Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 01 07

V.Pociūno byloje – čekų ekspertas

Pasitelkę neseniai gautas vieno čekų eksperto išvadas dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) karininko Vytauto Pociūno žūties aplinkybių, prokurorai toliau mėgins įrodyti, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas.
Vytautas Pociūnas
Vytautas Pociūnas / Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr.

Šiuo metu į lietuvių kalbą verčiamos čekų teismo medicinos eksperto atliktos ekspertizės išvados. Lietuvos generalinės prokuratūros prašymu profesorius aiškinosi prieš pustrečių metų Baltarusijoje žuvusio aukšto rango VSD pareigūno V.Pociūno žūties aplinkybes.

Ragino našlė

„Jei papildomi tyrimų veiksmai vis dar palieka neatsakytų klausimų, galbūt ne gėda kreiptis į ekspertus iš šalies, gal verta pasitelkti biomechanikus iš Čekijos, kurie garsėja panašių bylų narpliojimu“, – praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje per savo vyro antrųjų mirties metinių minėjimą sakė Liudvika Pociūnienė. Su tokiu prašymu ji buvo kreipusis ir į prokurorus.

Generalinės prokuratūros atstovas praėjusią vasarą lankėsi Prahoje, kur dirba teismo medicinos ekspertas, sukūręs biomechaninio žmogaus kritimo iš aukščio tyrimo metodiką. Ja naudojantis nustatoma, ar iš didelio aukščio kritęs žmogus žuvo per nelaimingą atsitikimą, ar iššoko sąmoningai, ar buvo išstumtas prievarta.

Jei papildomi tyrimų veiksmai vis dar palieka neatsakytų klausimų, galbūt ne gėda kreiptis į ekspertus iš šalies, gal verta pasitelkti biomechanikus iš Čekijos, kurie garsėja panašių bylų narpliojimu. Teigia L.Pociūnienė.

Turėjo atnaujinti tyrimą

Šia metodika naudojosi ir Lietuvos ekspertai, tyrę V.Pociūno kūną. Jie nerado įrodymų, kad VSD pareigūnas būtų buvęs išstumtas pro langą. Priminsime, kad V.Pociūnas VSD vadovybės buvo išsiųstas į Baltarusiją, kur užėmė daug kuklesnį postą – Lietuvos konsulate Gardine buvo atsakingas už informacijos apsaugą. 2006-ųjų rugpjūtį jis išvyko į komandiruotę Breste. Rugpjūčio 23-iąją, paryčiais, V.Pociūnas žuvo, kaip iki šiol mėginama įteigti, iškritęs pro viešbučio 9-ojo aukšto langą.

Tų pačių metų lapkričio 30-ąją Generalinė prokuratūra bylą dėl V.Pociūno žūties nutraukė nustačiusi, kad tai buvo nelaimingas atsitikimas. Nutraukęs bylą prokuroras Justas Laucius gavo VSD, kurio vadovybė trukdė tyrimui, apdovanojimą. 2007 metų birželio 26-ąją žuvusiojo našlė L.Pociūnienė pareiškė reikalausianti tyrimą atnaujinti, nes turi pagrįstų įtarimų, kad jos vyras buvo nužudytas. Tokios nuomonės laikėsi ir nemažai žinomų Lietuvos politikų bei visuomenės veikėjų. Būta įvairių versijų: jog tai Baltarusijos KGB darbas, kad V.Pociūnas galėjo būti nužudytas VSD, nes kėlė pavojų „valstybininkų“ klanui. Vėliau teismas panaikino nutarimą nutraukti bylą. Generalinė prokuratūra iš naujo ėmė tirti tragedijos aplinkybes.

Oficialiai nekomentuoja

Čekų profesoriui buvo pateikti Lietuvoje atliktos ekspertizės dokumentai. Biomechaninio tyrimo metodikos autorius paprašė papildomos, byloje esančios medžiagos. Jis pažadėjo asmeniškai atlikti ekspertizę. Prokuratūra užsakė turimą medžiagą išversti į čekų kalbą. Šis darbas užtruko, bet galiausiai vertimas buvo perduotas čekų profesoriui. Neseniai keliolikos puslapių čekų eksperto išvados pasiekė Generalinę prokuratūrą.

Bylą šiuo metu tiriantis prokuroras Mindaugas Gilys LŽ nepanoro atskleisti profesoriaus pavardės. Pareigūnai kol kas oficialiai neatskleidžia, ką nustatė minėtos metodikos autorius. Motyvuojama tuo, kad išvados dar verčiamos iš čekų kalbos. Tačiau, LŽ duomenimis, prokurorai šios ekspertizės esmę jau žino. Čekų profesoriaus manymu, V.Pociūnas žuvo per nelaimingą atsitikimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų