„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2009 09 08

Vilkus žudikus tirs mokslininkai

Beveik kasdien ganyklose aptinkantys papjautų naminių gyvulių liekanas kai kurių šalies rajonų ūkininkai įtikėjo, kad į jų ūkius įsisuko kone mitinės pabaisos. Todėl nuspręsta moksliniais tyrimais išsiaiškinti, kas iš tiesų skerdžia galvijus.
Kelių savivaldybių teritorijose leista sumedžioti po vieną vilką genetiniams tyrimams.
Kelių savivaldybių teritorijose leista sumedžioti po vieną vilką genetiniams tyrimams. / LŽ nuotr.

Vien Biržų rajono Vabalninko seniūnijos žemdirbiai šią vasarą neteko 20 galvijų, kuriuos nudaigojo vilkai. Po šių plėšrūnų antpuolių į ganyklas atėję žmonės dažniausiai terasdavo naminių gyvulių liekanas. Būta atvejų, kai vilkai keturkoję auką pasigriebdavo tiesiog sodybos kieme.

Apsaugoti nepavyko

„Norėdami apsaugoti galvijus, vieni ūkininkai palikdavo užvestą traktorių per naktį, kiti sutemus išeidavo pašaudyti iš orinio šautuvo. Tačiau tokios priemonės nepadėjo, nes vilkai mūsų seniūnijoje toliau pjauna ne tik veršius. Ne vienas ūkininkas po nakties yra radęs vilkų gerokai apgraužtus net savo šunų kūnus. Tokio vilkų antplūdžio, kokį patyrėme šiemet, dar niekada nebuvo“, – LŽ guodėsi Vabalninko seniūnijos seniūnas Stepas Gudas.

Vien Biržų rajono Vabalninko seniūnijos žemdirbiai šią vasarą neteko 20 galvijų, kuriuos nudaigojo vilkai.

Jis pabrėžė, kad vilkų prigąsdinti žmonės jau nebežino, ką apie juos galvoti. Atsirado tvirtinančiųjų, jog savo akimis matė, kad bandas puola ne paprasti, o esą arklio dydžio vilkai.

„Iki šiol vilkų terorizuojami gyventojai tegalėjo guostis, jog prieš šiuos siaubūnus yra bejėgiai ir kad niekas nesiima jiems padėti. Tačiau atsirado vilčių, kad bent jau šiokios tokios pagalbos sulauksime. Aplinkos ministerija (AM) davė leidimą mūsų rajono medžiotojams išimties tvarka seniūnijos teritorijoje nušauti vieną vilką, ir jis bus genetiškai ištirtas. Tad nekantriai laukiu atsakymo, kas iš tiesų siaubia mūsų seniūniją“, – pabrėžė S.Gudas.

Padarė išimtį

Pasak AM Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjo Selemono Paltanavičiaus, ministeriją pasiekė ne tik Biržų rajono, bet ir gretimų Kupiškio, Pasvalio rajonų gyventojų skundai dėl vilkų siautėjimo. Dėl plėšrūnų antpuolių taip pat skundėsi žemaičiai iš Telšių bei Rietavo savivaldybių. Todėl AM visoms šioms savivaldybėms išimties tvarka dabar, kol dar neprasidėjęs vilkų medžioklės sezonas, leido sumedžioti ir genetiniams tyrimams pateikti po vieną vilką. „Kiek žinau, nė vienas vilkas dar nesumedžiotas“, – LŽ sakė S.Paltanavičius.

Jo teigimu, medžioti vilkus leista siekiant patvirtinti arba paneigti keliamas versijas, kad galvijus puola ne grynaveisliai vilkai, o vilkų ir šunų hibridai. Sumedžiotus padarus genetiškai tirs Vilniaus universiteto Ekologijos instituto mokslininkai. Tokie tyrimai Lietuvoje bus atliekami pirmą kartą. S.Paltanavičius tikino, kad mūsų šalies mokslininkai yra visapusiškai pasirengę atlikti šiuos tyrimus.

„Išsigimėliai“ nereikalingi

Kas bus, jei paaiškės, kad galvijus puola „išsigimę“ vilkai? „Neabejoju, kad tada bus kitaip planuojamas vilkų populiacijos reguliavimas“, – atsakė S.Paltanavičius. Jis pabrėžė, kad pagal dabartines taisykles per vilkų medžioklės sezoną, trunkantį nuo gruodžio iki balandžio, Lietuvoje leidžiama sumedžioti 30 vilkų. Nuo moksliniais tikslais sumedžiotų vilkų tyrimų priklausys, ar šis skaičius bus didinamas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs