Iki arba po
Vedybų sutartis tai sutuoktinių susitarimas, nustatantis jų turtines teises ir pareigas santuokos metu, taip pat po santuokos nutraukimo ar gyvenant atskirai. Vedybinė sutartis turi būti tvirtinama notaro, ją keisti galima tik teismo leidimu, o vedybų sutartis turi būti įregistruota Centrinės hipotekos įstaigos tvarkomame Vedybų sutarčių registre.
Vedybų sutartis tai sutuoktinių susitarimas, nustatantis jų turtines teises ir pareigas santuokos metu, taip pat po santuokos nutraukimo ar gyvenant atskirai.
Būdų reglamentuoti sutuoktinių turtinius santykius yra keli – iki vedybų ir po jų. Ikivedybinė sutartis pradeda galioti nuo santuokos įregistravimo.
Vedybų sutartimi sutuoktiniai gali numatyti, ar turtas, įgytas tiek iki santuokos, tiek gyvenant susituokus, yra kiekvieno sutuoktinio asmeninė, bendra ar bendroji dalinė sutuoktinių nuosavybė. Sutuoktiniai vedybų sutartyje gali nustatyti tiek esamo, tiek būsimo turto teisinį režimą, su turto tvarkymu susijusias pareigas, tarpusavio išlaikymo taip pat ir turto padalijimo būdą ir tvarką ir kitus dalykus.
Kalbant apie poros turtinių santykių reglamentavimą reikėtų paminėti ir sugyventinių sutartis, kuriomis žmonės nustato bendrai įgyto ir naudojamo turto padalijimo klausimus pasibaigus jų bendram gyvenimui.
Vis daugėja
Vedybų sutartis ir jos pakeitimai prieš trečiuosius asmenis gali būti panaudoti tik tada, jeigu sutartis ir jos pakeitimai buvo įregistruoti Vedybų sutarčių registre. Centrinės hipotekos įstaigos vyriausiasis patarėjas Arnoldas Tomaševičius tikino, kad registruojamų vedybinių sutarčių kasmet daugėja: „Nuomonė, kad tai nepasitikėjimo ar išankstinio skyrybų numatymo ženklas, dar yra. Tačiau žmonių, suprantančių, kad tai įprastas dviejų žmonių turtinių santykių reguliavimas, leidžiantis užbėgti daugeliui nesusipratimų už akių, Lietuvoje atsiranda vis daugiau.“
2014 metais šalyje įregistruota 1250 vedybinių sutarčių. 337-ios iš jų iki vedybinės, likusios sudarytos jau susituokusių porų.
2014 metais šalyje įregistruota 1250 vedybinių sutarčių. 337-ios iš jų iki vedybinės, likusios sudarytos jau susituokusių porų. Dažniausiai turtinius poros santykius reglamentuoti nusprendžia 31–40 amžiaus poros, tačiau nuo jų nedaug atsilieka ir 21–30 amžiaus grupei priklausantys sutuoktiniai.
Kaip gauti duomenis?
Vedybų sutarčių registro duomenis užsisakyti ir gauti visų pirma galima asmeniškai kreipiantis į Centrinės hipotekos įstaigą arba pateikus rašytinį prašymą pasirinktam įstaigos filialui. Duomenis apie registrus taip pat galima užsisakyti internetu apsilankius Centrinės hipotekos įstaigos tvarkomų registrų duomenų platinimo sistemoje.
Fiziniai asmenys, esantys elektroninių banko paslaugų vartotojai, kartą per kalendorinius metus gali neatlygintinai gauti Vedybų sutarčių registro duomenis apie save interneto puslapyje portale Elektroniniai valdžios vartai – elektroninė paslauga „Susipažinimas su tvarkomais asmens duomenimis Hipotekos, Testamentų, Turto arešto aktų, Sutarčių ir Vedybų sutarčių registruose vieną kartą metuose neatlygintinai“. Duomenys teikiami tik apie įsigaliojusias vedybų sutartis.
Daugiau informacijos apie teisės aktualijas rasite dažniausiai užduodamų klausimų skiltyje ir Facebook paskyros.