Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2015 08 04

Vidinis konfliktas Panevėžio miškų urėdijoje išsiveržė į išorę

Panevėžio miškų urėdiją vėl purto skandalai. Prieš keletą metų Panevėžio miškų urėdijos (PMU) gerą įvaizdį sugriovė plačiai nuskambėję korupcijos skandalai. Į jį buvo įsivėlęs tuometinis PMU urėdas Daugirdas Lukoševičius ir du jo pavaldiniai. Be to, D.Lukoševičiaus pavardė figūravo ir su Vito Matuzo šeima siejamoje byloje. Galimai, kad dabartinis PMU urėdas Valdas Kaubrė žengia pirmtako pėdomis. Urėdijos darbuotojai apie konfliktinę situaciją informavo Aplinkos ministeriją, Generalinę miškų urėdiją, Seimą ir Lietuvos miškininkų sąjungą.
Šakų dalijimo akcija Panevėžyje
Šakų dalijimo akcija Panevėžyje / Tomo Markelevičiaus nuotr.

Neformalus vizitas

Bręstančiu vidiniu konfliktu, tarp Panevėžio miškų urėdo Valdo Kaubrės ir jo pavaldinių, susidomėjo sostinės valdininkai – Generalinė miškų urėdija (GMU). Prieš porą savaičių Valstybinėje įmonėje Panevėžio miškų urėdija (PMU) lankėsi generalinis miškų urėdas dr. Rimantas Prūsaitis ir vyriausiasis patarėjas Andrius Vancevičius.

GMU atstovų vizito tikslas – ne tik Panevėžio miškininkams pristatyti situaciją Lietuvos valstybinių miškų sistemoje, ateities perspektyvas, bet ir informuoti PMU darbuotojus apie iš urėdijos gautą skundą bei paaiškinti, kodėl buvo sudaryta komisija situacijai išsiaiškinti.

Beje, komisiją, situacijai įvertinti PMU, generalinę urėdiją sudaryti įpareigojo Aplinkos ministerija. GMU tinklalapyje šis vizitas į Panevėžį pavadintas, esą tai „neformalus vizitas Panevėžio miškų urėdijoje – vidinio konflikto įkarštyje“.

Įvertinę priims sprendimą 

Kadangi generalinis urėdas R.Prūsaitis atostogauja, komentuoti situaciją PMU sutiko GMU vyriausiasis patarėjas A.Vancevičius. Jis teigė, kad atvykti į Panevėžį paskatino gautas skundas iš PMU.

Skunde užsimenama apie galima miškų urėdo piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi

„Tiesa, – aiškino A. Vancevičius, – GMU planuose aplankyti visas šalies urėdijas, taip pat ir Panevėžio. Tačiau skundas vizitą pagreitino. Skunde rašoma apie dabartinio urėdo V.Kaubrės elgesį pavaldinių atžvilgiu. Be to, skunde užsimenama apie galima miškų urėdo piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi. Vadovaujantis Viešojo administravimo įstatymu nutarta sudaryti komisiją situacijai PMU ištirti.“

GMU vyriausiasis patarėjas A.Vancevičius pasakojo, kad be skundo juos pasiekė ir PMU darbuotojų surašyta peticija.

„GMU peticija pasiekė prieš pat vykstant į Panevėžį. Peticiją pasirašė berods 14 darbuotojų. Įvertinę viską – skundą bei peticiją – nusprendėme su situacija PMU susipažinti vietoje. Komisija dirbs iki rugpjūčio 7 dienos. Susipažinus su komisijos išvadomis bus priimtas sprendimas. Su juo bus supažindinti PMU darbuotojai“, – aiškino A.Vancevičius.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Renginio akimirka
Tomo Markelevičiaus nuotr./V.Kaubrė

Nors nematė tekstą žino

Nuo pernai metų pradėjęs vadovauti PMU V.Kaubrė teigė, kad Generalinės urėdijos atstovai į Panevėžio atvažiavo planuotai. Tačiau suskubo paaiškinti, esą Panevėžio miškininkams buvo pristatyta ne tik situacija šalies valstybinių miškų sistemoje, bet ir diskutuota skundo tema. Į klausimą, kokia skundo esmė, urėdas V.Kaubrė tvirtino, kad paties skundo nėra matęs.

„Komisija tyria galima medienos ruošos darbų atsilikimą Panevėžio urėdijos miškuose. Taip pat dėl galimų klaidų padarytų medienos apskaitoje bei dėl savalaikio medienos ištraukimo iš miškų“, – mano V.Kaubrė ir pridūrė, esą trikdžiai dėl medienos ištraukimo iš miško susidarė dėl blogų gamtinių sąlygų.

„Panevėžio miškai šlapi, o žiemą įšalo nebuvo, todėl medienos ištraukimo darbai nebuvo tinkamai įvykdyti“, – sakė PMU urėdas.

Tikiuosi, kad tyrimas bus visiems naudingas ir jis padės išspręsti problemas urėdijoje

Panevėžio miškų urėdas prisipažino žinąs ir apie darbuotojų pasirašytą peticiją.

„Kiek man žinoma peticiją pasirašė 12 žmonių. Tačiau peticijos turinio komentuoti negaliu. Nesu jos matęs“, – teigė V. Kaubrė. PMU urėdas mano, kad GMU komisija tinkamai ištirs susidariusią situaciją urėdijoje. „Teisingų išvadų tikiuosi. Komisija įvardins esamas problemas. Kita vertus matau vienokias problemas, o komisija gali matyti kitokias. Tačiau tikiuosi, kad tyrimas bus visiems naudingas ir jis padės išspręsti problemas urėdijoje“, – kalbėjo PMU vadovas V.Kaubrė.

Peticijos autorių nebaus 

Pasak V.Kaubrės, neužmiršo, ką buvo sakęs žiniaskslaidai vos paskyrus 2014 metų rudenį vadovauti Panevėžio urėdijai. Tuomet jis teigė, esą sieks PMU sugrąžinti stabilumą ir gerą įvaizdį, pašlijusį per pastaruosius porą metų, kai įmonę purtė korupcijos skandalai, kad nebijo prisiimti atsakomybę.

„Mano tikslai lieka tokie patys. Jie net gi didesni nei buvo tik atėjus vadovauti urėdijai. O pirmiausia reikia pradėti nuo miškų tvarkymo. Mes, miškininkai, esame tam, kad prižiūrėtume ir puoselėtume miškus“, – postringavo V.Kaubrė ir tvirtino, kad 12 PMU darbuotojų, pasirašiusių peticiją, nenukentės.

„Darbe negaliu vadovautis asmeniškumais. Darbe vadovaujuosi profesionalumu. Be to, žmonės turi teisę turėti savo nuomonę. Mano siekis urėdijoje – sutvarkyti viską, kas per pastaruosius du metus PMU nebuvo tvarkyta“.

Tomo Markelevičiaus nuotr./Renginio akimirka
Tomo Markelevičiaus nuotr./Renginio akimirka

V.Kaubrė PMU vadovauti paskirtas pernai metų rudenį. Anksčiau V.Kaubrė vadovavo medienos perdirbimu besiverčiančios švedų kompanijos „Domsjo Fabriker“ antrinei įmonei „Domše Lietuva“. Ši bendrovė superka iš Lietuvos valstybinių ir privačių miško savininkų žaliavinę medieną, kuri tiekiama perdirbti į Švediją.

Urėdijos įvaizdį griauna skandalai 

Šis bręstantis skandalas PMU – ne pirmas. Prieš keletą metų Panevėžio miškų urėdijos gerą įvaizdį sugriovė plačiai nuskambėję korupcijos skandalai. 2012-ųjų sausį STT Panevėžio valdybos pareigūnai sulaikė tuometį urėdą Daugirdą Lukoševičių ir du jo pavaldinius – Krekenavos girininką Joną Leiką bei miško apsaugos inžinierių Kornelijų Alekną.

Visi trys miškininkai buvo teisiami dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir svetimo turto iššvaistymą – į privačios medžioklės plotus Širvintų rajone išvežtus 9 danielius. Urėdijos suklastotuose dokumentuose buvo nurodyta, jog iš aptvaro Krekenavos girininkijoje danieliai buvo išleisti čia pat į Pašilių mišką vykdant gyvūnų gausinimo programą. Teismas miškininkams paskyrė pinigines baudas.

D.Lukoševičiaus pavardė taip pat figūravo ir su Vito Matuzo šeima siejamoje byloje. Ilgametis urėdas buvo įtariamas, kad piktnaudžiaudamas užimamomis pareigomis ir veikiamas buvusio Seimo nario V.Matuzo sudarė išskirtines sąlygas žemės ūkio kooperatyvui „Dobilas“ neteisėtai laimėti organizuojamą miško valymo ūkinių paslaugų pirkimo konkursą, kurio vertė tuomet buvo 63,26 tūkst. Lt.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rąstai
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Rąstai

Taip pat įtariama, kad tuometis seimūnas V.Matuzas dalyvaudavo Panevėžio miškų urėdijos organizuojamose profesionaliose medžioklėse, bet už jas nemokėjo, o dokumentai apie sumedžiotus žvėris ir mokesčius buvo klastojami. Tiesa, 2014 metų kovą D. Lukoševičiui prokurorai panaikino įtarimus ir leido grįžti vadovauti urėdijai. Vis dėlto ilgametis urėdas pasirinko ne buvusias pareigas, o darbą „Lietuvos geležinkelių“ antrinėje įmonėje.

Pasiekė sostinę 

PMU darbuotojo skunde, kuris išsiųstas ne vienai institucijai, rašoma apie PMU urėdo V.Kaubrės galimą piktnaudžiavimą tarybinėmis pareigomis. Esą V.Kaubrė sudarė galimybes urėdijos darbuotojų grupei aplaidžiai, nekontroliuojamiems vykdyti medienos apskaitą ir prekybą.

Be to, norėdami apsisaugoti nuo galimų PMU urėdo V.Kaubrės represijų 12 miškininkų surašė peticiją, kurią išsiuntė Seimo aplinkos apsaugos ir kaimo reikalų komitetams, aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui, generaliniam miškų urėdui Rimantui Prūsaičiui, Lietuvos miškininkų sąjungai ir LMS vyriausiųjų miško auginimo specialistų bendrijai.

Nuomonė: Lietuvos miškininkų sąjungos prezidentas Edmundas Bartkevičius

„Lietuvos miškininkų sąjunga (LMS) šiuo metu nesiims jokių priemonių. LMS – visuomeninė  organizacija, o tokias problemas, manau, sprendžia valstybinės įstaigos.

Naujas vadovas dar neapsipratęs, o darbuotojai galimai nepripratę prie jo vadovavimo stiliaus.

Be to, LMS neturi tikslios informacijos apie susidariusią situaciją Panevėžio miškų urėdijoje. Kita vertus, ten didelių problemų nėra. Naujas vadovas dar neapsipratęs, o darbuotojai galimai nepripratę prie jo vadovavimo stiliaus.

Tai gyvenimiški klausimai, kurie išsispręs laikui bėgant. Beje, PMU ilgą laiką gyveno tarpuvaldyje. Susikaupė nemažai neišspręstų klausimų. Reikia laiko tiems klausimams išsispręsti“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs