Likti namuose ir auginti pusės metų sūnų Justą 27 metų vyras pasiryžo tuomet, kai darbdaviai dėl ekonominio sunkmečio sumažėjus užsakymų pasiūlė jam išeiti nemokamų atostogų.
„Kadangi žmona turėjo galimybę grįžti į darbą anksčiau, nusprendėme, kad finansiškai šeimai bus naudingiau, jei ji dirbs, o aš liksiu namuose su Justu“, – pasakojo jaunas tėtis.
Reikia stengtis atsikratyti visuomenėje vyraujančių stereotipų, kad vaiką puikiai užauginti gali tik mama, – pastebėjo dviejų sūnų ir dviejų dukrų su vyru susilaukusi moteris.Panaši situacija susiklostė ir keturių mėnesių dukrelę Aistę auginančioje Žanetos ir Audriaus Krupeckų šeimoje. „Žinojau, kad man gresia likti be darbo arba priverstinai eiti nemokamų atostogų, o žmona galėjo bet kada grįžti dirbti – grožio salone, kur ji daro manikiūrą ir pedikiūrą, darbdaviai jos laukė. Tėvystės atostogas pasiėmiau vos Žaneta nustojo savo pienu maitinti dukrą“, - sakė A.Krupeckas.
Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos – „Sodros“ – darbuotojai nelinkę daryti išvadų, ar ekonominis sunkmetis galėjo turėti įtakos šiemet išaugusiam tėvystės atostogų populiarumui. Tačiau skaičiai kalba patys už save: „Sodros“ Kauno skyriaus duomenimis, 2008 metų gegužę Kauno skyrius motinystės (tėvystės) pašalpas mokėjo 5555 gavėjams, tarp kurių buvo 244 vyrai. „Šiemet gegužę motinystės (tėvystės) pašalpa buvo mokama 6923 Kauno apskrities gyventojams, iš kurių 467 vyrai“, – nurodė „Sodros“ Kauno skyriaus ryšių su visuomene vyriausioji specialistė Birutė Tamaliūnienė.
Kalbinti vyrai neslėpė, kad tėvystės atostogos juos privertė išmokti daug naujų dalykų. Kaunietis A.Krupeckas iki tol buvo retas svečias virtuvėje. „Apie valgio ruošimą nieko neišmaniau, todėl pradžioje sudėtingiausia būdavo paruošti dukrai maistą. Nors žmona palikdavo mišinukų – „greitukų“, kaip aš juos vadinu, kuriuos tereikėdavo pašildyti, keletą savaičių nebuvau tikras, ar juos gerai paruošiu“, – sunkią pradžią prisiminė beveik pusmetį namuose su dukra būnantis tėtis.
Nors G.Zakarevičiaus panašios problemos nekamavo, vyras yra tikras: likti namuose su mažesniu nei pusės metų sūnumi nebūtų sutikęs. „Kai pasiėmiau tėvystės atostogas, Justas kaip tik tuo metu pradėjo valgyti košes, todėl dėl maisto jokių sunkumų neiškilo. Iš tiesų buvo tik keli kartai, kai skambinome mamai į darbą. Pavyzdžiui, kai vaiką išbėrė. Sunkiausia man buvo išmokti suprasti, ko mažiukas nori. Kai tai įveikiau, viskas buvo gerai“, – sakė G.Zakarevičius, kurio sūnelis netrukus švęs pirmąjį gimtadienį.
Neigiamų komentarų iš artimųjų ar nepažįstamų žmonių nė vienas iš vyrų nesulaukė, tačiau nuostabos kupini žvilgsniai juos palydi dažnai.
„Buvo toks atvejis Vilkijoje: stūmiau sūnų vežimėlyje ir prie parduotuvės pamačiau įdėmiai į mus žiūrinčius žmones. Matyt, jiems buvo keista viduryje darbo dienos matyti vaiką su tėvu, o ne su mama“, – prisiminė G.Zakarevičius. Tuo metu A.Krupeckas į panašią situaciją papuolė savo darbovietėje. „Kai kartą atsivežiau dukrą į darbą, nes reikėjo pasirašyti dokumentus, kolegės rimtai nusistebėjo, „kaip aš aukojuosi“. Keisčiausia, kad tai pasakė moterys“, – sakė kaunietis.
