Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 05 22

Valentinas Mazuronis siūlo bausti juridinius asmenis už aplinkos teršimą, didžiausia bauda už pavojingų atliekų išmetimą gali siekti iki 500 tūkst. litų

Aplinkos ministerija parengė teisės aktų paketą, kuris nustato atsakomybę juridiniams asmenims už aplinkos teršimą, neteisėtą gamtos išteklių naudojimą, klaidinančios aplinkosauginės informacijos pateikimą, saugomų teritorijų, vandens telkinių apsaugos pažeidimus ir kitas veiklas.
Vilniečiai nevengia šiukšles sudeginti arba palikti pakelėje
Vilniečiai nevengia šiukšles sudeginti arba palikti pakelėje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Šiandien taikyti ekonomines sankcijas juridiniams asmenims už minėtus pažeidimus praktiškai nėra galimybių. Dažniausiai viskas baigiasi tuo, kad nubaudžiamas vienas ar kitas bendrovės darbuotojas, tikrai ar tariamai atsakingas už aplinkosauginių reikalavimų vykdymą. Paprastai kalbant, randamas „iešmininkas“, kuris ir prisiima visą kaltę. Tokią situaciją reikia keisti iš pagrindų“, – teigia aplinkos ministras Valentinas Mazuronis.

Jo žodžiais, siūlomi teisės aktų pakeitimai padėtų ne tik užtikrinti veiksmingesnę aplinkos apsaugą bei racionalesnį gamtos išteklių naudojimą, bet ir įtvirtintų efektyvų kontrolės mechanizmą, o taip pat – pažeidimų prevenciją.

„Vargu, ar daug juridinių asmenų ryšis teršti, kai žinos, jog už tai gresia baudos nuo keliolikos iki kelių šimtų tūkstančių litų. Ko gero, taip rizikuoti sau leis tik labai turtingi verslo subjektai“, – tvirtina V. Mazuronis.

Aplinkos ministerijos vadovas pabrėžia, jog baudų dydžiai nustatyti diferencijuojant juos pagal veiklų pavojingumą. Pavyzdžiui, bauda už teršalų išmetimą priklausys nuo to, kokie teršalai pateko į aplinką: pavojingi ar ne, didelis kiekis ar mažas. Tokiu pačiu principu diferencijuojamos ir baudos už neteisėtai iškirstą mišką, į aplinką išmestas atliekas, paskleistą nuotekų dumblą, pasisavintus gamtos išteklius ir t.t.

„Siūlome tokias baudas, kurios atgrasintų ir nuo kitos, šiuo metu kai kuriose srityse itin populiarios praktikos: kuomet mokėti baudas naudingiau nei laikytis teisės aktų reikalavimų. Tai ypač aktualu atliekų tvarkymo sektoriuje, kai išrašomi dokumentai už neva didelius sutvarkytus atliekų kiekius, o iš tikrųjų dalis jų ne tinkamai sutvarkoma, o atsiduria pamiškėse. Tokie „šposai“ irgi turi baigtis“, – sako ministras V. Mazuronis.

Aplinkos ministerijos siūlymu, didžiausios baudos juridiniams asmenims būtų skiriamos už atitinkamoms kategorijoms priskiriamų teršalų išmetimą: nuo 10 iki 100 tūkst. litų. Taip pat – už aplinkos taršą pavojingomis atliekomis: nuo 6 iki 500 tūkst. litų.

Už taršą deginant nenupjautus ar nesugrėbtus augalus būtų skiriamos baudos nuo 1 iki 20 tūkst. litų, už pavojingų atliekų gabenimą be leidimo – nuo 1 iki 100 tūkst. litų, už jų apdorojimą neturint tam teisės – nuo 2 iki 200 tūkst. litų, už neteisėtą naudingųjų iškasenų naudojimą ar gavybą – nuo 3 iki 500 tūkst. litų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?