Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 12 17

VASA: kokių atliekų per šventes gyventojai išmeta tris kartus daugiau?

Artėjantis šventinis laikotarpis yra darbymetis ne tik prekybininkams ar švenčių organizatoriams, bet ir atliekų vežėjams. Sostinės savivaldybės įmonės „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) duomenimis, žiemos mėnesiais perpildytų antrinių žaliavų konteinerių kiekis išauga bent 3 kartus, o surenkamų atliekų kiekis – 15 proc. Ekspertai dalijasi patarimais, kaip neužversti konteinerių šventinėmis atliekomis, rašoma pranešime spaudai.
Maisto atliekos
Maisto atliekos / 123RF.com nuotr.

VASA duomenimis, 2020 m. lapkritį Vilniaus mieste buvo užfiksuoti 202 perpildyti antrinių žaliavų (plastiko, popieriaus, metalo ir stiklo) konteineriai, kai 2021 m. sausio mėn. – net 678.

Pasak įmonės direktorės Justinos Prunskienės, šiuo metu atliekų vežėjai intensyviai ruošiasi artėjančioms šventėms – peržiūrimi atliekų vežimo grafikai, intensyvesnio naudojimo atliekų aikštelės, siekiant išvengti atliekų konteinerių perpildymo, kai kuriose vietose prieš šventes įrengiami laikini antžeminiai konteineriai.

„Kiekvienais metais atsakingai ruošiamės užtikrinti tvarką ir švarą mieste, todėl esame dėkingi visiems Vilniaus gyventojams, kurie ir šventiniu laikotarpiu atsakingai rūšiuoja atliekas, nepalieka jų tam neskirtose vietose. Atliekų vežėjų užimtumas per šventes yra toks, kad, jei kai kuriose vietose pakanka atliekas surinkti 3 kartus per savaitę, šventiniu laikotarpiu tai vykdoma kasdien. Prašome gyventojų bendradarbiauti ir neužstatyti kiemų pravažiavimų, kad atliekų vežėjai galėtų patogiai pasiekti atliekų konteinerius ir užtikrinti taip visų norimą tvarką“, – sako J.Prunskienė.

Pasak jos, gruodį ir sausį smarkiai išauga išmetamų pakuočių kiekis – įvairių buities prietaisų, dovanų, siuntinių pakuotės dažnai yra paliekamos šalia atliekų rūšiavimo konteinerių, nors pagal atliekų tvarkymo taisykles Vilniaus mieste visos popierinės pakuotės turi būti tvirtai sulankstytos ar supjaustytos, kad tilptų pro popieriaus atliekoms skirto konteinerio angą ir užimtų kuo mažiau tuščios vietos konteineryje.

Šventiniu laikotarpiu, ypač pirmosiomis sausio dienomis, gerokai išauga ir išmetamos stiklo taros kiekis – jei įprastai stiklo tara yra vežama 2 kartus per mėnesį, nes stiklo atliekų konteineris prisipildo lėčiau nei kiti, praėjus Naujųjų metų sutikimui jie yra perpildyti.

Ne tik švęsti, bet ir susitvarkyti

J.Prunskienė atkreipia dėmesį, kad ir per šventes būtina rūšiuoti atliekas – popierines siuntinių ar dovanų dėžes sulankstyti ar supjaustyti ir išmesti į popieriaus atliekų konteinerius, į stiklo atliekų konteinerius mesti tik stiklo tarą be kamštelių ar dangtelių.

Rūšiuojant atliekas gyventojams taip pat verta atsiminti, kad ne kiekvienas dovanų popierius yra tinkamas perdirbimui – jei jis yra blizgus ar metalo spalvos, toks popierius savo sudėtyje turės plastiko, tad turėtų būti išmetamas į mišrių atliekų konteinerį.

„Jei norime kuo tvaresnių švenčių, planuojame dovanoti ekologiškas, aplinkai saugias dovanas, turėtume rinktis ir neutralios spalvos dovanų pakavimo popierių, kurį vėliau būtų galima išmesti į popieriaus atliekų konteinerius ir perdirbti – ryškių spalvų dovanų popierius

dažniausiai nėra tinkamas perdirbimui, nes į giliausius jo sluoksnius įsigėrę dažai. Augant susidomėjimui tvarumu, panaudotą dovanų popierių galima išsaugoti ir kitiems metams“, – pataria pašnekovė.

Šventiniu laikotarpiu padaugėja ir išmetamų maisto produktų – taip nutinka todėl, kad žmonės yra linkę šventėms apsipirkti daugiau, neįvertindami, kiek iš tikrųjų gali suvartoti. Maisto produktų švaistymo išvengti padėtų ne tik kruopštesnis šventinio stalo planavimas, bet ir apsipirkimas su reikalingų maisto produktų sąrašu, sako J.Prunskienė.

Pasak jos, gruodį ir sausį padaugėja ir išmetamų namų apyvokos daiktų – neretai seni baldai ar santechnika paliekami prie atliekų konteinerių, nors juos būtina vežti į didelių gabaritų atliekų aikšteles. Palikus atliekas ne joms skirtoje vietoje, gyventojams gali grėsti baudos.

„Tokius pažeidimus, kai seni baldai, santechnika ar kiti buityje nebenaudojami daiktai paliekami prie atliekų konteinerių, dažniausiai fiksuojame apsaugos kameromis filmuojamose aikštelėse. Visais atvejais medžiaga perduodama Vilniaus miesto savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui, o nustatytam asmeniui skiriama administracinė nuobauda už viešosios tvarkos pažeidimą. Šių metų sausį tokių pažeidimų Vilniaus mieste užfiksuota 161“, – komentuoja J.Prunskienė.

Kita problema – po švenčių prie atliekų konteinerių paliekamos eglutės, nors joms kasmet paruošiamos specialios eglučių surinkimo aikštelės. Eglutes taip pat galima priduoti ir į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles kaip žaliąsias atliekas.

„Raginame gyventojus nepaversti savo namų aplinkos šiukšlynu ir atsakingiau elgtis išmetant tiek buitines atliekas, tiek šventinius atributus“, – sako J. Prunskienė ir kviečia Vilniaus gyventojus prisijungti prie VASA iniciatyvos „Nepamesk Kalėdų stebuklo“, kurios metu raginama atsakingiau rūšiuoti ir tvarkyti atliekas šventiniu laikotarpiu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais