2022 06 15 /16:34

Valdančiųjų ir opozicijos derybos pasistūmėjo: prognozuoja, kada darbas grįš į senas vėžes

Trečiadienį Seime į antrąjį pasitarimą rinkosi dialogo grupė – opozicija valdantiesiems įteikė naujus siūlymus. Opozicija siekia patvirtinti antiinfliacinių priemonių, taip pat į pavasario sesijos darbotvarkę įtraukti naujų klausimų. Kokių, nedetalizuoja. Ar opozicija sugrįš prie normalaus darbo Seime, kol kas neaišku. Seimo pirmininkės vertinimu, labai tikėtina, kad viskas normalizuosis kitą savaitę.
Seimo opozicijos posėdis Kovo 11-osios salėje
Seimo opozicijos posėdis Kovo 11-osios salėje / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Po dialogo grupės posėdžio komentarus žurnalistams dalijusi opozicija teigė, jog neatsisako anksčiau suformuluoto savo reikalavimų sąrašo, bet valdantiesiems dar įteikė ir antiinfliacinį paketą.

„Mes laikomės savo reikalavimų sąrašo, tačiau daugiausia diskutavome apie antiinfliacinį paketą“, – apie posėdžio turinį pasakojo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Linas Kukuraitis.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

Tikina, kad siūlymai daug nekainuos

Opozicija valdantiesiems, anot jo, pateikė ir kitų siūlymų dar pavasario sesijos Seimo darbotvarkei.

Opozicionieriai konkrečiai neįvardijo, kokius siūlymus atsinešė į posėdį, kiek tiksliai jie kainuotų valstybei, tačiau Lietuvos regionų frakcijos seniūnas Jonas Pinskus patikino, kad siūlymai „liečia žmones“ ir biudžetui galbūt nekainuotų daug.

„Dialogas jau prasidėjo, darbas vyksta, ir manau, jis ilgai nebeužtruks, ir darbas Seime normalizuosis“, – komentavo J.Pinskus.

15min žiniomis, į dialogo grupės posėdį opozicija atėjo su tokiu paketu ir siūlo:

  • taikyti lengvatinį 5 proc. PVM tarifą maistui;
  • atidėti elektros energijos rinkos liberalizavimą;
  • nustatyti, kad mokesčių pakeitimai įsigaliotų ne po 6 mėnesių nuo jų priėmimo, o po 12 mėnesių;
  • neapmokestinamųjų pajamų dydį prilyginti minimaliai mėnesinei algai;
  • visiems buitiniams energijos vartotojams (ne tik kūrenantiems malkas ir medienos produktus bei centralizuotam šildymui) taikyti lengvatinį 9 proc. PVM tarifą;
  • nedidinti kuro akcizų iki 2024 metų.

Ketvirtadienį – opozicijos sprendimas dėl boikoto

„Valstiečių“ frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė teigė, jog trečiadienio dialogo grupės pokalbis buvo konstruktyvus.

„Tiek mes pasiruošę namų darbus, tiek ir dauguma atėjo aptarę situaciją, ir manau, jau įvertinę, kokioje situacijoje gyvename čia, Seime“, – kalbėjo ji.

„Rytoj bus susitarimas – tikėkimės – ir tada viskas paaiškės“, – pažymėjo „darbiečių“ frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas.

Seimo socialdemokratė Orinta Leiputė pažymėjo, kad derybų procesas tęsiasi, o ar opozicija grįš dirbti į įprastą Seimo plenarinių posėdžių salę, pasak jos, paaiškės ketvirtadienį.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Orinta Leiputė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Orinta Leiputė

Ketvirtadienį Seime planuojamas trečiasis dialogo grupės posėdis.

Opozicijos siūlymus įvertins

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, kalbėdama apie antiinfliacinį paketą, kitus siūlymus, jų neįvardijo ir nevertino, teigė nenorinti užbėgti įvykiams už akių.

„Turime aptarti nuskambėjusius pasiūlymus iš opozicijos pusės ir savo valdančiųjų frakcijų formate, ir grįšime su atsakymais“, - žurnalistams komentavo ji.

V.Čmilytės-Nielsen vertinimu, visiškai realu, kad kitą savaitę opozicija grįš prie įprasto darbo Seime.

Ji patvirtino, jog valdantieji opozicijai pasiūlė dėl antiinfliacinių priemonių per vasarą tartis su premjere:

„Taip, toks pasiūlymas iš mūsų pusės nuskambėjo, kad Vyriausybė su opozicija bendrame darbo formate galėtų diskutuoti apie priemones, kurios galėtų būti rengiamos biudžetui.“

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Viktorija Čmilytė-Nielsen

Iniciatyvos sudaryti pozicijos ir opozicijos atstovų dialogo grupę Seimo pirmininkė V.Čmilytė-Nielsen ėmėsi po to, kai opozicija boikotavo Seimo posėdžius, komitetus, komisijas bei kitą darbą parlamente.

67 parlamentarus jungianti opozicija Kovo 11-osios Akto salėje Seime posėdžiauja alternatyviai.

Opozicija šioje salėje planuoja dirbti ir ketvirtadienį po to, kai įprastoje salėje išklausys metinio prezidento Gitano Nausėdos pranešimo.

Valdantieji mobilizuojasi

Savo ruožtu valdantieji telkia jėgas – planuoja mobilizuotis, atidėti komandiruotes ir dalyvauti ketvirtadienio Seimo posėdyje, kad galėtų patvirtinti darbotvarkę ir priiminėti projektus.

Taip pat yra planų keisti komitetų sudėtis, kad tuose, kur opozicijos ir valdančiųjų atstovų yra po lygiai, vienu atstovu iš valdančiųjų būtų daugiau.

Reikalavimus valdantiesiems teikiantys opozicionieriai grasina, kad į juos neatsižvelgus, Seimo posėdžius jie gali boikotuoti iki rudens sesijos rugsėjo 10 dieną.

Tarp anksčiau opozicijos iškeltų reikalavimų valdantiesiems – spręsti žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko atstatydinimo klausimą, Seimo pirmininkei V.Čmilytė-Nielsen pasitikrinti pasitikimą, kiti mokestiniai siūlymai.

Opozicijos ir valdančiųjų konfliktas Seime užsiplieskė po to, kai opozicionieriams nepavyko atstatydinti žemės ūkio ministro ir kai valdantieji jai atstovaujančius Seimo vicepirmininkus išbraukė iš pirmininkaujančiųjų Seimo posėdžiams grafiko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis