Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2016 04 13

Vaikų maitinimas sanatorijoje už 8 ir už 16 eurų: skirtumai – įspūdingi

Ar vaikai ir paaugliai, 21 dieną turintys praleisti sanatorijoje, kurioje gauna aktyvias reabilitacijos paslaugas, tinkamai maitinami? Tokį klausimą uždavė 15min skaitytoja, pamačiusi, kokio dydžio porcijas gauna jos sesuo. Gydymo įstaigos privalo laikytis teisės aktais patvirtinto kaloringumo, taigi gaunamų kalorijų dienos norma galima neabejoti, bet visa kita priklauso nuo pinigų ir išradingumo. Įsitikinkite patys.
Maistas sanatorijoje
Maistas sanatorijoje / Asmeninio archyvo nuotr.

Ką manyti apie tokį maisto kiekį lėkštėje?

Suprasti akimirksniu

  • Suabejojo tinkamu maisto kiekiu lėkštėje
  • Skurdžių pietų kaina – 4 eurai, normalių – 8 eurai
  • Sanatorijos administracijai kaina atrodo normali, dietologei – astronominė
  • Skundų dėl maisto kiekio sanatorija negauna

„Mano sesuo tiesiog pramogai pasidalino savo valgiaraščio nuotraukomis. Kai pamačiau, jos vakarienę, patyriau šoką. Turiu šiokį tokį profesionalų supratimą apie augantį organizmą, todėl porcijos man pasirodė per mažos. Gal 5–7 metų vaikui ir pakanka maisto, bet ką su tokia porcija veikia 17 metų vaikinas, jei net ir merginai porcija atrodo maža? Mano sesei gerai – tėvai gyvena netoliese, jie galėjo dažnai lankyti ir pamaitinti, be to, ji jau jau didelė ir gali išeiti į miestą ko nors nusipirkti. O ką daryti kitiems?

Pasidalinau nuotraukomis su kolegėmis – jų nuomonė buvo panaši. Tai buvo du paprasti lietiniai blyneliai, ant kurių patepliota uogienės. Kitą dieną atsiuntė pietus. Tai buvo maždaug 7 cm kotletukas, šaukštas bulvių košės su puse pomidoro ir pusė samčio sriubos.

Įdomiausia, kad likus nesuvalgytų porcijų, „pakartoti“ norintiems dar valgyti negalima. Pusryčių pavyzdys – dubenėlis pieno su sausų pusryčių porcija. Žinau, kad vaikus rekomenduojama maitinti 4–5 kartus per dieną, tačiau sesuo sakė, kad maisto gauna tik tris kartus. Galbūt jaunesni vaikai dar gauna pavakariams bandelę, bet sesuo po pietų išeidavo į mokyklą. Nenuostabu, kad ir grįžusi namo ji valgo mažai. Sako, kad priprato – skrandis susitraukė“, – pasakojo Rita.

Už 4 eurus – maždaug 7 cm kotletukas, šaukštas bulvių košės su puse pomidoro ir pusė samčio sriubos.

Pasak pašnekovės, į vaikų reabilitacijos sanatoriją „Palangos gintaras“ sesuo vyksta ne pirmą kartą, kadangi turi lėtinę ligą. Ji labai patenkinta čia teikiamomis paslaugomis, personalu, tačiau jau žino, kad maisto atsargomis reikia pasirūpinti pačiai.

„Tikiu, kad patiekalų kaloringumas atitinka esamas normas. Esu girdėjusi, kad ir mokyklose į sriubą prideda perlinių kruopų, kad kalorijos pasiektų reikiamą normą. Kitas klausimas, ar vaikai iš tiesų pavalgo nuo tokio maisto“, – svarstė Rita.

Asmeninio archyvo nuotr./Maistas sanatorijoje
Asmeninio archyvo nuotr./Maistas sanatorijoje

Vaikams siūlomas meniu brangesnis, negu sau leidžia dirbantieji

Kaip 15min paaiškino sanatorijos „Palangos gintaras“ direktorius Kęstutis Speičys, gydymo įstaigose dietinis maitinimas teikiamas pagal tam tikrus valstybės nustatytus reikalavimus kaloringumui ir baltymų, angliavandenių bei riebalų proporcijoms.

Sanatorijos tinklalapyje nurodoma, kad vienos dienos maitinimas sanatorijoje kainuoja 8 eurus: po 2 eurus skiriama pusryčiams ir vakarienei, 4 eurus – pietums. Beje, mokykloje panašūs pietūs kainuoja apie 1,5–2 eurus, o vidutiniškai 4 eurus dienos pietums kavinėje išleidžia biuruose dirbantys žmonės.

Pagerintas meniu dienai kainuoja 16 eurų – tuomet lėkštėje atsiranda daugiau daržovių, daugiau mėsos ir apskritai didesnės porcijos. Norintys pagerinto maisto sanatorijoje gali už jį primokėti 8 eurus parai. Tuomet pusryčiai ir vakarienė kainuos po 4 eurus, pietūs – 8 eurus. Kita vertus, dažnam suaugusiajam išleisti kasdieniams pietums 8 eurus gaila – tai laikoma didele suma.

Asmeninio archyvo nuotr./Maistas sanatorijoje
Asmeninio archyvo nuotr./Maistas sanatorijoje

„Jūs manote, kad tai didelė suma? Raskite, kur už tiek pavalgyti Lietuvoje. Juk tie, kurie atvažiuoja su siuntimu, už maistą atskirai nieko nemoka, tai įskaičiuota į bendrą kainą. Tuo tarpu mes už maitinimą ne medicinos paslaugų gavėjui, o pašaliniam žmogui nustatėme tokią kainą. Tai mūsų, kaip paslaugos teikėjo, kaina. Mes pagal savo įstatus galime pardavinėti maistą.

