Šiemetė mugė – jau aštuntoji, ir kasmet ji vis gausesnė ir spalvingesnė, lyg didelę draugišką šeimą suburianti Varėnos krašto kūrėjus.
Mugę prasmingomis adventinėmis dainomis pradėjo Matuizų folkloro ansamblio dainininkai, vadovaujami Daivos Kielienės, o gražiomis Bernardo Brazdžionio eilėmis pasveikino Varėnos kultūros centro vyriausioji specialistė kinui ir parodoms Miglita Kašėtienė.
Parodos–pardavimo atidarymo metu visus dalyvius ir susirinkusius su artėjančiomis gražiausiomis metų šventėmis tradiciškai dzūkiškai pasveikinęs ir padėkas kiekvienam mugės dalyviui įteikęs Varėnos rajono savivaldybės meras Algis Kašėta džiaugėsi gražiu reginiu ir kalėdine nuotaika, kurią mugėje spinduliavo Varėnos krašto meistrai.
„Džiaugiuosi Jumis, mūsų auksarankiai – mezgėjai, drožėjai, pynėjai, lipdytojai, sūrių gamintojai ir kiti kūrėjai. Dėkoju, kad turite tiek daug entuziazmo, ugnelės gaminti ir savo gaminiais dalintis su kitais. Ši mugė – gera proga ir Jums visiems pabendrauti ir pajusti tą šventinę dvasią. Linkiu visiems geros nuotaikos ir gerų pirkinių, kūrybinės sėkmės ir gražių artėjančių švenčių!“ – linkėjo meras.
Marcinkoniškė Rūta Sakalienė, „kad rajono vadovas nesušaltų net ir per didžiausius šalčius“, padovanojo jam savo megztas, kaip pati juokavo „vilko vilnos kojines“.
Mugę organizavo Varėnos švietimo centro Turizmo ir verslo informacijos skyriaus bei Varėnos kultūros centro ir darbuotojai. Miglita Kašėtienė pasidžiaugė, kad kiekvienais metais ji plečiasi, dalyvių daugėja ir šurmuliuojančioje mugėje visi kūrėjai atrodo kaip viena didelė ir darni dzūkų šeima.
Beveik penkiasdešimt ir kasmet dalyvaujančių, ir pirmą kartą šioje mugėje savo darbais prekiavusių tautodailininkų bei amatininkų, ir mugėje apsilankiusieji buvo patenkinti. Juk didžiosios metų šventės jau čia pat. O maloniai nustebinti, pradžiuginti, sušildyti savo ir artimųjų Kalėdas norisi mielomis dovanomis. Tokių čia tądien tikrai netrūko.
Pakalbinti Varėnos krašto meistrai sakė esantys dėkingi už suteiktą galimybę kasmet prieš didžiąsias metų šventes visiems kūrėjams ne tik parduoti savo darbus, bet ir drauge pabūti, pabendrauti. Jie dėkojo visiems perkantiems iš vietos amatininkų.
Tądien šurmuliavusioje mugėje įvairovės tikrai netrūko. Medžio drožėjas Algirdas Juškevičius ir jo mokiniai kvietė įsigyti medžio skulptūrų ir kitų drožinių. Puikius kalvystės darbus siūlė Stasys Truncė.
Didelio susidomėjimo sulaukė Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtos rezervato direkcijos darbuotojų demonstruojami amatai bei siūlomi įsigyti dirbiniai – amatų meistras Romas Norkūnas prekiavo gaminiais iš vytelių ir karnų, tautodailininkė Laimutė Saviščevienė lankytojus viliojo šiaudiniais eglutės žaisliukais ir kitais dirbiniais iš šiaudelių. Mugės lankytojai skubėjo įsigyti marcinkoniškės Rūtos Sakalienės keptos duonos, pyragėlių su grybais.
Daiva Pelėdaitė prekiavo originaliomis žvakidėmis, pieštukinėmis ir kitais dirbiniais iš medžio. Keramikai Algimantas Kazlauskas, Artūras Matonis ir Artūras Survila prekiavo įvairiaspalviais keramikos dirbiniais. Eugenija Bakšienė viliojo įspūdingomis kalėdinėmis sausų augalų puokštėmis, šiaudiniais „angelais“, „paukšteliais“ ir „varpeliais“, megztomis pirštinėmis, Irena Žukauskienė – mielais rankdarbiais, Rita Zlatkutė – veltais papuošalais.
Akį traukė įvairiaspalvės Zojos Gavėnienės riešinės. Lankytojai buvo sužavėti Onutės ir Algio Guntulionių meniškais dirbiniais iš vilnos. Tikra mugės puošmena buvo dailiai išpuošti meduoliniai nameliai ir sausainukai. Pirkėjai skubėjo įsigyti naminės duonos, sūrių. Petras Parafinavičius ir Petras Šimkūnas prekiavo medumi ir medaus produktais. Stasys Pilukas siūlė įvairiausių dirbinių iš kareliško beržo ir medienos gumbų.
Liškiavos daugiafunkcio centro direktorė Vita Barišauskienė prekiavo žvakėmis. Mugėje buvo galima įsigyti Varėnos socialinių paslaugų centrą lankančių neįgalių jaunuolių bei kitų užimtumo grupių narių darbelių ir kitų rankdarbių meistrų darbų.
Organizatoriai sakė, kad idėja surengti tokią kalėdinę dzūkiškų dirbinių mugę prieš aštuonerius metus gimė iš poreikio – savo artimą žmogų taip norisi pradžiuginti originalia, ne parduotuvėje pirkta masinės gamybos dovana. Kur kitur, jei ne mugėje, ją įsigysi? Šiųmetis renginys tikrai dvelkė dzūkiška dvasia, o jos organizatoriai džiaugiasi, kad mugė jau tapo tradicinė.