Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 08 12

Vadovėliai netrukus pasieks mokyklas

Šiuo metu į mokyklas, savivaldybių švietimo padalinius pristatomi jų užsisakyti vadovėliai. Kaip nustato švietimo ir mokslo ministro patvirtintas Mokyklų aprūpinimo bendrojo lavinimo dalykų vadovėliais ir mokymo priemonėmis tvarkos aprašas, į mokyklas jie turėtų būti išvežioti iki rugpjūčio 30 dienos.
Mokykla
Mokykla / Sauliaus Žiūros nuotr.
Temos: 2 Vadovėlis Mokykla

Ministro patvirtintame Galimų įsigyti vadovėlių sąraše šiemet – apie 1400 pavadinimų vadovėlių, 111 iš jų – nauji.

Iš šio sąrašo mokyklos bendruomenė išsirenka reikiamus vadovėlius. O išsirinktų vadovėlių sąrašus, mokyklos tarybai pritarus, tvirtina direktorius.

„Dažnai klausiama, kaip aprūpinama vadovėliais, kai mokinys pereina iš vienos mokyklos į kitą. Pagal Mokyklų aprūpinimo bendrojo lavinimo dalykų vadovėliais ir mokymo priemonėmis tvarkos aprašą, mokyklos steigėjas ar jo įgaliota institucija nustato pavaldžių įstaigų aprūpinimo vadovėliais ir mokymo priemonėmis tvarką ir turimų vadovėlių perskirstymo tvarką tarp pavaldžių mokyklų, kai mokiniai pakeičia mokyklą. Todėl jeigu vadovėlių ir pritrūktų, mokyklos pirmiausia turėtų kreiptis į savivaldybės švietimo padalinius, o ne prašyti nupirkti mokinių tėvų“, – sako Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėja Loreta Žadeikaitė.

Šiemet mokinio krepšelyje vadovėliams pirkti vienam mokiniui skirti 69 litai. Mokymo priemonėms – 13,82 Lt. (Pernai – 61,97 litai vadovėliams ir 12,42 litai – mokymo priemonėms). Tautinių mažumų mokykloms – 20 proc. daugiau.

Šiemet naujovė ta, kad lėšos vadovėliams ir mokymo priemonėms mokinio krepšelyje sujugtos, tai yra, mokykla pati sprendžia, kiek lėšų skirs vadovėliams, kiek mokymo priemonėms. Jei reikia, beveik 83 litus ji gali skirti vien vadovėliams.

Mokinio krepšelio lėšos skiriamos visoms priešmokyklinio ugdymo įstaigoms, bendrojo lavinimo, suaugusiųjų, taip pat profesinių mokyklų mokiniams, kurie mokosi pagal bendrojo ugdymo programas.

Valstybės paramą gaunančių šeimų vaikams vadovėliams įsigyti iš Švietimo ir mokslo ministerijos biudžeto papildomai skirta daugiau nei 542 tūkst. litų (8,25 Lt vienam mokiniui). Du milijonai litų skirta ugdymo procesui reikalingai literatūrai įsigyti (vienam mokiniui 4,11 Lt).

Centralizuotai lėšų skiriama ir tam, kad vadovėliai būtų pritaikyti specialiųjų poreikių mokiniams. 2007 m. buvo pritaikyti keturi lietuvių kalbos, lietuvių literatūros, matematikos ir kt. dalykų vadovėliai 5 klasei. 2008 m. specialiųjų poreikių mokiniams planuojama pritaikyti 6 klasės „Lietuvių kalbos“, „Gamtos ir  žmogaus“, „Matematikos“ ir „Istorijos“ vadovėlius.

Šiuo metu gausu užsienio kalbų ar alternatyvių vadovėlių. Leidyklos nuolat siūlo vis modernesnius. „Švietimo ir mokslo ministerija, renkantis vadovėlius, siūlo naudotis ministerijos parengtomis rekomendacijomis „Kaip išsirinkti užsienio kalbos vadovėlį“ ir „Kaip rinktis vadovėlius“. Manome, kad iš pradžių verta užsisakyti vieną ar du egzempliorius, kad mokytojai galėtų susipažinti ir jį įvertinti. Be to, kartu su naujais vadovėliais leidyklos mokytojams siūlo seminarus, pristato vadovėlio metodinius išskirtinumus. Mokytojai susipažįsta su vadovėlio metodika, privalumais ir tada apsisprendžia, ar iš jo mokysis mokiniai“, – sako L.Žadeikaitė.

Pratybų sąsiuviniai mokyklose nėra privalomi, todėl mokyklos, pasitarusios su mokiniais ir mokinių tėvais, nusprendžia, kokius juos naudoti ir ar apskritai naudoti. Pratybų sąsiuvinių įsigijimo lėšas ir būdus nustato mokyklos vadovas.

Rekomendacijos „Kaip išsirinkti užsienio kalbos vadovėlį“ ir „Kaip rinktis vadovėlius“ paskelbtos ministerijos tinklalapyje adresu www.smm.lt/ugdymas/bendrasis/aprupinimas.htm.
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?