2018 09 21

Valdantieji paskelbė referendumo tekstą, siūlo balsuoti du sekmadienius

Seimo valdantieji referendumą dėl dvigubos pilietybės siūlo organizuoti du sekmadienius – 2019-ųjų gegužės 12-ąją – ir po dviejų savaičių – gegužės 26-ąją. Parlamentarai taip pat skelbia Konstitucijos keitimo tekstą, dėl kurio būtų balsuojama.
Konstitucija
Konstitucija / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Seimo nariai, priklausantys darbo grupei referendumo dėl dvigubos pilietybės klausimams spręsti, Konstitucijos 12 straipsnį siūlo keisti taip:

„Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais konstitucinio įstatymo nustatytais pagrindais.

Lietuvos Respublikos pilietis pagal kilmę, įgijęs konstitucinio įstatymo nustatytus Lietuvos Respublikos pasirinktos europinės ir transatlantinės integracijos kriterijus atitinkančios valstybės pilietybę, Lietuvos Respublikos pilietybės nepraranda. Kitais atvejais Lietuvos Respublikos pilietis negali būti kartu ir kitos valstybės pilietis, išskyrus konstitucinio įstatymo nustatytas išimtis.

Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato konstitucinis įstatymas.“

Referendumu priimti Konstitucijos pakeitimai įsigaliotų 2020 metų sausio 1-ąją.

Dvigubos pilietybės įteisinimas įstatymu negalimas

Šiuo metu Konstitucijos 12 straipsnis skamba taip:

„Lietuvos Respublikos pilietybė įgyjama gimstant ir kitais įstatymo nustatytais pagrindais.

Išskyrus įstatymo numatytus atskirus atvejus, niekas negali būti kartu Lietuvos Respublikos ir kitos valstybės pilietis.

Pilietybės įgijimo ir netekimo tvarką nustato įstatymas.“

Šios nuostatos gali būti keičiamos tik referendumu.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pasas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Pasas

Valdantieji taip pat siūlo koreguoti Pilietybės įstatymą – padaryti jį konstituciniu ir nurodyti atvejus, kada Lietuvos pilietis galėtų būti ir kitos valstybės pilietis.

Konstitucinis Teismas anksčiau yra konstatavęs, kad dviguba pilietybė negali būti paplitęs reiškinys, todėl Konstitucijai prieštarautų dvigubos pilietybės įteisinimas įstatymu tiems žmonėms, kurie išvyko iš šalies po nepriklausomybės atkūrimo.

V.Sinkevičius: galime apsijuokti prieš Europą

Parlamentarų idėją referendumą dėl dvigubos pilietybės organizuoti dvi dienas yra sukritikavęs konstitucinės teisės profesorius Vytautas Sinkevičius.

„Yra pažeidžiamas referendumo nepertraukiamumo principas. Taip pat lygiateisiškumo principas. Asmenys, dalyvaujantys antrame etape, jau turės daugiau informacijos nei dalyvavę pirmame“, – anksčiau teigė jis.

V.Sinkevičius taip pat pastebėjo, kad ir balsavimų rezultatai, organizuojant balsavimą dvi dienas, būtų skelbiami ne kitą dieną po balsavimo, o tik po kelių savaičių.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vytautas Sinkevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vytautas Sinkevičius

„Negalima eiti į referendumą su tokia nuostata. Mes nepapildysime europinės konstitucijos tradicijos. Bet galime apsijuokti, – dėstė V.Sinkevičius ir tvirtino, kad jokia kita valstybė Europoje tokios praktikos nesilaiko. – Čia kaip vestuvės būtų vieną dieną, tada dviejų savaičių pertrauka, o tada vėl tęsiam ir sakom, kad vestuvės vyko dvi dienas.“

Vienos dienos referendumas bus praloštas.

Valdantieji, siūlydami referendumą organizuoti dvi dienas, siekia didesnio piliečių aktyvumo.

„Vienos dienos referendumas bus praloštas. Kam tada eiti į tą referendumą?“, – darbo grupės dėl referendumo dėl dvigubos pilietybės posėdyje yra sakęs valdančiųjų lyderis Ramūnas Karbauskis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis