2019 08 09

V.Pranckietis apie keturis prezidento veto: Seimas ne visada teisus

Komentuodamas keturis prezidento Gitano Nausėdos veto Seimo priimtiems įstatymas, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis teigia jiems pritariantis ir tikina, kad parlamentarai ne visuomet teisūs. Savo ruožtu prezidentūra su parlamentu žada bendradarbiauti daugiau ir viliasi, kad ateityje grąžinti Seimui jo priimtus teisės aktus teks rečiau.
Viktoras Pranckietis ir Gitanas Nausėda
Viktoras Pranckietis ir Gitanas Nausėda / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Reikia įvertinti, kad prezidentas prieš mėnesį pradėjo eiti šias pareigas ir prezidento komanda neturėjo galimybės dirbti su įstatymų teikimu pirminėje stadijoje. Galbūt tai sąlygojo, kad tų veto yra gana nemažai. Ateityje, manau, kad bendradarbiavimas bus kur kas sklandesnis, ir tikėtina, kad veto gali būti mažiau“, – po penktadienį prezidentūroje įvykusio V.Pranckiečio ir G.Nausėdos susitikimo komentavo prezidento patarėjas vidaus reikalams Povilas Mačiulis.

V.Pranckietis tikino, kad įstatymų kokybė visuomet gali būti geresnė, o veto ir veiksmai po to esą – viena iš valdžių bendradarbiavimo formų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis ir Gitanas Nausėda
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Viktoras Pranckietis ir Gitanas Nausėda

„Tie keturi veto buvo logiški ir jiems aš pritariu taip pat. Manau, jeigu tai yra Lietuvos interesų atspindys, tai jis toks ir turi būti. Ne visada Seimas su savo dauguma gali būti visiškai teisus. O ypač, jeigu Seimas po to patvirtina, kad buvo vetuojama teisingai, kitaip sakant, priima prezidento pasiūlymus. Manau, kad tai yra viena iš bendradarbiavimo formų“, – kalbėjo Seimo vadovas.

Darbą liepos viduryje pradėjęs prezidentas G.Nausėda spėjo vetuoti keturis Seimo priimtus įstatymus – trims veto parlamentarai pritarė, ketvirtasis kol kas posėdžių salės nepasiekė.

G.Nausėda, anot P.Mačiulio, ateityje sieks labiau įsitraukti į Seimo darbą.

„Prezidentas akcentavo, kad nori aktyviai bendradarbiauti su Seimu tiek teikiant pasiūlymus, tiek diskutuojant apie teikiamus įstatymus, apie pataisas“, – nurodė patarėjas ir tikino, kad prezidentūra teiks parlamentui pataisas, susijusias su miškų kirtimų mažinimu.

„Prezidento vienas iš siūlymų, kurį pateiks įstatymu, – mažinti kirtimo plotus. Sumažinti perpus – nuo aštuonių iki keturių hektarų plotus, kuriuos galima kirsti miškuose“, – teigė P.Mačiulis.

Tikimasi, kaip nurodė prezidento patarėjas, kad Seimas, artimiausios sesijos metu priimdamas įstatymus, sieks kurti gerovės valstybę.

„Yra daug įstatymų, kurie nepasiekia paskutinės stadijos. Galbūt efektyvumo, rezultatyvumo iš Seimo, normalu, kad norisi daugiau“, – pridūrė jis.

Prezidentas, anot P.Mačiulio, V.Pranckiečio darbą vertina teigiamai ir priekaištų neturi, o tik viliasi, kad laikotarpiu prieš 2020 metais vyksiančius rinkimus Seimo apsukos nesumažės: „Dedamos viltys, kad tai netaps darbų sustojimu, o kad užsibrėžti tikslai ir bendradarbiavimas tarp visų institucijų bus sėkmingas.“

Klausimas, ar „valstiečių“ į Seimo pirmininko vietą deleguotas V.Pranckietis turėtų tęsti darbą, kai šis postas pagal koalicijos sutartį atiteko „socialdarbiečiams“, susitikimo metu, kaip pažymėjo prezidento patarėjas, aptartas nebuvo.

„Prezidentas laikosi nuomonės, kad Seimo pirmininkas yra Seimo narių apsisprendimas dėl jo keitimo, dėl jo paskyrimo. Prezidentas tame nedalyvauja“, – nurodė P.Mačiulis.

Jo minėtą gerovės valstybę Seimas, anot V.Pranckiečio, kurs pirmiausia formuodamas biudžeto projektą.

„Artėja biudžetas. Siūliau ir prezidentui, tą patį galvojam ir mes, jau turėtų atsispindėti kažkokie programiniai prezidento dalykai biudžete. Mes turėtume kurdami biudžetą jau galvoti apie gerovės valstybės kūrimą“, – išdėstė Seimo vadovas.

Konkrečių prioritetinių įstatyminių iniciatyvų, kurios būtų aktualios artėjančios Seimo sesijos metu, V.Pranckietis neįvardijo.

Seimo pirmininkas, dėl kurio atstatydinimo, kaip skelbta anksčiau, surinkti parašai, sakė esantis pasiruošęs tęsti darbą.

„Esu visada pasiruošęs tarnauti Lietuvos Respublikos Seimui ir Lietuvos žmonėms, ir atsakyti į klausimus, jeigu jie tokie kyla. Kol kas nėra pateikta jokių siūlymų [...]. Kai bus pateikti, tada ir atsakinėsim“, – dėstė V.Pranckietis.

Manau, kad tas atvirumas demonstruoja pasitikėjimą.

Jis sakė jaučiantis prezidento pasitikėjimą ir sveikino prezidentūros pasiryžimą labiau įsitraukti į įstatymų leidybos procesą: „Pokalbis vyko labai šiltai ir labai atvirai. Manau, kad tas atvirumas demonstruoja pasitikėjimą. Tikiuosi, ateityje labai gero bendradarbiavimo.“

V.Pranckietis taip pat reiškė viltį, kad atnaujinto Ministrų kabineto nariai bus atsakingi už Vyriausybės programą, tikino, kad darbas su Seimo dauguma niekuo nesiskirs nuo ankstesnio.

„Nauja valdančioji dauguma yra ta senoji dauguma plius formaliai įrašyta Lenkų rinkimų akcija. Tai yra tie žmonės, kurie ir anksčiau palaikė daugumą“, – pažymėjo jis.

V.Pranckietis su prezidentu G.Nausėda susitiko po to, kai šis patvirtino atnaujinto Ministrų kabineto sudėtį – keičiami trys ministrai.

Seimas dėl naujų įgaliojimų Vyriausybei suteikimo balsuos neeilinės sesijos metu rugpjūčio 20–22 dienomis. Jos metu parlamentarai taip pat turėtų spręsti dėl ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūros į eurokomisarus.

Eilinė Seimo rudens sesija prasidės rugsėjo 10 dieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai