Konservatorius Rimantas Jonas Dagys siūlė komitetui žengti dar toliau ir apskritai atsisakyti idėjos mažinti išmokas keletą vaikų turintiems gyventojams. Pasak jo, atimti išmokas iš daugiavaikių šeimų negalima, nes tėvams netenkant pajamų realiai nukentės vaikai, tačiau dauguma komiteto narių šiai idėjai nepritarė.
Atmesta buvo ir konservatoriaus idėja socialines išmokas mažinti darbo nesusiradus ne vienerius, kaip siūlo ministerija, o dvejus metus.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė pabrėžė, kad ministerija yra numačiusi investuoti į bedarbių kvalifikacijos kėlimą, leisti dar kurį laiką gauti pašalpas tiems, kurie įsidarbins, tačiau nebenori didinti valstybės išlaikytinių skaičiaus.
Jai pritardama socialdemokratė Socialinių reikalų komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė pareiškė, kad konservatoriai savo valdymo metu žengė didelį žingsnį į priekį penkioms savivaldybėms perduodami teisę pačioms spręsti, kam duoti pašalpas, o kam ne.
„Jau visuomenė netoleruoja išlaikytinių. Jei nėra darbo, tai tada turime padėti žmonėms, bet kai jie ieško būdų, kaip to siūlomo darbo atsisakyti, kai prasideda gydytojų pažymos, to negalime leisti. Atskirkime tuos, kurie ieško darbo, bet neranda, ir tuos, kurie tik sėdi sistemoje dėl pašalpų“, – kalbėjo ji.
Primename, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Seimui pateiktame įstatymo projekte numatyta, kad maksimalaus dydžio – 350 litų pašalpą žmonės galėtų gauti ne ilgiau kaip vienerius metus. Po to kas metus pašalpa vis mažėtų.
Po dvylikos mėnesių socialinė pašalpa darbingiems asmenims bus mažinama penktadaliu, po dvejų metų – 30 proc., po trejų metų – 40 procentų. Penktus metus maksimali socialinė pašalpa bus braukiama perpus.
Jei asmuo nedirbs daugiau kaip penkerius metus, perpus sumažinta pašalpa bus mokama tik už nepilnamečius vaikus.
Dabar galiojanti tvarka yra daug švelnesnė ir pašalpos pradedamos mažinti tik tuo atveju, jei bedarbiai jas gauna ilgiau nei trejus metus.