„Pozityviai žiūrime į galimą Lietuvos karių dalyvavimą operacijoje „Takuba“ Afrikoje. Lietuva svarsto galimybes prisidėti prie operacijos, šiuo metu analizuojame įvairias opcijas, kaip geriausiai galėtume tai padaryti“, – Krašto apsaugos ministerijos trečiadienį išplatintame pranešime cituojamas M.Abukevičius.
Šis klausimas aptartas Prancūzijos gynybos ministerijos organizuotame tarptautiniame nuotoliniame gynybos ministrų susitikime dėl saugumo situacijos Sahelio regione.
Per susitikimą Prancūzijos atstovai pristatė saugumo situaciją regione, operacijos „Task Force Takuba“ eigą ir pakvietė šalis aktyviau prisidėti prie šios operacijos, kuri skirta teikti paramą Malio ginkluotosioms pajėgoms.
Gegužės pabaigoje galimybę prisidėti prie operacijos Malyje jau svarstė ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Jo nariai palankiai įvertino tokią galimybę ir rekomendavo ją apsvarstyti Vyriausybei.
Jeigu tam pritartų ir prezidentas, ir mandatą suteiktų Seimas, Lietuvos specialiųjų operacijų pajėgų kariai dalyvautų Prancūzijos vadovaujamos antiteroristinės operacijos „Barkhane“ („Barchanas“) specialiųjų pajėgų grupėje „Takuba“.
Seimo NSGK pirmininko Lauryno Kasčiūno teigimu, dalyvavimas naujoje misijoje būtų Lietuvos indėlis į tarptautinį saugumą.
Prancūzija yra pasiuntusi į Vakarų Afriką daugiau kaip 5 tūkst. karių.
Anot KAM, Malyje esantys kariai prisideda prie saugumo ir stabilumo užtikrinimo regione, teikia paramą apmokydami vietos saugumo pajėgas kovoti su teroristinėmis grupuotėmis veikiančiomis Sahelyje. Šiuo metu daugiausiai karių yra dislokuoti Malyje netoli sienos su Nigeriu ir Burkina Fasu.
Dabartinis Lietuvos karinis indėlis Malyje – beveik 50 karių, iš jų daugelis tarnauja Jungtinių Tautų operacijoje „Minusma“. Dar du Lietuvos kariuomenės kariai vykdo Europos Sąjungos karinės mokymo misijos Malyje užduotis.