R.Karbauskis aiškino, kad koalicinė sutartis su „tvarkiečiais“ nutraukta, nes partija neturi savo frakcijos Seime. Be to, partijai vadovaujantis ir parlamento vicepirmininko pareigas einantis Remigijus Žemaitaitis, anot jo, veikia opozicijoje.
„Tai atitinkamai šiurkščiai pažeista koalicijos sutartis“, – teigė „valstiečių“ lyderis.
R.Žemaitaitis, klausiamas, kas pasikeis partiją pašalinus iš valdančiosios koalicijos, atsakė: „Manau, niekas“.
Skaičiuoja Seime turintys apie 80 balsų
Pasak R.Karbauskio, nutraukus koalicijos sutartį su „Tvarka ir teisingumu“, R.Žemaitaitis turės trauktis iš Seimo vicepirmininko posto.
„Bet ar Seimo narys darys tą sprendimą... Mes jau turime vieną pavyzdį, kur nedarė tokio sprendimo“, – teigė jis.
Nauja koalicinė sutartis, R.Karbauskio teigimu, pasirašoma nebus. Lieka galioti dabartinė, tiesiog iš jos išbraukta viena partija.
Koalicijos sutartyje „Tvarkai ir teisingumui“ buvo numatytas ministro portfelis. Tačiau R.Karbauskis sakė, kad klausimas, kam jis galėtų atitekti dabar, neaptartas.
„Iš tikrųjų šiek tiek atsidėjo komisaro skyrimas dėl Prancūzijos kandidatės – ten iš tikrųjų diskusija. Šiuo atveju tai neaktualus klausimas šiuo metu“, – tikino jis.
R.Karbauskis patikino, kad valdantieji turi balsų daugumą Seime.
„Turime daugumą. Galiu šiandien drąsiai pasakyti. Biudžeto priėmime matysite tą daugumą labai ryškiai“, – tikino jis.
R.Karbauskis skaičiavo, kad už kitų metų valstybės biudžeto projektą Seime turėtų balsuoti apie 80 parlamentarų.
Seimo vairas – ne valdančiųjų rankose
Tiesa, R.Karbauskis akcentavo, kad Seimo valdyba dabar yra opozicijos. Iš devynių joje dirbančių narių – parlamento pirmininko ir jo pavaduotojų – keturi atstovauja valdančiajai koalicijai („valstiečiai“ Rima Baškienė ir Arvydas Nekrošius, socialdarbiečiai Irena Šiaulienė bei Gediminas Kirkilas).
Kaip valdantieji bandys keisti situaciją ir jėgų pusiausvyrą Seimo valdyboje? „Stengsimės“, – sakė R.Karbauskis.
Kartu jis pakartojo manantis, kad dirbti Seimo valdyboje jam nepavyks. R.Karbauskis sakė turintis įtarimą, kad jo kandidatūros į parlamento vicepirmininkus V.Pranckietis nesiūlys.
Klausiamas, ar pavyko išsiaiškinti frakciją, kuri balsavime dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimo antradienį balsavo prieš arba gadino biuletenius, „valstiečių“ lyderis sakė, kad tai nebuvo daroma.
„Mes nesiaiškinome. Mūsų tikslas einant į balsavimą pirmiausia buvo parodyti, kiek žmonių pas mus remia Seimo pirmininką. Žinote dabar skaičių – tai yra penki žmonės, kurie balsavo. Dalyvavo Mišrios Seimo narių grupės nariai, dėl to ten tikrai ne visi yra iš mūsų koalicijos. Tai atsakymas yra duotas“, – komentavo „valstiečių“ lyderis.
Mūsų tikslas einant į balsavimą pirmiausia buvo parodyti, kiek žmonių pas mus remia Seimo pirmininką.
Teigia, kad biudžetui bus pritarta
Kalbėdama apie balsavimą dėl V.Pranckiečio atstatydinimo LSDDP vicepirmininkė I.Šiaulienė sakė, kad per visą jos parlamentinę praktiką, jeigu būdavo dėl ko nors sutariama, žodžio laikytasi.
Ji patikino, kad visi socialdarbiečiai, galbūt išskyrus vieną, dėl to balsavo pagal koalicijos sutarimą.
Klausiama apie koalicijos tvarumą, I.Šiaulienė aiškino mananti, kad kitų metų valstybės biudžetui Seime bus pritarta.
