„Tyrimas vyksta ne dėl Darbo partijos, dėl prokurorės. (...) Jeigu kažkur dėl kažko yra tyrimai, bet ne dėl Darbo partijos. Darbo partiją nori panaudoti eilinį kartą tarpusavio kovai kas nors“, – ketvirtadienį BNS sakė V.Uspaskichas.
Jis teigė tik iš BNS sužinojęs apie atliekamą tyrimą, o sulaikytos Vilniaus apygardos prokurorės pavardė jam negirdėta.
„Televizoriaus nežiūriu jau metus, laikraščių neskaitau, internetą kada turiu laiko pažiūriu, bet dabar neturiu laiko, nežiūriu. Jūs paskambinote, pranešėte, aš žinau“, – sakė iš politikos pasitraukęs V.Uspaskichas.
„Pavardė (prokurorės Ritos Aliukonienės – BNS) man nežinoma, ji mūsų byloje nedalyvavo. Mes nebuvome su tokia pavarde supažindinti, todėl man sunku ką nors komentuoti. Teismo sprendimas – galutinis ir neskundžiamas. Kas ten ką žaidžia, kas ten kokią vietą nori atsilaisvinti, aš nežinau“, – kalbėjo jis.
Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Rimvydas Norkus žurnalistams ketvirtadienį patvirtino, jog Darbo partijos byla gali būti atnaujinta, jeigu paaiškės, kad teisėjai ją nagrinėdami nusikalto.
„Tokiu atveju įsijungia Baudžiamojo proceso kodekso reglamentuotas proceso atnaujinimo mechanizmas, ir įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu nustačius, kad teisėjai nusikalstamai piktnaudžiavo, procesas gali būti atnaujintas“, – sakė R.Norkus. Tačiau jis ragino neskubėti „su jokiais vertinimais ir išvadomis, kadangi šiandien mes turime labai ribotą informaciją“.
Naujoji Darbo partijos pirmininkė Živilė Pinskuvienė BNS sakė nekomentuosianti galimybės atnaujinti Darbo partijos bylos, argumentuodama, kad partijos pirmininke buvo išrinkta tik prieš porą mėnesių, o „juodosios buhalterijos“ byloje nefigūravo.
„Šitos situacijos aš visiškai nevertinu, aš manau, teisėsauga teisingai atlieka savo darbą, jeigu kažkas kažkur galimai galbūt galėjo būti, ir tikrai į šitą situaciją nesigilinu, nes kas buvo anksčiau, buvo anksčiau. Aš visą laiką laikiausi nuomonės, kai man Lietuvos skyriai, Darbo partijos žmonės patikėjo šią poziciją, kad bus viskas aiškiai, sąžiningai, skaidriai. Tai, kas buvo anksčiau, manęs visiškai nedomina, ir komentarus duoti turbūt geriau galėtų tie žmonės, kurie anksčiau buvo, dalyvavo, nes Darbo partijos „juodojoj buhalterijoj“ nei liudininke, nei niekuo nebuvau“, – sakė naujoji „darbiečių“ vadovė.
Buvęs Darbo partijos pirmininkas europarlamentaras Valentinas Mazuronis savo ruožtu tikino, kad jam vadovaujant partijai buvo sutarta nesidomėti bylos eiga, kad nekiltų įtarimų dėl galimo poveikio.
„Tuo metu, kai aš buvau Darbo partijos pirmininku, mes tikrai ir aš kaip pirmininkas, jeigu atsimenate, laikiausi pozicijos, kad teismai turi priimti vienokį ar kitokį sprendimą, o mes kaip politinė jėga neturime kištis ir neturime net komentuoti ir panašiai“, – BNS sakė jis.
Jis teigė negalįs daryti ir jokių prielaidų, kad kas nors veikė jam už nugaros.
„Neturiu jokių prielaidų ar įtarimų, kad tuo metu, kai buvau partijos pirmininkas, už mano nugaros galėjo kas nors ką nors daryti“, – tvirtino V.Mazuronis.
Ketvirtadienį Generalinės prokuratūros atstovai pranešė, kad atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus vadovės Ritos Aliukonienės yra susijęs su Darbo partijos bylos nagrinėjimu Aukščiausiame Teisme.
Pasak Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimo ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiojo prokuroro Martyno Jovaišos, R.Aliukonienei ketvirtadienį bus pateikti įtarimai prekyba poveikiu stambiu mastu.
Prokurorai kol kas neatskleidžia duomenų, kaip tiksliai galėjo įvykti nusikaltimas. M.Jovaiša tik pabrėžė, kad „įtariamųjų gali būti ir daugiau“.
BNS žiniomis, tyrime dėl galimo neteisėto Vilniaus apygardos prokurorės poveikio Darbo partijos bylos nagrinėjimui ketvirtadienį kaip specialusis liudytojas buvo apklaustas bylą nagrinėjusios teisėjų kolegijos pirmininkas Viktoras Aidukas.
Specialaus liudytojo statusas asmeniui suteikiamas, kai jis apklausiamas apie savo veiksmus, bet pagrindo įtarimams pareikšti nepakanka. Teisėjai turi teisinę neliečiamybę, todėl jiems taip pat negali būti pareikšti įtarimai.
Darbo partijos bylą su kasaciniais skundais Aukščiausiajame Teisme per tris posėdžius išnagrinėjo mišri Baudžiamųjų bylų skyriaus ir Civilinių bylų skyriaus septynių teisėjų kolegija.
Ją be V.Aiduko sudarė Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjai Rima Ažubalytė, Tomas Šeškauskas, Armanas Abramavičius, Olegas Fedosiukas ir Civilinių bylų skyriaus teisėjai Sigita Rudėnaitė ir teisėja Birutė Janavičiūtė.
Paskutinės instancijos teismas gruodžio pabaigoje paskelbė, kad Darbo partija turėjo būti teisiama „juodosios buhalterijos“ byloje, nepaisant to, kad ji reorganizavosi prieš pirmosios instancijos teismo nuosprendį.
Aukščiausiasis Teismas taip pat paskelbė, kad Darbo partijos įkūrėjas V.Uspaskichas, buvęs jos lyderis Vytautas Gapšys ir buvusi finansininkė Marina Liutkevičienė pagrįstai nuteisti už apgaulingą buhalterinės apskaitos tvarkymą. Jiems skirtos piniginės baudos. Teismas taip pat patvirtino Apeliacinio teismo sprendimą išteisinti juos dėl sukčiavimo.