Kauniečių šeima atsitiktinai pamėgino užregistruoti savo devynmetį sūnų skiepui nuo COVID-19 ir labai nustebo, kai jiems tai pavyko.
Pamėgino ir pavyko
„Žmonos draugė papasakojo mums apie tai. Kadangi mūsų sūnus serga bronchine astma, nusprendėme juokais pamėginti ir mes. Ir mums leido registraciją tęsti, kai suvedėme sūnaus asmens kodą, nors ir užrašė, kad amžius – 10 metų“, – 15min pasakojo anonimiškumą prašęs išsaugoti vilnietis (vyro vardas ir pavardė redakcijai žinomi – red. past.).
Tuomet eksperimento vyras sako netęsęs, tai buvo praeitą savaitę. Tačiau Vilniaus savivaldybei paskelbus, kad antradienį vakcinacijai vėl gali registruotis tam tikrų grupių atstovai, taip pat ir turintys lėtinių ligų, mėginame dar kartą.
Vilnietis suveda sūnaus asmens kodą tapatybei patvirtinti ir gauna įrašą, kad amžius – 10 metų, tačiau registraciją galima toliau.
Tuomet galima rinktis vakciną ir skiepijimo datą, toliau ateina eilė konkrečiai valandai. Tada prašoma įvesti registruojamo asmens duomenis – vardą, pavardę, asmens kodą, ryšį su registruojamu asmeniu (jeigu tai yra sūnus, dukra, tėvas, mama, teta ar dėdė), mobilaus telefono numerį ir el. pašto adresą.
Užpildžius šią lentelę, sistema prašo užpildyti klausimyną, atsakyti, į kurią ranką žmogus nori būti skiepijamas, pasirašyti sutikimus, kad yra susipažinta su vakcinos informaciniu lapeliu ir t. t.
Tada belieka patvirtinti registraciją. Čia vyras eksperimentą ir pabaigė, nenorėdamas išties užimti kam nors kitam būtino vakcinacijos laiko.
„Keisčiausia, kad sistema supranta, jog mano sūnui tik dešimt metų, tačiau tai netampa kliūtis registraciją tęsti. Žmona kreipėsi į Vilniaus savivaldybę, klausdama, kodėl į sąrašus įtrauktas mūsų sūnus. Atkeliavęs atsakymas informavo tik apie tai, kad „Pfizer“ vakcina skiepijama nuo 16 metų, kitomis – nuo 18 metų“, – pasakojo eksperimentą atlikęs vilnietis.
Apie klaidą žino
Sveikatos apsaugos ministerija tvirtina, kad komentuoti registracijos sistemų negalinti, kadangi tai savivaldybių reikalas.
Kauno miesto poliklinikos vyriausioji komunikacijos specialistė Renata Puodžiukienė 15min sakė, kad apie tokią registracijos klaidą yra žinoma ir sistemos kūrėjams apie tai pranešta.
„Registrų centro pateiktame pacientų su lėtinėmis ligomis sąraše yra išfiltruoti visi Lietuvos R piliečiai be amžiaus cenzo. Pagal pateiktą sąrašą registracijos vakcinacijai sistema juos ir leidžia registruoti. Bet kokiu atveju, Vakcinacijos centre vakcina vaikams nebus leidžiama.
Šita registracijos klaida yra žinoma. HybridLab apie tai yra informuotas“, – teigė R.Puodžiukienė.
Įdiegė saugiklius
Vilniaus miesto savivaldybė, gavusi klausimą apie tokią galimybę užregistruoti tam tikrų sveikatos sutrikimų turinčius vaikus COVID-19 skiepui, pirmiausia ėmėsi diegti saugiklius, o tik tada situaciją komentuoti.
Šiuo metu registravimosi sistemoje jau yra įdiegtas saugiklis, kad galėtų registruotis vakcinacijai nuo COVID-19 ligos tik asmenys nuo 16 m.
Sveikatos apsaugos skyriaus vedėjos Viktorijos Turauskytės komentare 15min teigiama, kad „vadovaujantis vakcinų charakteristikomis: „Pfizer-BioNTech“ „Comirnaty“ vakcina yra skiepijami asmenys nuo 16 m., kitomis Lietuvoje registruotomis vakcinomis – nuo 18 m.“
„Šiuo metu registravimosi sistemoje jau yra įdiegtas saugiklis, kad galėtų registruotis vakcinacijai nuo COVID-19 ligos tik asmenys nuo 16 m. Jaunesni nei 16 m. asmenys vakcinomis nuo COVID-19 ligos skiepyti nebuvo“, – teigė V.Turauskytė.