„Jiems patvirtinus, kad atleisti buvo dėl palaikymo Ukrainai (atsisakymo melstis už velniui tarnaujantį Maskvos patriarchą Kirilą), padėsim, kuo galėsim, kad turėtų kur veikti, kur švęsti Velykas“, – savo „Facebook“ paskyroje teigė R.Šimašius.
Jis taip pat tvirtino, kad reikėtų įvertinti, ar Maskvos patriarchatui priklausanti Lietuvos ortodoksų bažnyčia tikrai yra tradicinė religinė bendruomenė, „ar visgi ne visai tradicinė, o primesta maskolių?“.
Praėjusią savaitę Lietuvos stačiatikių arkivyskupijos vadovas, metropolitas Inokentijus iš pareigų atleido kunigą Vitalijų Mockų, o kiti du kunigai, Gintaras Jurgis Sungaila ir Vitalis Dauparas, ne tik atleisti iš pareigų, bet ir nušalinti nuo bet kokios aktyvios tarnystės.
Dvasininkai tvirtino patys pasitraukę iš pareigų, nes jaučiantys sąžinės konfliktą, kai Rusijos ortodoksų bažnyčios patriarchas Kirilas remia Rusijos karinę invaziją į Ukrainą, o Maskvos priešininkus Ukrainoje vadina „blogio jėgomis“, kovojančiomis prieš „Rusijos vienybę“.
Šią savaitę Lietuvos metropolitas Inokentijus šiuos kunigus apkaltino sąmokslu – kad jie kuria planus „pereiti į Konstantinopolio patriarchato jurisdikciją“.
Vienas iš pasitraukusių kunigų Gintaras Sungaila patvirtino, kad norima „pereiti iš pavaldumo vienam ortodoksų vyskupui į pavaldumą kitam ortodoksų vyskupui, kad tikintieji ir mes nejaustume sąžinės konflikto“.
2018 metais panašiai pasielgė dalis Ortodoksų bažnyčios Ukrainoje, ji dvasininkų atsiskyrė ir įkūrė Konstantinopolio patriarcho pripažintą Rusijai nepavaldų Ukrainos ortodoksų patriarchatą. Dėl to Maskvos patriarchatas nutraukė bendrystę ne tik su jais, bet ir su Konstantinopolio patriarchu.
Lietuvos stačiatikių bažnyčia yra viena iš devynių tradicinių religinių bendruomenių Lietuvoje. Ji turi metropolijos titulą, priklauso Maskvos ir Visos Rusios patriarchatui. Bendruomenei vadovauja Vilniaus ir Lietuvos stačiatikių arkivyskupas metropolitas.