Specialistai baiminasi, kad tai gali būti ne vienintelės mokyklos teritorija Vilniaus mieste užteršta sunkiaisiais metalais, nes panašių tyrimų iki šiol niekas nėra daręs. Teritorijoje rasta gyvsidabrio, cinko, vanadžio, magnio, kalcio, švino ir kt.
„Tapę ES nariais privalome tirti teritorijas, ar jos nėra užterštos. Ir paaiškėjo, kad Mindaugo vidurinės mokyklos teritorija užteršta. Gamyklų Vilniuje buvo daug, o joms išnykus jų teritorijoje buvo statomi įvairūs pastatai, taip pat ir mokyklos. ES Sanglaudos fondai finansuoja užterštų teritorijų tvarkymą, tad šią teritoriją ketiname sutvarkyti“, – sakė Vilniaus m. savivaldybės Aplinkos apsaugos skyriaus specialistė Violeta Ivinskienė, atsakinga už ekologinį šveitimą.
Geologijos institutas ištyrė mokyklos teritoriją ir paaiškėjo, kad gruntas stipriai užterštas. „Šitoje miesto dalyje buvo labai daug gamyklų, kurios dirbo ir su karine pramone, ir kosmoso technologijomis. Gamyklų teritorijos buvo didelės, šalia būdavo įvairių sandėlių, garažų, priklausančių toms gamykloms. 1967 m. ši teritorija atiteko tuomet rusiškai mokyklai. Gali būti, kad ten buvo kažkokios pavojingos medžiagos palaidotos. Tyrimai rodo, kad gruntas ten buvo užpiltas. Dabar reikia šalinti šį gruntą“, – teigė V.Ivinskienė.
Vilniaus miesto taryba trečiadienį pritarė projekto „Mindaugo vidurinės mokyklos užterštos teritorijos sutvarkymas“ įgyvendinimui. Šiam projektui dar šiais metais tikimasi gauti daugiau negu 1,8 mln. Lt ES fondų paramos, dar 330 tūkst. pridėti turės miesto savivaldybė. Tikimasi, kad jau kitąmet vasaros atostogų metu gruntas iš Mindaugo mokyklos teritorijos bus išvežtas. Problema kyla ir dėl to, kad kol kas Lietuvoje jo nėra kur saugoti.
„Vilniuje tokio grunto saugojimo aikštelių iš viso neplanuojama statyti. Klaipėdos uostas planuoja tokią turėti, taip pat Šiauliai, nes jie susiduria su užteršto grunto problema. Tad iš Vilniaus teks šį gruntą gabenti į kitus miestus, o gal net ir už Lietuvos ribų“, – sakė V.Ivinskienė.
Anot V.Ivinskienės, sunku pasakyti, ar mokyklos teritorijoje aptikti metalai galėjo pakenkti mokinių sveikatai, tokių tyrimų nėra atlikta. Tikimasi, kad žala nebuvo didelė, nes didžioji dalis teritorijos yra uždengta danga, o tai vienas iš apsaugos būdų.
Faktas apie užterštą gruntą nerimo sukėlė ir todėl, kad šioje teritorijoje trykšta Vingrių šaltiniai. „Bet atlikus tyrimus paaiškėjo, kad gruntas užterštas tik iki trijų metrų gylio, giliau jis švarus“, – teigė savivaldybės specialistė.
Savivaldybės atstovai teigia, kad būtina ir toliau tyrinėti Vilniaus gruntą, nes panašių atvejų gali būti išaiškinta dar ne vienas.