Auditoriai atkreipia dėmesį, kad 2015–2025 metais į e.sveikatą planuojamos investicijos sudaro apie 28 mln. eurų, tačiau trūksta kriterijų, kaip bus vertinami rezultatai.
„Nenustačius kokybinių rodiklių sistemos poveikiui matuoti, nėra žinoma ir matuojama jos teikiama nauda – faktinis paciento ir gydytojo sutaupytas laikas, sutaupytos lėšos atliekamiems instrumentiniams ir laboratoriniams tyrimams, sumažėjusi administracinė našta pildant medicininius dokumentus ir pan.“, – sakoma audito ataskaitoje.
Pasak Valstybės kontrolės, anksčiau įgyvendinti telemedicinos sprendimai beveik nenaudojami, o į 2015–2025 metų e.sveikatos sistemos plėtros planą įtraukiamas telementorystės ir telekonsultacijų paslaugų plėtojimo projektas iš esmės yra panašus į jau vykdytus projektus, todėl, nepašalinus praėjusio e. sveikatos sistemos kūrimo etapo problemų, planuojamu projektu taip pat gali būti nesinaudojama.
Auditorių teigimu, 2012–2015 metais sukurti besidubliuojantys IT sprendimai, įsigytos identiškos paslaugos, neracionaliai panaudotos lėšos.
„Tam tikri veiklos procesai (ambulatorinių apsilankymų planavimas, priėmimas stacionariam gydymui, stacionarinis gydymas, vaistų paskyrimas stacionare, laboratoriniai tyrimai, instrumentiniai tyrimai, receptų išrašymas poliklinikoje, siuntimų išrašymas ir kt.) visose regioninio lygmens gydymo įstaigose yra identiški, tačiau, prieš pradedant modernizuoti turimas IS (informacines sistemas), nebuvo įvertinta galimybė sukurti vieną sistemą ir regioniniu lygmeniu ją įdiegti visose ligoninėse. Tai būtų leidę sutaupyti lėšų ir sumažinti kuriamų IS tarpusavio integracijos riziką“, – aiškina auditoriai.
Anot jų, aštuonios regioninio lygmens projektus vykdžiusios asmens sveikatos priežiūros įstaigos numatė už 2 mln. eurų kurti ir modernizuoti 17 analogiškų funkcijų, skirtų ligoninių informacinių sistemų procesų automatizavimui ir efektyvesniam valdymui, dėl to lėšos buvo panaudotos identiškoms paslaugoms.
2012–2015 metais e.sveikatos sistemos plėtrai buvo skirta apie 30 mln. eurų, o iš viso nuo 2005 metų į e.sveikatos diegimą Lietuvoje investuota beveik 40 mln. eurų.
„Auditas parodė, kad naudojimasis sistema išlieka pasyvus, neišspręsta IT infrastruktūros trūkumo problema, nėra sukurtos visos būtinos e. sveikatos sistemai reikalingos sąsajos tarp įstaigų, stringa e. parašo naudojimas, nėra aiškus incidentų valdymo ir šalinimo procesas, užtikrinamos ne visos ypatingos svarbos asmens duomenų saugumo priemonės“, – konstatuoja auditoriai.
SAM: e.sveikatos projekto klaidos jau yra taisomos
Reaguodama į Valstybės kontrolės auditorių pastabas, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) spaudai išplatintame pranešime teigia jau taisanti e.sveikatos projekto klaidas.
„Sveikatos apsaugos ministerijos vadovybė visada vertina Valstybės kontrolės (VK) teikiamas išvadas ir rekomendacijas, nes šios institucijos patarimai yra vertingi, padeda taisyti sistemines klaidas sveikatos priežiūros sistemoje, kurias SAM vadovybė ir pati mato bei fiksuoja. Tad neabejotinai į šias pateiktas rekomendacijas bus atsižvelgta ir jomis vadovaujantis taisomi E. sveikatos trūkumai“, – rašoma pranešime.
SAM vadovybė pranešime atkreipia dėmesį, kad yra paveldėtas itin sudėtingas projektas, kuris tęsiasi nuo 2005 m. ir kurio du pirmieji bandymai buvo nesėkmingi.
„Taip pat šiai dienai nustatėme, kad ir trečiasis E. sveikatos projektas turi ne vieną probleminę vietą, pvz. nėra supaprastintas el. parašo naudojimas, kaip kitose šalyse ir kt. Neabejotinai, šias ir kitas problemas būtina spręsti.
Suprasdama e.sveikatos ypatingą svarbą bei įvertinusi jau išleistą pinigų sumą – 40 mln. Eur, dabartinė ministerijos vadovybė prisiima atsakomybę taisyti problemines e.sveikatos projekto vietas, taip išsprendžiant dėl jų kylančias problemas. Jau yra duoti konkretūs terminai atsakingiems SAM darbuotojams VK nurodytiems trūkumams šalinti“, – sako ministro patarėjas Audrius Daunoravičius, kuruojantis e.sveikatos klausimus.
„Valstybės kontrolės išvados parodo klaidas, kurios buvo padarytos ankstesnių ministerijos vadovybių, tad neabejotinai jas turėsime išspręsti.
Dėl galimai korupcinio pobūdžio kai kurių projekto dalyvių veiklos, esame kreipęsi į spec. tarnybas. Ministerija pasirengusi efektyviai bendradarbiauti su Specialiųjų tyrimų tarnyba, panaikinant korupciją ir jos pasireiškimo tikimybę toliau plėtojant e.sveikatos projektą“, – praneša SAM.
E. sveikatos sistema – tai skaitmenizuoti pacientų sveikatos duomenys (ligos istorijos įrašai, receptai, medicininės pažymos ir pan.) ir informacinės technologijos, kuriomis sudaroma galimybė šiais duomenimis keistis tarp gydymo ir kitų susijusių įstaigų.