Nežinau, kodėl mokykla tokią mažą kainą nustatė. Palangoje papietauti už 4 eurus neįmanoma. Tai rinkos kaina. Mes šiuo atveju teikiame komercinę paslaugą, todėl paskaičiuojame savikainą ir kad dar kažkas liktų. Dar kartą pabrėžiu, tie, kurie turi teisę gauti medicinines paslaugas nemokamai, maitinimą gauna už dyką. Nėra taip, kad bendrame paslaugų komplekse maistas sudaro 8 eurus. Pavyzdžiui, už mažų vaikų mamų gyvenimą sanatorijoje mokami 8 eurai. Maitinimui mes skiriame 4 eurus, likę pinigai – už komunalines paslaugas ir pan.“, – tikino pašnekovas.

Tuo tarpu dietologams tokia suma neatrodo normali. Pasak 15min kalbintų specialistų, kaina nėra logiška – už 2 eurus galima pamaitinti gerai, nes gydymo įstaigos paprastai gauna PVM nuolaidas, maistą perka didmenine kaina, todėl maistas kainuoja kur kas pigiau negu perkant parduotuvėje.

Yra vaikų, kuriuos dėl ligos reikia maitinti šešis kartus per dieną ir jie turi gauti 200 proc. paros kilokalorijų normos. Jiems duodama daug natūralios mėsos, riešutų, plaktos grietinėlės ir pan., kitaip tariant, kaloringų, riebių patiekalų. Jų maitinimas parai kainuoja ne daugiau 4 eurų. Įprastas 4 kartų maitinimas ligoninėse parai kainuoja 1,70 euro. Tiesa, iš vaisių perkami tik obuoliai, tačiau duodama šviežių daržovių salotų (pavyzdžiui, Pekino salotos, agurkai, pomidorai su aliejumi).

Pagal reikalavimus, kad 4–6 metų vaikai per dieną turi gauti 1700 kcal, 7–10 metų – 2030, 11–14 metų – 2420 (berniukai) ir 2200 (mergaitės), 15–18 metų – 2890 (berniukai) ir 2400 (mergaitės). Baltymai mitybos racione turi sudaryti apie 15 proc., riebalai – 15–30 proc., angliavandeniai – 55–70 proc. Specialistai pažymi, kad per mažas daržovių ir vaisių vartojimas kelia maistinių medžiagų stygiaus organizme riziką. Vaikams rekomenduojama valgyti ne rečiau kaip kas 3,5–4 valandas, t. y. 4–5 kartus per dieną.

Pasak dietologų, kalorijų kiekį lemia ne tik maisto kiekis, bet ir riebalų kiekis jame. Kuo daugiau į maistą papildomai dedama riebalų, tuo maistas kaloringesnis.

Asmeninio archyvo nuotr./Maistas sanatorijoje
Asmeninio archyvo nuotr./Maistas sanatorijoje

Per apklausas maisto kiekiu vaikai nesiskundžia

„Mes maistą gaminame patys, pirkdami produktus per viešuosius pirkimus. Maistas kokybiškas, artimas naminiam. Turime dietistę, kuri sudaro valgiaraščius, patiekalų technologines korteles. Taigi maisto išeiga kontroliuojama kiekvieną dieną – būtina laikytis reikalavimų dėl atitinkamo kalorijų kiekio, medžiagų balanso. Man keista, kad maisto pas mus galėtų trūkti, ypač žinant, kad ne viskas yra suvalgoma. Mus kontroliuoja Maisto ir veterinarijos tarnyba ir iki šiol niekada nekilo problemų, nenustatyta jokių pažeidimų. Be to, patys turime savo vidinę kontrolę.

Jau keletą metų vykdome pacientų apklausą dėl maisto ir neteko girdėti daug skundų dėl maisto trūkumo. Kartais skundžiamasi dėl įvairovės, nors net ir namie sunku būtų pasiekti, kad per 21 dieną maistas nepasikartotų.

Kartais vaikai rašo, kad nori picų, kepintų bulvyčių ir kitų produktų, kurių pagal teisės aktus valstybinėse įstaigose net ir negali būti. Yra buvę skundų, kad maistas nepakankamai šiltas, per sūrus ir pan. Kaip tik šiandien nagrinėjome praėjusio mėnesio anketas. Maždaug iš 60 apklaustųjų maisto kiekiu buvo nepatenkinti vos trys. Manau, kad tai gana geras rezultatas. O jei kam nors trūksta maisto, visada galima kreiptis pirmiausiai į mus ir mes išspręsime šią problemą. Suprantame, kad kartais kalorijų normos, kurios paskaičiuotos pagal teisės aktus, kai kuriems paaugliams, švelniai tariant, per mažos, augančiam organizmui reikia daugiau“, – patikino K.Speitys.

Pasak K.Speičio, žodinis pavedimas likusias nepaliestas porcijas atiduoti vaikams yra, tačiau ne visada viską įmanoma kontroliuoti. Sanatorijos direktorius patvirtino, kad maitinimas valgykloje iš tiesų organizuojamas tris kartus, tačiau vaikai gauna ir pavakarių porciją.

„Beje, galiu pasakyti, kad tie, kuriems trūksta maisto, dažniausiai nevalgo sriubos. Sriubos visada galima valgyti, kiek nori, bet jos kaip tik lieka. Ypač paaugliai jos nevalgo, nes ir namuose pripratę jos nevalgyti. Manau, tai problema. Kai aš augau ir savo vaikus auginau, visada maniau, kad sriuba – vienas iš pietų patiekalų, kuris reikalingas ir vertingas“, – teigė pašnekovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais