Anot BBC, nuo pareigos kariauti Ukrainoje pabėgęs rusas interviu paskelbimo dieną pasidavė Lietuvos migracijos tarnyboms.
Asmuo žinomas VSD
15min penktadienį kreipėsi į visas įmanomas institucijas, kurios galėtų žinoti daugiau informacijos apie Lietuvoje apsigyvenusį Rusijos pilotą.
Vis dėlto, dauguma jų atsakė informacijos apie tokį asmenį neturinčios, išskyrus vieną – VSD.
„Asmuo ir situacija žinoma“, – 15min sakė VSD atstovė spaudai Aurelija Vernickaitė.
Ji pridūrė, kad „informacija apie situaciją yra teikiama kompetentingoms institucijoms“.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas 15min teigė, kad situaciją dėl į Lietuvą pabėgusio rusų piloto ketinama pasiaiškinti kitą savaitę.
„Pirmadienį pasiaiškinsime, kokia ta situacija“, – teigė parlamentaras.
Nepritarė karui
Kaip teigiama, kad D.Mišovas, suprasdamas, kad artėja karas, pernai metų sausio 21 dieną – likus mėnesiui iki karo pradžios – pateikė prašymą palikti Rusijos ginkluotąsias pajėgas.
Tačiau rusas pasitraukti iš kariuomenės nespėjo ir atsidūrė Baltarusijoje, tačiau tikino karinėse operacijose nedalyvavęs – tik sraigtasparniu Mi-26 gabenęs per Baltarusijos teritoriją įvairius krovinius Rusijos kariuomenei.
D.Mišovas tvirtino Baltarusijoje išbuvęs iki 2022-ųjų balandžio ir tada išsiųstas atgal į savo dalinį Pskovo srityje, netoli sienos su Latvija.
Jis pabrėžė nepritariantis Rusijos karui Ukrainoje.
„Esu nusiteikęs neigiamai. Esu kariškis, turiu ginti savo šalį nuo agresijos. Neturėčiau dalyvauti, neturėčiau būti nusikaltimo bendrininkas. Kažkodėl mums niekada nebuvo paaiškinta, dėl ko vyksta šis karas. Kodėl turėtume pulti ukrainiečius ir juos žudyti, naikinti miestus? Niekas to nepaaiškino. O pusė ukrainiečių, tarkime, turi giminių Rusijoje. Nelabai aišku, kodėl mums reikia juos [ukrainiečius] žudyti. Manau, kad visa tai daroma tik tam, kad būtų išsaugota vieno žmogaus, konkrečiai Putino, valdžia. Jis tiesiog nusprendė tokiu būdu įtvirtinti savo valdžią. Manė, kad tai gera idėja“, – BBC kalbėjo D.Mišovas.
Kaip pasiekė Lietuvą?
Jis teigė daugiau į kovos zoną nebevykęs, o atleidimo iš kariuomenės procesas užtruko iki pernai rugsėjo, tačiau atleidimą sutrukdė Vladimiro Putino paskelbta mobilizacija.
D.Mišovas tvirtino sulaukęs spaudimo, kad vyktų kovoti į Ukrainą.
„Mane privertė liudininkų akivaizdoje pasirašyti, kad įsipareigoju gauti ginklą ir būti dislokuotas tokią ir tokią dieną. Tai buvo sausio pabaiga“, – prisimena D.Mišovas.
Jis tuomet sakė nusprendęs persipjauti venas ir taip išvengti vykimo į karą, o jau gulėdamas ligoninėje priėmęs sprendimą pabėgti iš Rusijos.
Padedamas kitų žmonių, jis sugebėjo atsidurti vienoje Baltijos valstybių, o vėliau automobiliu buvo nugabentas į Vilnių.