Per dieną savanoriai konsultantai atsiliepia į beveik 300 vaikų ir paauglių kreipimųsi. Pasikalbėti vaikai nori įvairiomis temomis – apie santykius su bendraamžiais, tėvais, vienišumą, nerimą, patyčias, savižudybę, valgymo sutrikimus, lytinį tapatumą ar seksualinę orientaciją, mokyklą ir kt. Būna, kad vaikai skambina ir testuodami, norėdami įsitikinti, kad kalbėti „Vaikų linijoje“ tikrai saugu.
Anot savanorių mokytojos Julijos Poškaitės, svarbu sukurti saugią erdvę, kurioje vaikai gali išsikalbėti, būti išgirsti be teisimo ar pamokslų. Deja, ne visi vaikai tokias galimybes turi savo aplinkoje.
„Ta pati taisyklė galioja ir savanoriams – tiek parengiamųjų kursų metu, tiek vėliau, pradėjus budėti prie telefono, internetinių pokalbių ar laiškų, rūpinamės, kad savanoriai jaustų komandos užnugarį ir palaikymą, galėtų atvirai pasikalbėti, kaip jie patys laikosi, kaip sekasi savanorystė“, – sako J.Poškaitė.
Mergina į „Vaikų liniją“ atėjo prieš ketverius metus, kai tik įstojo į psichologijos bakalauro kursą: „Rugsėjo pirmą savaitę universitete pirmakursius padalijo į kelias grupes ir nusivedė susipažinti su studijas jau baigusiais ir dirbančiais psichologais. Aš atsitiktinai patekau pas Jurgitą Smiltę Jasiulionę, kuri dirba ir savanorių mokytoja „Vaikų linijoje“.
Man veikla pasirodė labai įdomi, ji siejosi su mano pasirinktomis studijomis ir vaikais, todėl nusprendžiau sudalyvauti savanorių atrankoje“, – prisimena J. Poškaitė, kuri išbudėjusi sutartas valandas teikiant emocinę paramą vaikams, tapo ir savanorių mokytoja.
„Vaikų linijoje“ jaučiausi šiltai priimta, turėjau galimybę ateiti į mokymus, įvairias paskaitas, seminarus – tai plečia žinias, kurios susijusios tiek su mano profesija, tiek su kitomis veiklomis“, – sako Julija, kuri nuo ketvirto kurso dirba mokykloje psichologo asistente bei šalia „Vaikų linijos“ savanoriauja ir Lietuvos skautijoje.
Savanorystės turtina visuomenę ir patį savanorį
Šie metai neatsitiktinai paskelbti Savanorystės metais. Taip siekiama ne tik pažymėti savanorystės įteisinimo Lietuvoje dešimtmetį, bet ir atkreipti dėmesį į visuomenės įsitraukimą į savanoriškas veiklas. Šiuo metu naujų savanorių grupes Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir internetiniam konsultavimui – iš bet kur per nuotolį, renkanti „Vaikų linija“ ieško žmonių, kurie nori ir gali padėti vilties ieškantiems vaikams. Projektas yra Aktyvių piliečių fondo, finansuojamo EEE finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.
Neseniai parengiamuosius „Vaikų linijos“ mokymus baigęs ir savarankiškai pradėjęs budėti finansininkas, trijų vaikų tėtis Ignas Daugėla įsitikinęs, kad vertybės gyvenime yra labai svarbu, todėl ten, kur mato prasmę – gali padaryti labai daug: „Jeigu aš kažkuo tikiu, mane tai užkabina – atsiduodu visa širdimi ir neskaičiuoju jėgų“, – sako Ignas, kuris į „Vaikų liniją“ atėjo pamatęs skelbimą darbo paieškos portale.
„Būčiau ir anksčiau atėjęs, bet nebuvau iki tol matęs jokios reklamos, agitacijos. O štai skelbime skaitau – „skirti per savaitę kelias valandas“, – negi negalėčiau? Tikrai galėčiau, dar ir daugiau galėčiau. Skaitau toliau – tas kabina, anas kabina. Matau, kad galėčiau įsipareigoti be didelių kūlversčių savo gyvenime. Be to, man patinka veiklos, susijusios su emocijomis, psichologija. Taigi tą pačią akimirką užpildžiau anketą ir buvau pakviestas į parengiamuosius kursus.
Su žmona kalbamės, kad atėjimas į „Vaikų liniją“ yra pats geriausias paskutinio pusmečio mano sprendimas. Parengiamųjų mokymų vakarų labai laukdavau – net ir po sunkios darbo dienos ateidavau ir pasikraudavau“, – sako Ignas.
Jis pasakoja, kad su kitais mokymų dalyviais susikūrė stiprus ryšys: „Per atvirumo akimirkas žmogus pasidalija savo išgyvenimais ir tu girdi, kad jis tarsi tavo paties lūpomis kalba: supranti, kad jis iš tos pačios planetos, kad jis jaučiasi taip, kaip tu. Pasidaro labai gera, nes pasijunti bendraminčių būryje.“
„Vaikų linijos“ emocinės paramos savanoriu gali tapti bet kokios specialybės ar išsilavinimo žmogus, ne jaunesnis nei 18 metų amžiaus. Svarbiausia turėti motyvacijos ir galimybių skirti dalį savo laiko – maždaug 15 val. per mėnesį.
Visos vaikų ir paauglių konsultavimui reikalingos žinios bei įgūdžiai yra įgyjami per parengiamuosius kursus. Juose savanoriai teoriškai ir praktiškai išmoksta aktyvaus klausymosi, situacijos analizės ir sprendimų ieškojimo, jausmų tyrinėjimo bei įsigilina į vaikams ir paaugliams kylančius sunkumus.
Naujų savanorių atrankos vyksta iki rugsėjo antros pusės, registruotis ir daugiau informacijos galima rasti „Vaikų linijos“ internetinėje svetainėje.