2018 03 05

„Valstietis“ VRK narį V.Semešką kaltina šališkumu – reikalauja nušalinti nuo tyrimų, susijusių su LVŽS

Argumentuodamas Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nario Viliaus Semeškos šališkumu, pirmadienį Seimo Pirmininko pavaduotojas „valstietis“ Arvydas Nekrošius dėl jo elgesio kreipėsi į Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK) ir VRK.
Arvydas Nekrošius
Arvydas Nekrošius / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„VRK komisijos narys V.Semeška tuo metu, kai VRK nagrinėjama daugybė skundų, susijusių su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) bei jos pirmininko Seimo nario Ramūno Karbauskio, kaip mecenato, veikla, socialiniame tinkle „Facebook“ ne kartą reiškė savo išankstinę nuomonę nagrinėjamais klausimais, nors šių klausimų nagrinėjimas nėra baigtas ir VRK jų atžvilgiu sprendimo nėra priėmusi", – skunde pažymi A.Nekrošius.

Jo nuomone, V.Semeška sistemingai reiškia savo išankstinę nuomonę VRK atliekamų tyrimų, kurie yra susiję su LVŽS, atžvilgiu.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ramūnas Karbauskis

„Pavyzdžiui, socialiniame tinkle „Facebook“ jis su kitais asmenimis derino skundo į VRK dėl leidinio „Naisių žemė“ rašymą, skundo turinį, o kiek vėliau, kalbėdamas apie leidinį „Naisių žemė“, išsakė kategorišką išankstinę nuomonę, kad „problema akivaizdi, kai naudojant įvairius resursus (susijusių įmonių ar administracinį) skleidžiama tam tikra paslėpta politinė reklama, naudojant neskaidrų, galimai neteisėtą finansavimo šaltinį“, – rašoma pranešime žiniasklaidai.

A.Nekrošius: V.Semeška duoda aiškiai suprasti, kaip balsuos

Seimo pirmininko pavaduotojo teigimu, aukščiau paminėti „išankstiniai kaltinimai“ yra ne tik nesuderinami su VRK nario statusu, bet diskredituoja visą VRK kaip nepriklausomą, nešališką instituciją, kuri vykdo rinkimų įstatymų įgyvendinimo priežiūrą.

„Akivaizdu, kad VRK narys V.Semeška veikia vien kaip opozicijos politikas, nesilaikydamas kolegialumo principo, nors VRK yra kolegiali institucija. Kokio VRK tyrimo objektyvumo gali tikėtis, kai narys dar prieš pradedant tyrimą jau duoda aiškiai suprasti, kaip vertins jam pateikiamus faktus ir balsuos?“ – klausia Seimo narys.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilius Semeška
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vilius Semeška

Pagal VRK įstatymą, Komisijos veikla grindžiama teisėtumo, nepriklausomumo, kolegialumo, viešumo ir nešališkumo principais. Anot A.Nekrošiaus, teisės doktrinoje nešališkumo principo turinys suprantamas kaip įpareigojimas asmeniui, kurio veiklai tas principas taikomas, nereikšti išankstinės nuomonės nagrinėjamo klausimo (pavyzdžiui, bylos, skundo) atžvilgiu, vengti viešų pasisakymų, leidžiančių nuspėti nagrinėjamo klausimo baigtį, nedemonstruoti savo simpatijų ar antipatijų subjektui, kurio atžvilgiu tyrimas atliekamas.

V.Semeška neigia reiškęs išankstinę nuomonę

A.Nekrošius, teikdamas kreipimąsi, prašo įpareigoti V.Semešką nusišalinti nuo klausimų, kurių atžvilgiu jis esą yra išreiškęs savo išankstinę nuomonę, svarstymo.

Pats V.Semeška socialiniame tinkle „Facebook“, reaguodamas į A.Nekrošiaus kreipimąsi, rašo: „Laukiau ir sulaukiau. Tik Seimo pirmininko pavaduotojas pamiršo, kad kažkas kitas labai aiškiai išankstinę savo nuomonę pareiškė, laidoje „Dėmesio centre“.

„Niekad nepasisakiau dėl tyrimų baigties, nepareiškiau išankstinės nuomonės, tik atkreipiau dėmesį į tai, kad lygiateisiškumo principas nebūtų pažeistas, kai skundai/išvados dėl vienų partijų nešami į posėdį ir priimami sprendimai – iki dotacijų atėmimo, kitos gi partijos skundų tyrimo išvados VRK posėdžio nepasiekia 7–8 mėnesius“, – kovo 2 dieną ten pat dėstė VRK narys.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

2016 metų vasarą VRK sulaukė skundo apie galimai paslėptą politinę reklamą televizijos seriale „Naisių vasara“. Serialo mecenatas ir vienas iš scenarijaus autorių – 2016 metais į Seimą patekęs „valstiečių“ pirmininkas R.Karbauskis.

VRK sudarė darbo grupę skundui tirti. Tyrimą ji baigė po Seimo rinkimų pernai birželį. Darbo grupės parengta išvada įkelta į VRK dokumentų valdymo informacinę sistemą, bet viešam komisijos posėdžiui nebuvo nepateikta.

V.Semeška, anksčiau komentuodamas VRK ir jos pirmininkės Lauros Matjošaitytės, kurią į šias pareigas pasiūlė Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, darbą, negailėjo kritikos. Jis dėstė, kad 2016 metais sudaryta darbo grupė nustatė pažeidimų, dėl kurių VRK privalėjo kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI), o tai, anot V.Semeškos, galėjo padaryti ir pati L.Matjošaitytė.

„Išvadas privalėjo teikti komisijai svarstyti, o komisija galėjo nuspręsti, ar buvo pažeidimas, ar tos išvados surašytos teisingai, ar reikia jas papildomai tirti. Tačiau 7–8 mėnesius nuo išvadų surašymo ir pasirašymo jos nebuvo teikiamos, neva buvo kitų reikalų, nors buvo pilna laiko tiek vasarą, tiek rudenį“, – 15min anksčiau komentavo VRK narys.

Į VRK V.Semešką delegavo Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų