Kalta nekompetencija?
Trečiadienį Kauno regioninio aplinkos apsaugos departamento patalpose rinkosi Kauno MBA veiklą vienaip ar kitaip galinčių kontroliuoti institucijų atstovai. Susitikime apsilankė ir pats aplinkos viceministras A.Genevičius. Aptarta situacija, susiklosčiusi Kauno MBA aplinkoje. Su šios įstaigos direktoriumi tikėtasi padiskutuoti apie tai, ką reikia daryti, kad problema pagaliau būtų išspręsta, tačiau Kęstučio Balčiūno taip niekas ir neišvydo.
Galbūt nupirkta atliekų apdorojimo technologija buvo gera. Juk iš pradžių dvoko nebuvo. Tiesiog suveikė nekompetencija.
„Tai parodo šio žmogaus požiūrį į susiklosčiusią situaciją. Manau, kad būtent jis ir yra kaltas dėl nesklandžių procesų Kauno MBA. Galbūt nupirkta atliekų apdorojimo technologija buvo gera. Juk iš pradžių dvoko nebuvo. Tiesiog suveikė nekompetencija. Dėl nežinojimo, kaip veikia ta technologija, buvo nužudyta filtruose buvusi bakterija. Todėl ir ėmė sistema nebeveikti, pasklido smarvė. Pats gamyklos vadovas iš dalies pripažino šią klaidą. Tad kodėl iki šiol tyli Kauno regiono atliekų tvarkymo centro (RATC) dalininkai?“, – drąsiai rėžė A.Genevičius.
Pasak jo, įvykdžius projektą, banke buvo įšaldyta apie 1,4 mln. eurų garantiniam terminui skirtų rangovo lėšų. Tačiau šalinti atsiradusius veiklos trikdžius delsiama.
„Jei veikla stringa, jei technologija neveikia taip, kaip turėtų, kodėl nesikreipiama į rangovą, kad būtų pašalinti trūkumai? Nenorima išleisti nė cento, nes pasibaigus garantiniam terminui, pinigai grįš rangovui. Tai vėl parodo vadovo nekompetenciją. Jei tai vyktų privačioje įmonėje, aš, kaip jos vadovas, tikrai to netoleruočiau“, – patikino viceministras.
PAV buvo numatytas kaminas, o jo nėra
Susirinkimo metu trumpai pristatyta Aplinkos apsaugos agentūros atlikta analizė. Paaiškėjo, jog dabartinė Kauno MBA veikla neatitinka dar 2011 m. atlikto Poveikio aplinkai vertinimo (PAV). Jame buvo numatyta įrengti ištraukiamąją ventiliaciją, dviejų pakopų valymo įrenginius bei kaminą. Tačiau kaminas taip ir neišdygo. Kodėl darbus priėmusi komisija to nepastebėjo?
Tiesa, 35 metrų kaminą, prasidėjus skandalui, K.Balčiūnas žadėjo pastatyti iki šių metų pabaigos. Tikino, jog tai – papildoma priemonė. Jos neprivalėję įrengti nuo pat veiklos pradžios.
„Kiek žinau, ką jie padarė, tai tik vėjarodę įrengė. Matyt, kai pamato, kad vėjas pučia ne Ramučių kryptimi, taip ir jungia aparatūrą visu pajėgumu. Tačiau smarvę mes vis vien jaučiame“, – šmaikštavo Amalių bendruomenės centro pirmininkas Vidas Pocius.
Jame buvo numatyta įrengti ištraukiamąją ventiliaciją, dviejų pakopų valymo įrenginius bei kaminą. Tačiau kaminas taip ir neišdygo.
Aptikusi neatitikimus nuo PAV, kuriame numatyta technologija turėjo būti veiksminga, nes išvalo iki 90 proc. amoniako ir 100 proc. kietųjų dalelių, Aplinkos apsaugos agentūra įpareigojo Kauno MBA pateikti naują aplinkos oro teršalų inventorizacijos ataskaitą. Ją gavusi, nustatė, jog yra atsiradę nauji taršos šaltiniai, o tai reiškia, jog proceso eigoje buvo pakeista pati gamyklos veikla. Tad turėtų būti pateikta paraiška taršos leidimui keisti. Pagal pateiktą inventorizaciją galima suvokti, kad tarša kiek sumažėjo, tačiau tai gali būti susiję su atšalusiais orais.
Institucijoms Kauno MBA pateikė ir veiksmų planą, kaip numatoma spręsti dvoko problemą. Tačiau tas planas, pasak viceministro, primena literatūrą – jokio konkretumo.
„Jie neįgyvendina pokyčių. O jei ir daro kažką, tai – neveiksminga“, – teigė V.Pocius.
Kreipsis į Kauno RATC dalininkus
Susirinkime dalyvavę visų institucijų atstovai vieningai nusprendė kreiptis į Kauno MBA dalininkus – visas regiono savivaldybes – ir paprašyti, jog būtų pateiktas tikslus veiksmų planas. Taip, anot A.Genevičiaus, buvo daroma ir Vilniaus atliekų krizės metu.
„Tam tikri pokyčiai turi būti įgyvendinti ir nacionaliniu mastu. Pavyzdžiui, kas kontroliuoja Kauno MBA? Nacionalinis visuomenės sveikatas centras negali atlikti monitoringų. Neturi net reikiamos įrangos. Taršą turi tirti, kaip yra užsienio šalyse, nepriklausomi ekspertai.
Kauno RATC patys, kaip užsakovai, turi atlikti tyrimą, ar tai, ką nusipirko, yra gerai. Kiek žinau, jie kreipėsi į Aplinkos projektų valdymo agentūrą. Prašė rekomendacijų dėl ekspertų. Rekomendacijos buvo suteiktos, bet nežinau, ar Kauno MBA ką nors su jomis darė. Ekspertams reiktų atseikėti apie 15 000 eurų. Matyt, stengiasi išvengti piniginių injekcijų“, – teigė aplinkos viceministras.
Projektą „Kauno regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“ įgyvendino Kauno regiono atliekų tvarkymo centras. Bendra vertė – 34,4 mln. eurų. Projekto tikslas – Kauno regiono gyventojams tiekti ekonomiškas, saugias aplinkai ir visuomenei atliekų tvarkymo paslaugas.
Tačiau veiklą Kauno MBA pradėjo skandalu – atėjus vasarai, aplinkinių vietovių gyventojus ėmė kankinti sunkiai pakeliamas dvokas. Vieniems skaudėjo galvas, kitus pykino.