Įvykių chronologija
- 2023 m. sausio 20 d., penktadienį, 9 val. generalinė prokurorė N.Grunskienė dalyvauja pasitarime įprastame pasitarime Vyriausybėje.
- 2023 m. sausio 20 d. 11 val. N.Grunskienė susitinka su Seimo pirmininke V.Čmilyte-Nielsen ir praneša jai, kad pirmadienį kreipsis į Seimą dėl neįvardyto Seimo nario neliečiamybės panaikinimo. Generalinė prokurorė teigia nurodžiusi Baudžiamojo kodekso straipsnius. Seimo pirmininkė teigia, kad straipsniai nebuvo nurodyti.
- 2023 m. sausio 20 d. dieną, nenurodytu laiku, V.Čmilytė-Nielsen susitinka su premjere I.Šimonyte. Kalbasi apie neeilinės sesijos poreikį, bet, abiejų teigimu, apie būsimą generalinės prokurorės kreipimąsi nepraneša. V.Čmilytė-Nielsen teigia niekam iki pirmadienio nepranešusi apie būsimą generalinės prokurorės kreipimąsi.
- 2023 m. sausio 20 d. dieną, neįvardytu laiku, TS-LKD seniūnė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė gauna frakcijos nario K.Bartoševičiaus žinutę, kad jis rengiasi atsisakyti Seimo nario mandato. R.Morkūnaitė-Mikulėnienė paskambina jam paklausti, ar iš tiesų. Jos teigimu, ji apie įtarimus K.Bartoševičiui nieko nežino.
- 2023 m. sausio 20 d., apie 20 val. Čilėje esantis K.Bartoševičius atsiunčia el. paštu Vyriausiajai rinkimų komisijai prašymą panaikinti Seimo nario mandatą.
- 2023 m. sausio 23 d., pirmadienį, ryte N.Grunskienė kreipiasi į Seimo pirmininkę prašydama šaukti neeilinę Seimo sesiją ir naikinti neįvardijamo Seimo nario neliečiamybę.
- Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen skambina N.Grunskienei ir klausia, ar Seimo narys, kurio neliečiamybę norima naikinti, nėra K.Bartoševičius, kuris penktadienį paprašė panaikinti jo mandatą.
- Generalinė prokurorė Seimui siunčia antrą raštą, kuriame jau įvardijama K.Bartoševičiaus pavardė. Prokurorės teigimu, K.Bartoševičiui apie jo atžvilgiu vykdomą tyrimą iki tol neturėjo būti žinoma.
- 2023 m. sausio 24 dieną VRK panaikina jo Seimo nario mandatą.
- 2023 m. vasario 1 d. K.Bartoševičius apklaustas, jam pareikšti įtarimai dėl 4 nepilnamečių prievartavimo esant Seimo nariu.
K.Bartoševičiui skambino R.Morkūnaitė-Mikulėnienė
R.Morkūnaitė-Mikulėnienė trečiadienį paskelbė, kad sausio 20 d., penktadienį, kai generalinė prokurorė jau buvo informavusi Seimo pirmininkę, kad pirmadienį atsiųs prašymą šaukti neeilinę Seimo sesiją ir prašys atimti neįvardyto Seimo nario teisinę neliečiamybę, skambinusi tuo metu Čilėje komandiruotėje K.Bartoševičiui, nes gavo jo žinutę, kad jis traukiasi iš Seimo.
„Keletas patikslinimų dėl viešumoje pasirodžiusių ir klaidingai interpretuotų mano teiginių. Penktadienį K.Bartoševičius žinute informavo, kad traukiasi iš Seimo. Tą pačią dieną paskambinau paklausti ar tai galutinis apsisprendimas, nes tokių ketinimų buvo ne vienas jau anksčiau“, – trečiadienį savo „Facebook“ paskyroje pranešė parlamentarė.
Ji teigė, kad tuo metu apie teisėsaugos įtarimus dar nebuvo žinoma.
„Apie juos sužinojau pirmadienį, kuomet gavau skambutį iš medijos su prašymu pakomentuoti“, – tvirtino R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.
Seniūnė teigė su K.Bartoševičiumi kalbėjusi dieną, Seimo nariui dar nesikreipus į Vyriausiąją rinkimų komisiją dėl mandato panaikinimo.
Seimo pirmininkė tikina niekam nieko nesakiusi
Generalinė prokuratūra sausio 23 dieną, pirmadienį, pranešė, jog generalinė prokurorė Nida Grunskienė kreipėsi į Seimo pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, kad būtina spręsti leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti Seimo nario K.Bartoševičiaus teises klausimą.
Vėliau paaiškėjo, kad sausio 20 dieną, penktadienį, generalinė prokurorė buvo susitikusi su Seimo pirmininke informuoti apie planuojamą pateikti prašymą dėl Seimo nario neliečiamybės panaikinimo ir galimybių tam sušaukti neeilinę sesiją. Parlamento vadovė tvirtina, kad nei Seimo nario pavardė, nei frakcija per penktadienio susitikimą nebuvo įvardyta. Ji taip pat tikino, kad nebuvo įvardyti ir Baudžiamojo kodekso straipsniai.
Tuo metu N.Grunskienė antradienį Seime žurnalistams patvirtino, kad nei pavardės, nei partinės ar frakcijos priklausomybės parlamento vadovei neįvardijo, bet pasakė, pagal kuriuos Baudžiamojo kodekso straipsnius tyrimas vyksta.
V.Čmilytė-Nielsen antradienį patvirtino tą pačią dieną vėliau susitikusi su premjere Ingrida Šimonyte, bet teigė apie prokurorės prašymą nepranešusi.
I.Šimonytė tikina nieko nežinojusi
I.Šimonytė antradienį spaudos konferencijoje teigė, kad parlamento vadovė teiravosi apie Vyriausybės poreikį dėl jos inicijuotų projektų šaukti neeilinę sesiją, tačiau apie prokurorės prašymą neužsiminė.
„Tą dieną mes kalbėjome apie poreikį Vyriausybei organizuoti neeilinę sesiją, ji (V. Čmilytė-Nielsen) klausė, ar yra poreikis man, ar aš turiu klausimų, kuriuos galėčiau atnešti į neeilinę sesiją“, – antradienį žurnalistams sakė premjerė.
„Ne, nepasakė“, – į klausimą, ar V.Čmilytė-Nielsen jai nepasakė apie planuojamą prokurorės kreipimąsi, atsakė I.Šimonytė.
I.Šimonytė taip pat tikino, kad nei pati, nei kas nors iš jos aplinkos K.Bartoševičiaus apie jo atžvilgiu atliekamą ikiteisminį tyrimą neperspėjo.
„Ne, aš neinformavau ir niekas iš mano aplinkos neinformavo“, – sakė Vyriausybės vadovė.
Ji taip pat teigė, kad net tuo atveju, jei Seimo pirmininkė būtų pasakiusi apie generalinės prokurorės kreipimąsi, ji nebūtų galėjusi nuspėti, kuris tai Seimo narys.
Beje, sausio 20 d., penktadienį, Vyriausybėje lankėsi ir generalinė prokurorė N.Grunskienė. Ji ten, pasak prokuratūros atstovės spaudai, dalyvavo įprastiniame pasitarime: „Kiekvieną penktadienį nuo 9 iki 10 val. generalinė prokurorė dalyvauja tarnybų pasitarime Vyriausybėje nacionalinio saugumo klausimais“. 11 val. generalinė prokurorė susitiko su Seimo pirmininke.
Opozicijos išvados: meluojama
Opozicijos atstovai aštriai kritikuoja valdančiuosius ir kaltina juos meluojant bei stengiantis nuslėpti informaciją.
Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis savo paskyroje „Facebook“ rašo: „Mūsų valstybės svarbiausios ponios – Čmilytė, Šimonytė ir Morkūnaitė-Mikulėnienė dvi savaites mums melavo – šokas, esam sukrėsti, nieko nežinojom ir nieko nenutekinom.
Kaip tikroj organizuotoje grupeje, veikiant iš anksto susitarus, pasiskirsčius vaidmenimis, kuomet bendras tikslas – apgauti Lietuvos žmones ir išgelbėti (ne)eilinį bartoševičių.
Kaip kiekvienoje organizuotoje grupėje – taip ir čia – tik surinkom parašus neeilinei Seimo sesijai ir pradėjo kalbėti silpniausia grandis. Šįkart – Seimo pirmininkė. Ji prisiminė, kad ir pas Šimonytę tuo klausimu buvo nuvykus. Bet tikrai tikrai tik dėl neeilinės sesijos kalbėjosi. Žinoma. Tikim. Neabejojam, kad Jūs nežinojote. Kad viešai neskelbtame susitikime šnekėjote tik apie darbotvarkes. Ir taip taip – tikime, kad generalinė prokurorė Jums nesakė nei pavardės, nei Baudžiamojo kodekso straipsnių. Kas mes tokie, kad Jumis abejotume?
Mistinių signalų gavusi Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniunė LRT Forume aptakiai prisiminė, kad visgi kalbėjosi su Bartoševičiumi dar tą patį keistąjį penktadienį. Šiandien atmintis priminė, kad pati jam ir skambino! Kaip pati autorė sakė – „sulaukusi tam tikrų indikacijų“. Tad paprastas, bet svarbus klausimas – kas tokias indikacijas gerb. seniūnei išreiškė?
Tada prabyla ir Premjerė – ji nieko nesužinojo, nieko su niekuo, niekam nieko nenutekino, miega ramiai, bet va dėl savo artimos aplinkos (patarėjų? partijos bendražygių?) negali atsakyti!
Ciniško melo grandinėlė vyniojasi“.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovas Aurelijus Veryga taip pat kelia prielaidą, jog valdantieji meluoja:
„Prokurorė ateina pas Seimo pirmininkę prašyti dėl neeilinės sesijos ir susako straipsnius, pagal kuriuos planuoja pateikti kaltinimus dabar jau buvusiam Seimo nariui (teigia, kad nesakė kam konkrečiai). Seimo pirmininkė tiesiu taikymu lekia pas Premjerę tartis ką daryti, kad naujienos neišsprogdintų valdančiosios daugumos.
Sutariama, kad galima apžaisti situaciją jam pasitraukiant iš Seimo iki viešai paaiškėjant situacijai. Tada jau jis ne viešas asmuo (o dar užsukamas naratyvas ir kad ne partijos narys) ir istoriją būtų galima užglaistyti. Sutariama, kad pačiai Premjerei, Seimo pirmininkei ar partijos vadovui negerai skambinti į Čilę, tai duodamas nurodymas tą padaryti frakcijos vadovei, kuri tą užduotį ir atlieka. Nes jos skambutis frakcijos nariui atrodytų mažiausiai įtartinas. Maža dėl ko frakcijos vadovė nori pasitarti. Tada staiga įvyksta nušvitimas Čilėje ir atkeliauja prašymas atsisakyti mandato. Tada jau gen. prokuratūra tokio džiazo neišlaiko ir informacija pateikiama visuomenei.
Kai kas iš visos šios grandinėlės yra tik pasvarstymai, su prierašu galimai. O visi šio scenarijaus dalyviai pamiršo tik vieną dalyką, susitarti, kas ką sako, kad pasakos, sekamos visuomenei ir žiniasklaidai nesiskirtų. O kadangi, kaip sakoma, melo kojos trumpo, tai jis netrunka išaiškėti.
Jei dabar jau buvęs Seimo narys padarė nusikaltimus, kurie jam inkriminuojami, jį nuteis teismas ir tikiuosi, kad tai netruks kelis metus.
Na, o dabar dar klausimėlis ar už visą šitą šaradą dar kam nors neturėtų būti pareikšti kaltinimai už ikiteisminio tyrimo medžiagos nutekinimą.
O ponioms (net trims): Seimo pirmininkei, premjerei ir frakcijos vadovei turėtų būti politinė atsakomybė už nesibaigiančias melagienas.
Gal viskas ir ne taip buvo. Tam būtų reikalinga komisija. Tačiau neabejoju, kad valdantieji jai nepritars. Nes jau dabar E.Genvilas virkauja, kad tik premjerei „stiprybė nesibaigtų ir ji atlaikytų“.
Visas šitas melagių lizdas yra tikra tragedija, nes žadėjusieji pasitikėjimą Seimu atstatyti, jį sugriaus galutinai. Galimai“.
Regionų partijos frakcijos narė Agnė Širinskienė taip pat valdančiuosius kaltina melu bei nutylėjimais:
„Panašu, kad neeilinei sesijai ir laikinajai tyrimų komisijai surinkti parašai suveikė kaip tiesos sakymo eliksyras.
Ir melo bei nutylėjimų vaizdas, kurį bandyta kruopščiai nuslėpti po aiškinimais, kad jokiu būdu tyrimo nereikia dabar, darosi matomas visuomenei“.
Sunkūs įtarimai
Seimo opozicija siekia atlikti parlamentinį tyrimą, kad galėjo pranešti K.Bartoševičiui apie jo atžvilgiu vykdomą ikiteisminį tyrimą ir patarti trauktis iš Seimo, kad tai neiškiltų į viešumą. Ketvirtadienį dėl to rengiamas neeilinis Seimo posėdis.
Opozicinė Lietuvos socialdemokratų partija praėjusį penktadienį kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydama pradėti ikiteisminį tyrimą siekiant išsiaiškinti, kas galėjo nutekinti K.Bartoševičiui informaciją apie jo atžvilgiu vykdomą tyrimą.
Prokuratūra K.Bartoševičiui praėjusią savaitę pateikė įtarimus dėl galimo keturių nepilnamečių ir mažamečių asmenų seksualinio prievartavimo bei tvirkinimo, Veikos atliktos, įtariama, jam esant Seimo nariu.
K.Bartoševičius į Seimą 2020 metais buvo išrinktas pagal TS-LKD sąrašą, bet nėra šios partijos narys.
Jo prašymu sausio 24 dieną VRK panaikino jo Seimo nario mandatą.