„Mes nusprendėme, kad 2016 metais didesnį dėmesį skirsime statybų, medicinos, kelių, informacinių technologijų ir viešinimo paslaugoms bei atliksime patikrinimus ir analizes. (...) Taip yra dėl to, kad šiose srityse yra didžiausios lėšos, kad ekspertų išvadose konstatuojama, kad jos yra rizikingiausios. Keliai pasirinkti dėl to, kad didelės Europos Sąjungos keliauja infrastruktūros tobulinimui“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė VPT direktorė Diana Vilytė.
Jos teigimu, praėjusiais metais viešuosiuose pirkimuose išleista 4,2 mlrd. eurų, įgyvendinta 988 tūkst. viešųjų pirkimų ir pasirašyta beveik 18,4 tūkst. sutarčių. VPT pernai patikrino 3,4 proc. pirkimų – 85 proc. atvejų nustatyta pažeidimų. Iš pasirašytų sutarčių patikrinta vos 0,4 proc., nustatyta 88,2 proc. pažeidimų.
„Pažeidimų sutarčių vykdymuose yra labai daug, bet tai yra tik gėdos stulpas, moralizavimas perkančiosioms organizacijoms, o sankcijų teikti mes negalime“, – kalbėjo D.Vilytė.
VPT direktorė pripažino, kad griežtesnių sankcijų galimybė galėtų pagerinti situaciją, tačiau efektyvesnė priemonė, jos teigimu yra visos visuomenės suvokimo skatinimas.
„Mums būtų naudinga turėti stipresnius instrumentus sutarčių vykdyme, ypač vidaus sandoriuose, pavyzdžiui, savivaldybės ar valstybės įmonės perka iš savo įmonių, sandorių efektyvumo niekas netikrina – mes duodame sutikimus, bet ar tie pirkimai yra patys efektyviausi, ar lėšos panaudojamos racionaliausiai, to negalime pasakyti“, – sakė D.Vilytė.
Pernai didžiausias darbų pirkimas buvo 79,5 mln. eurų vertės Vilniaus vakarinio aplinkkelio trečiojo etapo ranga – konkursą laimėjo bendrovių „Kauno tiltai“, „Fegda“, „Lemminkainen Lietuva“, „Eurovia Lietuva“, „Tilsta“ ir „Axis Power“.
Paslaugų srityje didžiausias buvo Vilniaus komisariato ir areštinės statybos ir ūkio priežiūros pirkimas – beveik 56 mln. eurų vertės konkursą laimėjo bendrovė „Pilies projektai“, p brangiausias prekių pirkimas – „Lietuvos geležinkelių“, kurie su „Orlen Lietuva“ pasirašė 171,2 mln. eurų vertės dyzelinio kuro pirkimo sutartį.