Seimui sprendžiant, ar reikėtų perbalsuoti dėl V.Pranckiečio atšaukimo iš pareigų, ši klausimą Seimo pirmininko iniciatyva nagrinėjo Seimo valdyba. Po posėdžio V.Pranckietis pareiškė, kad perbalsavimas negalimas, nes būtų neteisėtas.
Jo pavaduotoja Rima Baškienė tokių išvadų nedarė – sakė, kad kreipsis į Seimo teisininkus, kad šie išaiškintų, ar tos pačios sesijos metu dėl Seimo pareigūno atstatydinimo galima balsuoti du kartus.
Ketvirtadienį ryte, vos prasidėjus Seimo posėdžiui, Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė pasiūlė išreikšti nepasitikėjimą dėl Seimo pirmininko V.Pranckiečio atstatydinimo skaičiavusiai grupei.
Antrą kartą paraginus, Seimas balsavo. 60 parlamentarų grupei išreiškė nepasitikėjimą, 8 balsavo „prieš“, du susilaikė.
Po to A.Širinskienė, kalbėdama frakcijos vardu ir cituodama Seimo statutą, išreiškė siūlymą pakartoti ir balsavimą dėl nepasitikėjimo V.Pranckiečiu.
„Prašome pakartoti balsavimą dėl Seimo pirmininko atleidimo kitos savaitės antradienio posėdyje“, – dėstė parlamentarė.
Savo prašymą ji išdėstė remdamasi Seimo statutu. Čia rašoma, kad "posėdžio pirmininko sprendimu arba frakcijos reikalavimu, kurį paremia ne mažiau kaip 1/3 posėdyje dalyvaujančių Seimo narių, gali būti pakartotas balsavimas, po kurio buvo pareikštas nepasitikėjimas".
A.Širinskienės prašymas nebuvo išpildytas, nes prasidėjo Vyriausybės valanda.
Opozicija ragino atsitokėti
Tačiau politikė siūlymo nepamiršo. Vos salę paliko ministrai ir prasidėjo vakarinis posėdis, vėl imtasi svarstyti, ar nereikėtų dėl nepasitikėjimo V.Pranckiečiu balsuoti iš naujo.
Pasiūlymą vėl išdėstė A.Širinskienė.
Opozicija ėmė stebėtis. Konservatorius Jurgis Razma pasiūlė nebejuokinti žmonių, socialdemokratas Algimantas Salamakinas paragino tokį siūlymą bent jau logiškai pagrįsti.
„Jūs pagrįskite, kaip komisija nesugebėjo suskaičiuoti vienuolikos balsų“, – balsą jau kėlė ilgametis Seimo narys.
A.Širinskienė aiškino, kad Seimas pareiškė nepasitikėjimą balsų skaičiavimo komisijai, todėl esą natūralu, kad balsavimas būtų kartojamas.
„Tai nebus balsuojama antrą kartą. Tai bus balsuojama tą patį pirmą kartą, tiesiog buvo padaryti tam tikri pažeidimai“, – aiškino ir „socialdarbietis“ Juozas Bernatonis.
Liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen prašė visų atsitokėti ir nebežeminti Seimo reputacijos. Pasak jos, balsuoti dabar siūloma antradienį – o tai diena, kai turėjo būti svarstomas kitų metų valstybės biudžetas.
Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Antanas Matulas taip pat priminė, kad procedūrinius klausimus tiria etikos sargai, todėl būtina pirma sulaukti jos verdikto.
„Vienos sesijos metu antrą kartą dėl atleidimo balsuoti negalima“, – priminė ir opozicijos lyderis Julius Sabatauskas.
Tačiau valdantieji darė, ką susitarę. Balsuojant dėl A.Širinskienės siūlymo antradienį balsuoti dėl nepasitikėjimo V.Pranckiečiu, 60 Seimo narių balsavo už, prieš buvo 45, susilaikė 4 Seimo nariai.
Įdomu tai, kad už pasiūlymą balsavo ne tik valdančiųjų frakcijų nariai, bet ir liberalas Virgilijus Alekna.
Opozicija dėl šio balsavimo ketina kreiptis į Etikos ir procedūrų komisiją, todėl iki galo nėra aišku, ar antradienį balsavimas tikrai įvyks.
Pakeistas vienas balsų skaičiavimo komisijos narys
A.Širinskienė vos tik prasidėjus ketvirtadienio Seimo posėdžiui paragino svarstyti klausimą dėl balsų skaičiavimo grupės, tačiau tuo metu Seimo posėdžiui pirmininkavęs Viktoras Pranckietis diskusiją nugesino.
Popietę pirmininkauti stojo jo pavaduotoja „valstietė“ Rima Baškienė. Ji ne kartą pabrėžė, kad „tik moderuoja posėdį“, tačiau atsižvelgė į A.Širinskienės prašymą ir leido balsuoti dėl nepasitikėjimo komisija.
Balsų skaičiavimo komisija buvo sudaryta antradienį ryte.
„Gerbiami kolegos, turime patvirtinti balsų skaičiavimo grupę. Tai yra R.Budbergytė, A.Dumbrava, V.Kernagis, G.Kindurys, A.Skardžius, G.Steponavičius, L.Talmontas ir J.Varžgalys. Tokia grupė dirbtų nuo spalio 14 dienos iki lapkričio 14 dienos“, – tąkart nurodė posėdžiui pirmininkaujanti R.Baškienė.
Tiesa, ji supainiojo pavardę – į komisiją buvo įtrauktas ne „valstietis“ Juozas Varžgalys, o liberalas Jonas Varkalys.
Visgi kai antradienį vyko balsavimas dėl V.Pranckiečio atšaukimo iš pareigų, balsus skaičiavo kiek kitos sudėties komisija – pakeistas vienas narys konservatorius Vytautas Kernagis.
„Nenumatyto posėdžio metu savavališkai, be Seimo balsavimo ir pritarimo, buvo pakeista komisijos sudėtis, pakeičiant poną Kernagį į ponią Hasse [...]“, – teigė A.Širinskienė ir prašė balsavimo dėl nepasitikėjimo balsų skaičiavimo grupe.
V.Kernagis: apsikeisti leido sekretoriatas
15min kalbintas V.Kernagis sakė neketinęs dalyvauti balsavime dėl Seimo vadovo atstatydinimo, todėl balsų skaičiavimo komisijoje nutarė susikeisti su bendražyge Irena Hasse.
„Kadangi buvau apsisprendęs nedalyvauti slaptame balsavime, [...] laukiau iki paskutinio, tos 19 val., ir planavau, kad gal geriau atsigulti į lovą ir išgert arbatos. Paprašiau žmogaus, kuris tikrai bus iki galo, sakau gal galite“, – teigė jis.
Dėl apsikeitimo politikas tikino konsultavęsis su Seimo posėdžio sekretoriatu.
„Pasitariau su posėdžio sekretoriatu, kaip čia viskas vyksta, sako, jokių problemų. Tiesiog perrašom ir viskas, nėra jokių Seimo balsavimų, formalumų. Jokių problemų“, – nurodė V.Kernagis, pažymėdamas, kad Seime dėl jo nedalyvavimo skaičiuojant balsus keliamos bereikalingos problemos.
Neįtraukė tų parlamentarų, kurių nebuvo salėje
Antradienį neeilinio Seimo posėdžio metu, kai jam pirmininkavo konservatorė Irena Degutienė, ji pristatė tokios sudėties balsų skaičiavimo komisiją (ištrauka iš stenogramos): „R.Budbergytė – Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija, V.Kernagis – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, G.Steponavičius… (Balsai salėje) Kas yra? (Balsai salėje) Vietoj V.Kernagio I.Haase, gerai. Toliau J.Varkalys – Liberalų sąjūdžio frakcija ir A.Skardžius – Lietuvos socialdemokratų darbo partijos frakcija.“
Vietoj V.Kernagio I.Haase,
gerai.
Ketvirtadienį kalbėdama apie šią komisiją, I.Degutienė tikino, kad antradienį „buvo paskelbta balsų skaičiavimo grupė ir niekas neprašė dėl jos balsuoti“.
„Aš tą pačią grupę jau nenumatytam posėdy tiktai perskaičiau“, – pabrėžė ji.
