Aikštelę, kurią rasti nėra itin paprasta, gaubia naftos produktų dvokas. Nosį vos išlipęs suraukė ir aplinkos viceministras A.Genevičius. Jis kartu su kolegomis atvyko į vietą patikrinti, ar tikrai gruntas čia tvarkomas ne pagal nustatytą tvarką ir laikantis visų nurodymų.
Tirs ir stebės
Apsidairęs viceministras neliko patenkintas – aikštelė nėra aptverta, joje nedirba jokia technika, sklinda stiprus naftos produktų kvapas, o grunte matyti daugybė statybinių atliekų ir kitokių šiukšlių.
„Karštąja linija“ sulaukėme skambučio, gal net metalo rinkėjų, juk matote, kiek čia visokio šlamšto primėtyta. Aikštelė priklauso vienai iš įmonių, kuri daugiausia užsiima naftos produktais užteršto grunto valymu. Tai „Biocentras“. Pasižiūrėjome visus dokumentus, jie lyg ir tvarkingi, išduoti leidimai. Bet mes matome, kad nėra tvarkos“, – dairydamasis po grunto valymo aikštelę kalbėjo A.Genevičius.
Pasak viceministro, įmonei yra išduoti leidimai čia atvežti apvalytą gruntą, daugiausia jie veža iš geležinkelio ruožų, kur ardomi seniai pabėgiai, skaldos sluoksniai.
„Aplinkos ministerijos darbuotojų prieš 7-8 metus išduotame leidime parašyta, kad įmonė V.A.Graičiūno gatvėje turi bazę, ten išvalo gruntą, palikdami 5 proc. grunto aikštelėje. Tai labai keistas skaičius, nes šis kiekis yra didžiulis. Neskaičiuota miligramais ar mikrogramais. O dabar numatyti tie 5 proc., gal su tokiu tikslu, kad tie likę teršalai apsivalytų patys panaudojant deguonį aeracijos būdu. Nesu chemikas, didelis specialistas, bet įsivaizduoju, kad čia turėtų stovėti technika, purenti suvežtą dirvožemį. Tokiu būdu gamta deguonimi ir judinant gruntą apsivalo. Bet pagal tai, ką matome čia, tikrai visa tai nevykdoma“, – piktinosi A.Genevičius.
Teršalai gali patekti į Nerį
Aikštelė priklauso vienai iš įmonių, kuri daugiausia užsiima naftos produktais užteršto grunto valymu. Tai „Biocentras“. Matome, kad nėra tvarkos, – sakė A.Genevičius.
Aplinkos ministro pavaduotojas žada bendrovei „Biocentras“ rimtą patikrinimą, ketinama vykti į pagrindinę bazę V.A.Graičiūno gatvėje, susitikti su įmonės vadovais.
Iš grunto valymo aikštelės imami kontroliniai mėginiai. Tirti ketinama ir teritoriją aplink aikštelę, kadangi čia buvo žvyrduobės, o dabar jos išlygintos.
„Aš bijau, kad čia sukrovus tą užterštą gruntą, viskas greitai dingo, kažkur susigėrė. Prašant leidimo įmonė tvirtino, kad po gruntu bus įrengta tokia savotiška pagalvė apsaugoti aplinką. Bet aš nesu garantuotas, kad tai yra padaryta. Vien pagal sklindantį kvapą atrodo, kad naftos produktai neišsivalo“, – kalbėjo viceministras.
Jo teigimu, yra pavojus, kad naftos produktai prasisunks į požeminius vandenis, į netoliese tekančią Nerį, juos užteršdami. O tai keltų pavojų vilniečių geriamajam vandeniui. „Jeigu bus nustatyta žala gamtai, nuostoliai gali būti didžiuliai, nenoriu įvardinti“, – teigė A.Genevičius.
„Biocentras“ kaltės nemato
Bendrovės „Biocentras“ direktorius Saulius Grigiškis kaltės prisiimti nelinkęs. Jo teigimu, viskas daroma pagal nustatytą tvarką, o su Aplinkos ministeriją pasiekusiu skundu bei aplinkosaugininkų priekaištais jis dar nėra susipažinęs. „Visi suvažiuos rytoj (penktadienį – red. past.). Aš nežinau, mes po truputį tvarkomės. Negaliu pasakyti dabar, kas ten yra, nes esu išvažiavęs“, – teigė S.Grigiškis.
Prasisunkti ten niekas niekur negali, nes apačioje supiltas sorbentas, kuris viską sulaiko, – kalbėjo S.Grigiškis.
„Biocentros“ vadovas teigė, kad aikštelėje, kurioje valomas nuo naftos teršalų gruntas, naftos produktų kvapas yra įprastas, neturėtų stebinti.
„Prasisunkti ten niekas niekur negali, nes apačioje supiltas sorbentas, kuris viską sulaiko. Tik kol vyksta pirmas apdorojimas mikroorganizmais, dar tie mikroorganizmai gal nespėja taip greitai visko sugraužti, kad kvapo neliktų. Mikroorganizmas ne arklys, kad viską sugraužtų taip greitai“, – kalbėjo direktorius.
Viceministras tvirtino, kad šiuo metu aplinkosaugininkai skiria itin daug dėmesio tokio tipo aikštelėms, kuriose bendrovės užsiima atliekų utilizavimu, perdirbimu, šalinimu, ypač kenksmingų naftos produktų.
Kovą paskelbta apie tai, kad Utenos rajone, Dičiūnų kaime, atvirai laikomų pavojingų atliekų skysčiai gali patekti į gruntinius vandenis ir juos užteršti bei paveikti gyventojų sveikatą. Šios aikštelės savininkė – bendrovė „Ūrus ir ko“, jau ne kartą bausta administracinėmis nuobaudomis. Čia padaryta žala gali siekti 12-14 mln. eurų.