„Tas, kas vyko balsavime dėl Seimo pirmininko, tai nebus adekvatu balsavimui dėl biudžeto. Aš manau, kad visi parlamentarai, ypač kurie yra daugumoje, pozicijoje, tikrai balsuos. Čia tiesiog personalijos klausimas ir vakar buvo išspręstas, deja, taip, kaip buvo išspręstas. Bet manau, kad skambios frazės apie rūpestį valstybe iš opozicijos poelgių pusės to neparodo. Tikrai laikas ryškins, kad mes esame, deja, absurdiškoje situacijoje ir ji reikalinga sprendimo“, – kalbėjo I.Šiaulienė.
Tas, kas vyko balsavime dėl Seimo pirmininko, tai nebus adekvatu balsavimui dėl biudžeto.
R.Žemaitaičio nebuvo
„Atsižvelgiant į tai, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ šiurkščiai pažeidė koalicijos sutartį ir prarado frakciją Seime, koalicijos partneriai (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Lietuvos socialdemokratų darbo partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga) nutaria: nutraukti koalicijos sutartį su partija „Tvarka ir teisingumas“, išbraukti partijos „Tvarka ir teisingumas“ pavadinimą iš koalicijos sutarties pavadinimo, sutarties teksto ir priedų“, – sakoma išplatintame trijų partijų lyderių – R.Karbauskio, Gedimino Kirkilo ir Valdemaro Tomaševskio – pasirašytame dokumente.
Valdančiosios koalicijos partneriai trečiadienio popietę susirinko į tarybos posėdį.
Į jį atvyko ir „Tvarkos ir teisingumo“ atsakingasis sekretorius Almantas Petkus. Tačiau netrukus po to, kai prasidėjo valdančiųjų posėdis, jis paliko salę.
Buria partiją su A.Juozaičiu
„Tvarkiečiai“ be frakcijos Seime liko rugsėjo pradžioje, kai iš jos pasitraukė keli parlamentarai – Vytautas Kamblevičius, Algimantas Dumbrava, Ona Valiukevičiūtė bei Juozas Imbrasas – ir nebeliko frakcijai sudaryti būtinų septynių Seimo narių.
Jie ir keli kitas parlamento frakcijas palikę Seimo nariai įkūrė naują frakciją „Lietuvos gerovei“.
Vėliau vienas buvusių „tvarkiečių“ lyderių V.Kamblevičius paskelbė apie tai, kad traukiasi ir iš partijos ir kuria naują partiją.
Atmetė įstatymų projektus
Valdančiosios koalicijos partneriai į tarybą susirinko po to, kai antradienį Seime buvo pralaimėtas jų inicijuotas balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio atstatydinimo, atmesti keli svarbūs įstatymų pakeitimai.
Pavyzdžiui, Seimas atmetė ir Vyriausybei tobulinti grąžino siūlymus dėl nekilnojamojo turto ir automobilių taršos mokesčių.
Pralaimėjo dėl V.Pranckiečio
Valdančioji koalicija išgyvena ne pačias geriausias dienas. Antradienį Seimas perbalsavo dėl V.Pranckiečio atšaukimo iš Seimo pirmininko pareigų.
Seimo narių balsai pasiskirstė taip: 63 pasisakė „už“ V.Pranckiečio atleidimą, 5 – „prieš“, 11 biuletenių buvo sugadinti.
Parlamento vadovas išsaugojo pareigas. Tam, kad jis būtų atleistas, už tai turėjo pasisakyti ne mažiau kaip 71 parlamentaras.
Pasibaigus balsavimui, R.Karbauskis pripažino pralaimėjimą. Tiesa, trauktis iš kokių nors pareigų jis sakė neketinantis.
Politikas aiškino, kad kažkuri Seimo frakcija dėl V.Pranckiečio balsavo ne taip, kaip susitarta, o jis aiškinsis kuri.
Praėjusią savaitę analogiškas balsavimas dėl V.Pranckiečio atstatydinimo žlugo, kai jame dalyvavo tik 11 parlamentarų.
Valdantieji jį boikotavo, nes balsavimą planavo rengti kitą dieną, tada tikėdamiesi turėti reikiamą Seimo narių balsų skaičių.
V.Pranckietis atsistatydinti iš Seimo pirmininko pareigų buvo ragintas kelis mėnesius po to, kai pasirašyta nauja valdančiosios koalicijos sutartis. Pagal ją parlamento vadovo postas turi atitekti socialdarbiečiams.
Tačiau V.Pranckietis palikti pareigas atsisako, aiškindamas, kad siekis jį atleisti yra R.Karbauskio keršto akcija.