Į tai atsakydama R.Baškienė teigė, kad posėdžiui pirmininkavusi I.Degutienė turėjo paklausti Seimo, ar pasitikima patvirtinta balsų skaičiavimo grupe.
Lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos atstovės Vanda Kravčionok ir Rita Tamašunienė atkreipė dėmesį, kad jų frakcijos atstovai į balsų skaičiavimo komisiją, kai buvo tikrinamas rezultatas dėl V.Pranckiečio atstatydinimo, apskritai nebuvo įtraukti.
„Vakariniam posėdyje buvo perskaityti [...] tik tie nariai, kurie buvo salėje“, – akcentavo ji. Lenkų rinkimų akcijos atstovai, kaip ir dauguma valdančiųjų, salę, sprendžiant V.Pranckiečio atstatydinimo klausimą, paliko.
Antradienį ryte, kai A.Širinskienė nepasitikėjimą balsų skaičiavimo grupe pasiūlė reikšti pirmąjį kartą, Seime taip pat kilo intensyvi diskusija.
Opozicija: dėl balsų skaičiavimo grupės nebalsuojama
Opozicijos atstovai aiškino, kad balsų skaičiavimo grupė niekada nebūna tvirtinama Seimo, o salėje nesantys parlamentarai pakeičiami kitais frakcijų pasiūlytais atstovais, dėl to parlamente nebalsuojama.
„Juokingai atrodom, juk Seimas nebalsuoja už balsų skaičiavimo grupę, Seimas daug kartų pakeitė atstovą, kuris išvykęs į komandiruotę, kitu atstovu. Seimas jau dirba 27 metus, bet tokių durnų aiškinimų, atsiprašau už pasisakymą, aš dar negirdėjau“, – piktinosi buvęs Etikos ir procedūrų komisijos (EPK) vadovas socialdemokratas Algimantas Salamakinas.
„Niekada gyvenime niekas nebalsuoja Seime, kai perskaitai balsų skaičiavimo grupę. Kai nėra posėdyje žmogaus ir frakcija pasiūlo kitą asmenį, taip ir būna“, – teigė posėdžiui dėl nepasitikėjimo V.Pranckiečiu pirmininkavusi I.Degutienė.
Parlamento vadovas V.Pranckietis konstatavo, kad klausimas dėl balsų skaičiavimo grupės yra atiduotas nagrinėti Seimo Etikos ir procedūrų komisijai, todėl dėl to nebus balsuojama.
Laukite Etikos ir procedūrų komisijos sprendimo.
„R.Karbauskis etikos komisijai ir šitą kausimą apskundė, ir EPK vieningai priėmė sprendimą nagrinėti šitą klausimą, būkite malonūs, tokio balsavimo negali būti šiuo klausimu, laukite Etikos ir procedūrų komisijos sprendimo“, – teigė EPK pirmininkas konservatorius Antanas Matulas.
Balsavimas dėl V.Pranckiečio žlugo
Parlamento vadovo V.Pranckiečio iniciatyva Seimo valdyba antradienį sušaukė nenumatytą plenarinį posėdį dėl jo atstatydinimo, nors valdantieji šį balsavimą planavo ketvirtadienį, tikėdamiesi surinkti reikiamus balsus.
Seimo pirmininko atstatydinimui reikia, kad už tai balsuotų ne mažiau kaip 71 Seimo narys.
Seimo pirmininko atleidimo iniciatyva žlugo, į slaptą balsavimą atėjus tik vienuolikai opozicijos atstovų.
„Valstiečiai“ ginčija Seimo valdybos posėdžio teisėtumą, nes jis vyko plenarinio posėdžio metu ir jame negalėjo dalyvauti posėdžiui pirmininkavęs Seimo vicepirmininkas „valstietis“ A.Nekrošius. Taip pat skundžiama, kad V.Pranckietis negalėjo inicijuoti posėdžio savo paties klausimu, įteiktas skundas ir dėl kitokios, nei buvo pranešta rytiniame posėdyje, balsų skaičiavimo komisijos sudėties.
Valdantiesiems nepavykus nutraukti nenumatyto posėdžio, jie paliko Seimo salę ir nebalsavo dėl pačių inicijuoto nepasitikėjimo V.Pranckiečiu.