Pasak abiejų vyrų, darbdavių reakcija į jų pasirinkimą buvo normali: „Jiems visai patiko, kad nereikia manęs atleisti, bet ir algos nereikia mokėti“, – šyptelėjo G.Zakarevičius. Paklausti, ar būtų ėję tėvystės atostogų, jei darbe nebūtų susiklosčiusios tam palankios sąlygos, abu pašnekovai neslėpė – tikriausiai ne. „Mažam vaikui geriausia būti su mama. Ji labiau jaučia mažylį ir moka suteikti jam ne tik būtiniausius dalykus: pamaitinti, pamigdyti. Be to, manau, kad moterys lengviau pakelia rutiną. Mane ji labai veikia – dabar kiekvienas išvažiavimas į miestą, tikra šventė“, – tvirtino A.Krupeckas.
Šiuo metu Belgijoje gyvenanti edukologė ir tinklaraščio www.austėjosblogas.lt autorė Austėja Landsbergienė įsitikinusi: šiais laikais vaikų auginimas yra abiejų tėvų reikalas ir atsakomybė.
Sunkiausia man buvo išmokti suprasti, ko mažiukas nori. Kai tai įveikiau, viskas buvo gerai, – sakė Gediminas Zakarevičius.„Manau, kad tėvystės atostogos – vienas nuostabiausių dalykų, kuriais gali pasinaudoti šiuolaikinis tėtis. Moksliškai įrodyta, kad tik leisdami laiką kartu su vaiku, užmegsime iš tiesų artimą ir turiningą ryšį. Vaikas turi augti ne kažkur šalia, jį paimti ant rankų reikia ne tik tada, kai jis linksmas, sotus ir švariai aprengtas. Tėvystės atostogos tėvams suteikia galimybę būti kartu su vaiku, užmegzti tą artimą ryšį“, – pabrėžė 4 vaikus su vyru auginanti moteris.
Pasak A.Landsbergienės, tėvystės atostogos ypač pravarčios tradiciškai mąstančiam tėčiui, kuris mano, kad buvimas su vaiku – juokų darbas. „Paauginęs keletą mėnesių mažylį, kuris dar yra labai nesavarankiškas, pabuvęs su juo namuose, kuriuos reikia bent jau minimaliai prižiūrėti, vyras kitaip pradeda žiūrėti ir į „moteriškais“ vadinamus darbus“, – įsitikinusi pašnekovė.
Specialistės nuomone, tėvystės atostogos naudingos ir sutuoktinių tarpusavio ryšiui. „Abu sutuoktiniai atranda naują – šeimos pojūtį, džiaugiasi juo. Tėvai pradeda labiau suprasti vienas kito vaidmenis, gali įsigilinti į šeimai kylančius klausimus, o ne nuleisti juos negirdomis. Manau, kad tuomet, kai tėvai pakaitomis eina tėvystės atostogų, šeimoje atsiranda daugiau pilnatvės“, – sakė A.Landsbergienė. Savo nuomonę pašnekovė gali pagrįsti ne tik teorinėmis žiniomis, bet ir praktika. Auginant du pirmuosius vaikus, kuriam laikui tėvystės atostogas buvo pasiėmęs jos vyras.
„Abu nusprendėme, kad pusę metų, kol vaikutis minta tik mamos pienu, su vaikais būsiu aš, o kitą pusę – tėtis. Manau, reikia žiūrėti ne į tai, ar su vaiku bus mama ar tėtis, o kas konkrečiu metu konkrečiai šeimai yra geriausia. Taip pat stengtis atsikratyti visuomenėje vyraujančių stereotipų, kad vaiką puikiai užauginti gali tik mama“, – pastebėjo dviejų sūnų ir dviejų dukrų su vyru susilaukusi moteris.
Ką sako LR Darbo kodeksas