Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2017 03 01

Vaistininkus išgąsdino Seime gimęs siūlymas drausti vaistų reklamą

Farmacininkai šiaušiasi prieš Seime gimusią idėją visiškai uždrausti vaistų ir maisto papildų reklamą. Jos autorius „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis įsitikinęs, kad dėl reklamos žmonės vaistus valgo kaip saldainius, tuo metu Lietuvos vaistinių asociacijos valdybos pirmininkė Kristina Nemaniūtė-Gagė teigia, jog žmonės liks neinformuoti nei apie vaistus, nei apie jų kainas.
Tabletės
Tabletės / Vida Press nuotr.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas ir frakcijos Seime seniūnas R.Žemaitaitis vaistų reklamos draudimą numatantį Farmacijos įstatymo projektą užregistravo pirmadienį.

Šiuo metu įstatymas leidžia reklamuoti tik nereceptinius preparatus. Tai darant būtina pateikti sveikatos apsaugos ministro nustatytą informaciją ir nuorodas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

R.Žemaitaitis siūlo leisti reklamą tik tokiu atveju, jei vaistų gamintojai, gavę sveikatos apsaugos ministro leidimą, vykdo gyventojų skiepijimo programą.

Į draudžiamų reklamuoti vaistų sąrašą be receptinių bei narkotinių medžiagų turinčių preparatų politikas įrašė nereceptinius vaistus, maisto papildus ir net homeopatinius preparatus.

Seimo narys teigia, kad kasmet Lietuvoje parduodama apie 72 mln. vaistų pakuočių ir pagal suvartojamų vaistų paros dozę Lietuva yra priskiriama prie daugiausiai vaistų vartojančių šalių Europos Sąjungoje.

„Dabar tapo normalu, kad vaistus gali rinktis tarsi saldainius ar makaronus, kurie yra labiau reklamuojami. Didžioji dalis žmonių vaistus renkasi pagal reklamos kiekį ir savo vidinį supratimą, tačiau dėl jų vartojimo ir galimo šalutinio poveikio nepasitaria su gydytoju ar vaistininku“, – pasiūlymą grindžia R.Žemaitaitis.

Tikina, kad reklama skatina konkurenciją

Tačiau Lietuvos vaistinių asociacijos atstovė K.Nemaniūtė-Gagė pasiūlymą vadino neracionaliu: „Kaip kitaip žmogus bus informuojamas apie vaistus, apie jų kainas, apie jų skirtumus. Priešingai – jis nieko nežinos. Ir tokiu atveju žmogus eis į vaistinę visiškai nežinodamas (...) Jis turi būti informuotas, iš kur jam sužinoti kokie rinkoje yra, kokia galimybė, kokios kainos? Visiškai neadekvatus (siūlymas – aut.).“

Jos teigimu, galimybė reklamuoti preparatus skatina konkurenciją tarp vaistinių, ji taip pat leidžia žmogui geriau pasirinkti vaistus.

K.Nemaniūtė-Gagė sakė, kad Vyriausybė siūlo leisti vaistais prekiauti degalinėse ir šis pasiūlymas skatina žmones užsiimti savigyda bei vartoti vaistus neracionaliai bei gerti jų daugiau.

„Mes turėtume valstybės politiką orientuoti į tai, kad žmonės gyventų sveikiau, bet ne į savigydą, – pabrėžė pašnekovė. – Sveikatos apsaugos ministerijos visada buvo tokia pozicija, kad vaistai yra ne saldainiai, kad juos gali parduoti tik vaistinėje ir tik suteikus informacinę paslaugą.“

Vaistinė
Vaistinė.

Tačiau vaistinių savininkus atvirai kritikavęs Lietuvos farmacininkų sąjungos prezidentas Eduardas Tarasevičius 15min sakė, kad jam toks siūlymas patinka.

„Reklama yra skatinimas vartoti daugiau vaistų ir papildų. Tai specifiniai produktai ir geriau, kad dėl jų patartų specialistai – gydytojai ir vaistininkai“, – sakė jis.

E.Tarasevičius pabrėžė, kad netinkamai vartojami vaistai gali pakenkti sveikatai, o ne specialistas negali spręsti apie jų kokybę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos