2020 12 08

Vakcinų kelias į Lietuvą: užsakyta 7,2 mln. dozių, pirmieji skiepai – rizikos grupei, kitiems gali tekti laukti kitų metų pabaigos

Pirmosios koronaviruso vakcinos Lietuvą galėtų pasiekti dar šiemet – Europos Komisijai (EK) uždegus žalią šviesą jų naudojimui, transportavimas esą gali būti pradėtas dar tą pačią dieną. Kol kas mūsų šalis iš įvairių gamintojų yra pareiškusi norą įsigyti 7,2 mln. dozių vakcinų. Pirmiausia bus skiepijamos prioritetinės gyventojų grupės. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) viršininko Gyčio Andrulionio nuomone, galima tikėtis, kad didžioji dalis populiacijos bus paskiepyta 3–4 kitų metų ketvirtį.
Gripo vakcinos injekcija
Gripo vakcinos injekcija / AFP/„Scanpix“ nuotr.

G.Andrulionio teigimu, dabar svarbiausia, kad vakcina nuo koronaviruso būtų registruota Europos vaistų agentūroje.

Šiuo metu du gamintojai – „BioNTech ir Pfizer“ ir „Moderna“ yra padavę paraiškas įregistruoti vakcinas nuo COVID-19.

Taip pat atliekama dar dviejų vakcinų gamintojų – „Johnson & Johnson“ ir „AstraZeneca“ – tęstinio vertinimo procedūra.

„Scanpix“/„ZUMAPRESS.com“ nuotr./„AstraZeneca“ vakcina
„Scanpix“/„ZUMAPRESS.com“ nuotr./„AstraZeneca“ vakcina

„Tęstinė peržiūra reiškia tai, kad klinikiniai tyrimai vykdomi ne po to, kai viskas užbaigiama, recenzuojama, patikrinama ir tada vienu paketu priduodama, bet tiesiog kiekvieną kartą atsiradus tam tikram duomeniui, duomenų paketui, jis teikiamas Europos vaistų agentūrai. Tam, kad būtų kiek įmanoma sparčiau tokiais atskirais gabalais peržiūrima. Tokiu būdu siekiama pagreitinti registraciją“, – nurodė G.Andrulionis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Gytis Andrulionis
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Gytis Andrulionis

Įprastine tvarka nuo prašymo registruoti vakciną pateikimo iki registracijos užtrunka 210 dienų (neskaitant tam tikrų sustojimo etapų, kai gamintojas paprašomas pateikti papildomus duomenis ir panašiai).

„Šiuo atveju kadangi norima kiek įmanoma sparčiau ir su tam tikrais duomenimis jau buvo susipažinta, sutarta paviešinti pirmų dviejų gamintojų registravimo datas. Sausio 12 dieną suplanuota teikti sprendimą EK dėl „Moderna“. O „BioNTech ir Pfizer“ – gruodžio 29 dieną. (...) Šitos datos, kur paminėjau, yra Europos vaistų agentūros išvadai pateikti. Ji teikiama EK, kuri yra įpareigojama tų išvadų ir registruoja vakciną“, – aiškino G.Andrulionis.

Jis sakė, kad EK dirba budinčiu režimu ir, jeigu ekspertams neiškils klausimų ar abejonių dėl saugumo, nebus papildomų duomenų poreikio, vakciną nuo koronaviruso įregistruos per vieną–dvi darbo dienas.

Vadinasi, jau gruodžio 30 dieną ir sausio 13-ąją galime sulaukti EK sprendimų.

G.Andrulionio teigimu, labai realus scenarijus, kad pirmosios vakcinų dozės mūsų šalį galėtų pasiekti paskutinėmis gruodžio dienomis, sausio pirmoje pusėje.

„Po to su kiekvienu mėnesiu vis daugiau ir daugiau sutarčių aktyvuojasi“, – nurodė jis.

Kaina – per 100 mln. eurų

Pasak VVKT viršininko, vakcinos jau yra nupirktos, sutartys sudarytos.

Tiesa, Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas sakė, kad COVID-19 vakcinai įsigyti 2021 metų biudžete lėšų nenumatyta.

Laikinieji premjeras Saulius Skvernelis ir sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga aiškino, kad tai bus daroma iš skolintų lėšų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

„Registracijos laukiama ir yra suplanuota iš karto, nedelsiant, tą pačią dieną, kai tik bus užregistruota, pradėti logistikos veiksmus“, – tvirtino G.Andrulionis.

Šiuo metu Lietuva yra sudariusi sutarčių 7,2 mln. vakcinos dozių įsigyti.

G.Andrulionio teigimu, kiekviena vakcina turi savo veikimą. Daugumos vakcinų gamintojų numatyta, kad imunitetui įgyti prireiks dviejų skiepų, atliekamų su tam tikra pertrauka.

Vienų gamintojų – su 21 dienos, kitų – su 28 dienų pertrauka.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Pfizer“ vakcina nuo koronaviruso
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Pfizer“ vakcina nuo koronaviruso

Kai kurių gamintojų, tarkime, „Johnson & Johnson“, vakcinų klinikiniai tyrimai vykdomi dviem kryptimis – kai skiepijama su viena doze ir kai skiepijama su dviem dozėmis.

„Kai kurie gamintojai, kurių vakcinų dar Lietuva neįsigijusi, kalba jau apie tris dozes. Tai tas skaičius varijuoja priklausomai nuo vakcinos platformos, gamintojo, stiprumo. Vėlgi yra keletas aspektų klinikinių tyrimų metu tiriama: kaip veikia tiek vienas, tiek kitas stiprumas. Taip pat, kaip veikia revakcinacija. Bazinis scenarijus – dvi dozės vienam žmogui“, – pasakojo G.Andrulionis.

Kai kurie gamintojai, kurių vakcinų dar Lietuva neįsigijusi, kalba jau apie tris dozes.

Kalbėdamas apie galimą Lietuvą pasieksiančių vakcinų kainą, VVKT viršininkas sakė galintis pakartoti skaičių, kažkada teiktą ir S.Skverneliui, – virš 100 mln. eurų.

Pristatys patys gamintojai

G.Andrulionis aiškino, kad sudarytos 6 sutartys dėl koronaviruso vakcinų įsigijimo.

Kiekvienoje jų yra numatyti gamybos, pristatymo terminai, kainos.

„Patys gamintojai – čia labai svarbu pažymėti – yra suinteresuoti pristatyti geros kokybės vakcinas. Pristatyti tokios būklės, kad būtų išlaikyta ir šalčio grandinė, ir transportavimo sąlygos būtų tinkamos. Bet, pagal visas sutartis, kas yra bendro, visi gamintojai pristatys iki nacionalinio Lietuvos sandėlio, kuris yra Ekstremaliųjų situacijų sveikatai centro sandėlis. Iš ten numatome visą vietinę distribuciją – išdalijimą, išvežiojimą įstaigoms. Tam yra sudėliotas veiksmų planas. Ministras yra patvirtinęs visą veiksmų planą, kaip, kokia institucija kokius veiksmus atlieka, kada atlieka, kas pirkimais užsiima, kas logistika užsiima“, – nurodė VVKT viršininkas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Aurelijus Veryga

Kaip vieną didžiausių iššūkių G.Andrulionis išskyrė ultra žemos temperatūros reikalaujančių vakcinų išskirstymą ir gyventojų skiepijimą.

Šių vakcinų nuo COVID-19 saugojimo laikas ne specialiame šaldiklyje yra labai ribotas.

Anot VVKT vadovo, Lietuvą pirmosios pasieks būtent šios ypač žemos laikymo temperatūros reikalaujančios vakcinos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vakcina
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vakcina

„BioNTech ir Pfizer“ vakcinos reikalauja -70 laipsnių laikymo ir transportavimo temperatūros, „Moderna“ vakcinos – -20 laipsnių temperatūros.

„Logistiniu požiūriu tai – sudėtingi produktai ir tam reikia labai gerai pasiruošti“, – komentavo G.Andrulionis.

Taip pat jis nurodė, kad reikia įsigyti švirkštų vakcinacijai.

VVKT viršininkas sakė, kad yra paskelbtas nacionalinis pirkimas, kartu Lietuva dalyvauja centralizuotame EK pirkime. Jie baigiasi šią savaitę ir iki vakcinos atvykimo turėtume gauti reikiamas priemones.

Anot G.Andrulionio, paskelbtas ir konkursas ultra žemos temperatūros šaldytuvams pirkti.

„Ne mes vykdome, bet, kiek žinau, sėkmingai baigėsi. Kitaip sakant, visa logistika yra dėliojama ir šiuo metu dirbame prie teisės aktų, kad nustatytume srautus pacientų, kurie ir kada bus vakcinuojami“, – teigė jis.

Visa logistika yra dėliojama ir šiuo metu dirbame prie teisės aktų, kad nustatytume srautus pacientų, kurie ir kada bus vakcinuojami.

A.Veryga patvirtino tvarką, pagal kurią šalis ruošis COVID-19 vakcinacijai, bei nustatė, kurios visuomenės grupės į vakciną pretenduos pirmumo tvarka.

Pirmiausia bus skiepijami rizikos grupėms priklausantys gyventojai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Besitęsiantis karantinas Vilniuje
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Besitęsiantis karantinas Vilniuje

Kada galiausiai bus prieita prie platesnės populiacijos dalies vakcinacijos, G.Andrulionio teigimu, priklausys nuo to, kurie gamintojai sėkmingai užregistruos ir į Lietuvą pristatys sutartinius vakcinų kiekius.

„Jeigu taip labai bendrai, mano asmenine nuomone, tai yra būtent 3–4 ketvirtis ateinančių metų, kai visai visuomenei pakankamai turėsime vakcinos“, – svarstė VVKT viršininkas.

Siekiama, kad nuo koronaviruso būtų paskiepyta 70 proc. šalies gyventojų.

„Jeigu 70 proc. turi imunitetą, tai atsiranda kolektyvinis imunitetas ir infekcijos plitimas beveik sustoja. Tai yra siekiamybė“, – pabrėžė G.Andrulionis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis