Kaip rašo zw.lt, vienintelis Lietuvos lenkas EP, Lenkų rinkimų akcijos lyderis V.Tomaševskis kartu su 19 Lenkijos „Teisės ir teisingumo“ partijos atstovų priklauso Europos konservatorių ir reformatorių frakcijai, turinčiai iš viso 76 narius. Jis yra Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komisijos narys ir užima EP delegacijos santykių su Baltarusija klausimams vicepirmininko pareigas.
Liepos 1 dieną buvo lygiai metai, kai darbą pradėjo šios kadencijos EP. Suskaičiuota, kad V.Tomaševskis dalyvavo tik 60,58 proc. balsavimų, nors vidutiniškai EP šis skaičius yra net 89,6 proc.
Galbūt galima tokį pasyvumą pateisinti tuo, kad V.Tomaševskis yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) vadovas, tad nuolat keliauja maršrutu Vilnius–Briuselis–Strasbūras. Bet Lietuva turi ir daugiau tokias pareigas savo partijose užimančių europarlamentarų, bet jie yra kur kas labiau disciplinuoti – Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis dalyvavo 93,43 proc. balsavimų, o Gabrielius Landsbergis, gegužę tapęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos vadovu, 94,58 proc.
Tik „Tvarkos ir teisingumo“ lyderis Rolandas Paksas atsainiau žiūri į savo darbą EP nei V.Tomaševskis – jis dalyvavo tik 60,43 proc. balsavimų.
Vis dėlto frakcija, kuriai priklauso LLRA vadovas, jo ištikimybe abejoti neturėtų – jis dažniausiai (87,39 proc.) balsuoja taip, kaip ir jo kolegos.
Balsavimai rodo vieną darbo EP pusę, kita pusė – vieši pasisakymai plenarinės sesijos posėdžiuose. Vidutiniškai Lietuvos europarlamentarai pasisako 104,82 karto per metus. O štai V.Tomaševskis žodį tarė vos 20 kartų, tylesnis už jį tėra Algirdas Saudargas.
Vidutiniškai Lietuvos europarlamentarai pasisako 104,82 karto per metus. O štai V.Tomaševskis žodį tarė vos 20 kartų, tylesnis už jį tėra Algirdas Saudargas.
EP vaidina svarbų vaidmenį – kartu su Europos Komisija ir Europos Sąjungos Taryba dalyvauja kuriant teisinę bazę. Svarbūs čia europarlamentarai pranešėjai. Tam juos deleguoja EP komisijos ir frakcijos. V.Tomaševskis per metus EP nėra pateikęs nė vieno pranešimo, Briuselyje dar vadinamų raportais. Iš Lietuvos atstovų aktyviausias yra G.Landsbergis, kuris tokį vaidmenį jau suvaidino aštuonis kartus. Bet LLRA lyderis toks ne vienintelis, net 8 iš 11 mūsų europarlamentarų to nedarė.
Mažesniųjų frakcijų, o tokia yra ir ta, kuriai priklauso V.Tomaševskis, nariai turi didesnius šansus tapti kontrapranešėjais, kurių uždavinys – rasti bendrą nuomonę su pagrindiniu pranešėju. Bet ir čia V.Tomaševskis per metus nenuveikė nieko, o tas gali rodyti tiek silpnas jo pozicijas frakcijoje bei komisijoje, tiek 22 padėjėjų kompetencijos stoką.