2022 04 15 /13:11

V.Rupšys: Lietuvos kariuomenė norėtų įsigyti „Caesar“ savaeiges haubicas

Lietuvos kariuomenė norėtų įsigyti prancūziškas 155 mm „Caesar“ savaeiges ratines haubicas, kuriomis būtų aprūpintas Žemaitijos brigados artilerijos batalionas, sako kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys. Penktadienį šis pasirinkimas buvo pristatytas ir šalies prezidentui Gitanui Nausėdai. Taip pat aptartas ir antrasis mechanizacijos etapas, aprūpinant du papildomus batalionus „Boxer“ platformos pėstininkų kovos mašinomis, taip pat Žemaitijos brigados manevrinių vienetų stiprinimas.
Caesar haubica. JAV kariuomenės nuotr.
Caesar haubica. JAV kariuomenės nuotr.

Prancūziškos haubicos

Apie šį pasirinkimą prezidentą informavo tiek kariuomenės vadas, tiek krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.

„Mes dabar aiškiai žvalgomės į „Caesar“ sistemas“, – po susitikimo su prezidentu sakė V.Rupšys.

Anot jo, tikimasi, kad mažiausiai pusė visų haubicų Lietuvą galėtų pasiekti iki 2024 metų, o 2026 metais Brigados generolo Motiejaus Pečiulio artilerijos batalionas jau būtų visiškai aprūpintas „Caesar“ sistemomis.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Valdemaras Rupšys
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Valdemaras Rupšys

„Tai priklauso ne vien nuo mano ar Lietuvos noro, bet ir nuo Prancūzijos gamintojo galimybių mums tiekti ir visų sutartinių dalykų“, – pažymėjo kariuomenės vadas.

V.Rupšys taip pat sakė turintis vilties, kad Prancūzijos kariuomenė Lietuvoje galėtų iš anksto dislokuoti savo turimus pajėgumus ir taip prisidėti prie Lietuvos karių pasiruošimo.

„Jų buvimas turės ne tik efektą atgrasyti bet kartu rengs mūsų artileristus“, – teigė jis.

Naujosios artilerijos pakeis šiuo metu Žemaitijos brigados turimas 105 mm tempiamas haubicas.

8x8 arba 6x6 varančių ratų pakabos ratines savaeiges haubicas gamina prancūzų gamintojas „Nexter“. Priklausomai nuo sviedinių, jos gali naikinti už 40–50 kilometrų esančius taikinius.

Prancūzija pernai rugsėjį 52 haubicas „Caesar“ pardavė Čekijai už 333 mln eurų. 2017-aisiais Danija nusipirko 15 8x8 „Caesar“ haubicų už maždaug 45 mln. eurų.

Kovo mėnesį Lietuvos kariuomenei perduota paskutinė 18-ta savaeigė haubica „PzH2000“ („Panzerhaubitze 2000“), tuo užbaigiant 2015 metų rugsėjo mėnesį pradėtą pirkimą. Jomis aprūpintas Geležinio Vilko brigados artilerijos batalionas.

Vokiški „Boxeriai“

Susitikime taip pat aptartas ir papildomų pėstininkų kovos mašinų įsigijimas.

Krašto apsaugos ministras A.Anušauskas prieš porą dienų pranešė, kad taip pat ketinama įsigyti ir dar daugiau nei šimtą pėstininkų kovos mašinų, naudojančių tą pačią „Boxer“ platformą, ant kurios sukurti ir dabar Lietuvos kariuomenės naudojami „Vilkai“.

Kariuomenės vado teigimu, ant šių pėstininkų kovos mašinų galėtų būti įrengti 30 mm pabūklai ar 12,7 mm ginklai. Šiomis mašinos būtų apginkluoti dar du Sausumos pajėgų batalionai iš Geležinio Vilko brigados.

Anot jo, priimtas sprendimas laikytis tos pačios platformos, nes jai yra visa reikalinga infrastruktūra, logistinės grandinės bei mokymo kompetencija. Taip pat vertinamas ir laikas, per kurį galima būtų gauti šarvuočius.

I.Budzeikaitė/Lietuvos kariuomenės nuotr./Boxer IFV „Vilkas“
I.Budzeikaitė/Lietuvos kariuomenės nuotr./Boxer IFV „Vilkas“

„Ieškodami kažkokių kitų platformų turbūt sugaištume labai daug brangaus laiko ir neaišku, ką įsigytumėm“, – sakė V.Rupšys.

Kariuomenės vadas pabrėžė, kad šiuo pirkimu taip pat ant „Boxer“ platformos būtų įsigyjami ir tai, kas NATO kariuomenėse vadinama įgalintojais (enablers – angl.) – netiesioginės paramos, evakuacijos grandies, inžinerinio palaikymo ir ABC priemonių šarvuočiai bei vadavietės. Šiais pajėgumais būtų aprūpinti visi Geležinio Vilko brigados pėstininkų batalionai.

„Aš paminėjau įgalintojus ir vadavietes. Taip pat galiu pasakyti, kad jau yra sprendimas, jog dviem batalionams – Algirdo ir Birutės – kurių manevriniai vienetai jau yra aprūpinti „Boxer“ platforma, tikrai bus perkamos tos pačios bazės vadavietės ir viskas, ką aš išvardijau prieš tai“, – teigė jis.

Visureigiai ir oro gynyba

Tikslaus perkamų „Boxer“ skaičiaus V.Rupšys neatskleidė ir pabrėžė, kad tai bus politikų, o ne kariuomenės vado sprendimas. Pagal optimistinį scenarijų, antrasis mechanizacijos etapas galėtų būti užbaigiamas 2025–2026 metais, pabrėžė jis.

Rusijai užpuolus Ukrainą, daugelis Vakarų valstybių didina gynybos biudžetus ir persvarsto įsigijimus bei strategijas, tad konkurencinė kova dėl tų pačių produktų – ginklų, sistemų ir transporto priemonių – bus didžiulė.

Alfredo Pliadžio (KAM) nuotr./Šarvuočiai JLTV (angl. Joint Light Tactical Vehicle)
Alfredo Pliadžio (KAM) nuotr./Šarvuočiai JLTV (angl. Joint Light Tactical Vehicle)

Tuo metu Žemaitijos brigadą kariuomenė svarsto aprūpinti taip pat jau naudojamais JLTV šarvuotais transporteriais. Anksčiau JAV patvirtino daugiausiai 500 tokių šarvuotų visureigių įsigijimą, Lietuva buvo patvirtinusi apie 200 JLTV pirkimą iš bendrovės „Oshkosh Defence“, tad įsigyjant šiuos visureigius būtų išnaudojamas sutarties „pliusas“.

„Aš akcentavau, (...) kad kita brigada – Žemaitijos – turėtų būti lengvesnė. Greičiausiai mes turėtume ją aprūpinti, kad ir, pavyzdžiui, JLTV platforma, kurią perkame iš JAV ir įdiegiame į mūsų vienetus“, – sakė V.Rupšys.

Nuo 2025 metų Kariuomenė taip pat tikisi įsigyti ir papildomus vidutinio nuotolio oro gynybos sistemos „NASAMS“ pajėgumus. Šiuo metu kalbamasi su tiekėjais ir dėl papildomų trumpo nuotolio oro gynybos sistemų įsigijimo.

Oro gynybos sistema NASAMS
Oro gynybos sistema NASAMS

„Aišku, labai svarbus klausimas yra amunicijos, nes vien vamzdžių neužtenka, reikia tam turėti ir amunicijos, ir bus skirti asignavimai papildomai amunicijai įsigyti“, – sakė kariuomenės vadas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis