikimą Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) ir panašiai, Seimo NSGK priėmė sprendimą kreiptis į parlamento pirmininką.
Jo prašoma spręsti, ar V.Bakas gali toliau dirbti su įslaptinta informacija.
Už tai Seimo NSGK balsavo valdantieji – „valstiečių“ atstovai, socialdarbietis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys. Parlamentarė Dovilė Šakalienė susilaikė, konservatoriai buvo prieš.
Paklaustas, kokie to argumentai, D.Gaižauskas sakė galintis pasakyti tik nuomonę: dėl galimai daugybinių padarytų pažeidimų dirbant su įslaptintos informacijos reglamentavimo tvarka.
„Tai yra dokumentas, kurį gavome iš pranešėjo, kai pranešėjas buvo pasakęs, kad tai skirtas komitetui. Dokumentas nebuvo registruotas nustatyta tvarka nei Seime, nei komitete. Vėliau dokumentas, kuris skirtas būtent Seimui, pateiktas kitam paslapčių subjektui – STT – be komiteto žinios ir panašiai. Tai tų tvarkų iš tikrųjų nemažai galimai pažeistų. Tai turi įvertinti tyrimas. Aiškiai, bent jau aš pasakysiu savo nuomonę, matau, kad darbas su įslaptinta informacija nebuvo atliekamas tinkamai“, – pabrėžė Seimo NSGK pirmininkas.
Į viešąją erdvę be pranešėjo suderinimo patekusi informacija, pasak D.Gaižausko, lėmė, kad jo tapatybė buvo aiški. Taip esą buvo pažeistas anonimiškumas.
Politinė vendeta
Seimo NSGK vicepirmininkas Laurynas Kasčiūnas sakė, kad vyksta V.Bako politinė medžioklė, D.Gaižausko politinė vendeta prieš V.Baką.
„Kreipimuisi į Seimo pirmininką nėra jokio pagrindo, nes tyrimas nėra baigtas ir tai visiškai naujas precendentas. Mes tikrai matėme, kad tai yra politiškai angažuotas sprendimas“, – komentavo konservatorius.
Anot L.Kasčiūno, V.Bakas taikiniu tapo, nes pradėjo kelti labai daug nepatogių dalykų.
Pavyzdžiui, dėl to, kad prastai organizuojamas Seimo NSGK darbas ir panašiai.
Pabrėžia savo laikyseną
Sprendimą kreiptis į Seimo pirmininką dėl to, kad būtų įvertinta, ar toliau leisti jam dirbti su įslaptinta informacija, V.Bakas siejo su principinga savo laikysena dėl įvairių teisėsaugos tyrimų.
Jis aiškino, kad tai, kas šiandien įvyko, parodo tam tikrą tendenciją, D.Gaižausko ir didžiosios valdančiosios partijos požiūrį į piktnaudžiavimus specialiosiose tarnybose, nesankcionuotą asmens duomenų rinkimą, specialiųjų tarnybų galimą dalyvavimą politiniuose procesuose ir panašiai.
„Ir mūsų požiūriai į parlamentinę kontrolę yra visiškai skirtingi. Čia nėra slaptumo klausimas. Mano nuomone, visuomenė privalo žinoti apie slaptųjų tarnybų piktnaudžiavimus ir žmogaus teisių pažeidimus. Komitetas turi saugoti visuomenę. Tam ir renkami asmenys, turintys pasitikėjimą, leidimus. Jie turi saugoti visuomenę nuo to, kad specialiosios tarnybos pažeidinės jų teises. Būtent įstatymas ir statutas nustato tokią prievolę Seimo NSGK. Dabar vyksta atvirkštinis procesas“, – mano V.Bakas.
Mano nuomone, visuomenė privalo žinoti apie slaptųjų tarnybų piktnaudžiavimus ir žmogaus teisių pažeidimus.