Kaune įsikūrusi bendrovė Kraujo donorystės centras (KDC), tiekianti Lietuvos ligoninėms daugiau kaip pusę būtino kraujo, atsidūrė ties praraja. Su Kauno teritorine ligonių kasa pasirašyta sutartis įpareigoja patiekti tiek kraujo, kiek jo reikia gydymo įstaigoms. Neįvykdžius tokio reikalavimo, sutartis gali būti nutraukta. Ta pati sutartis numato, kad viršijus numatytą gamybos kvotą KDC turi būti sumokėta už paslaugą. Bet situacija yra kitokia – nuo praėjusių metų susikaupė 5,9 mln. litų skola, rašoma „Lietuvos ryte“.
„Nors ligoninėms trūksta kraujo, esame priversti mažinti jo tiekimą“, – kalbėjo KDC direktorius ir pagrindinis savininkas Artūras Venslauskas. Šiuo metu kauniečiai duoda tik apie trečdalį gydymo įstaigoms reikalingo kraujo.
Bendrovė paėmė 400 tūkstančių litų paskolą apyvartinėms lėšoms, tačiau bankai nenori daugiau skolinti.
„Norinčiųjų duoti kraujo šiuo metu kaip niekada daug, tačiau didindami veiklos apimtį tik padidintume savo nuostolius“, – „Lietuvos rytui“ aiškino A.Venslauskas.
Itin kritiška situacija gydymo įstaigose buvo susidariusi praėjusio mėnesio pabaigoje. Tuomet Kauno klinikos negavo maždaug pusės, o Kauno apskrities ligoninė – trečdalio būtino kraujo. Kauno klinikų vadovai planavo kraujo atsivežti iš Vilniuje įsikūrusio Nacionalinio kraujo centro, tačiau ir ten neišgirdo gerų naujienų.
„Mes neturėjome pakankamai atsargų. Jei keliems ligoniams vienu metu prasidėtų didelis kraujavimas, kiltų rimtų sunkumų“, – kalbėjo Kauno apskrities ligoninės gydytojas transfuziologas Vytautas Tartilas.
Donorų kompensacijoms išmokėti valstybės biudžete numatyta 4,382 milijono litų. Ši suma nesikeičia jau kelerius metus. Kiekvienas donoras turi teisę gauti 40 litų kompensaciją, o per metus kraujo duodama 92–96 tūkstančius kartų. Tačiau trečdalis žmonių pinigų atsisako. „Kažkur pradingo daugiau kaip milijonas litų“, – stebėjosi KDC vadovas.