„Vilniaus rotušė – įstaiga, reprezentuojanti sostinės politinį, visuomeninį ir kultūrinį gyvenimą.“
Taip rašoma šios įstaigos interneto svetainėje, kurioje taip pat pabrėžiama, kad „viena svarbiausių, unikalių įstaigos veiklos sričių – reprezentacinių ir protokolinių miesto renginių – iškilmingų Vilniaus miesto savivaldybės tarybos posėdžių, įvairių Vilniaus miesto savivaldybės apdovanojimų, premijų, garbės vardų teikimo ceremonijų, valstybinių švenčių minėjimų, miesto svečių, delegacijų sutikimų bei priėmimų organizavimas ir įgyvendinimas, įvairių savivaldybės įstaigų reprezentacinių renginių (konferencijų, seminarų ir kt.) įgyvendinimas“.
Pokyčių reikėjo?
Tokiems renginiams Rotušėje vietos užteko. Įstaiga imdavosi ir kitokių kultūrinių projektų, nors pastaraisiais metais veikla buvo aprimusi, bent jau taip teigia atidžiai Vilniaus kultūrinį gyvenimą stebintys ir jame dalyvaujantys vilniečiai. Todėl pokyčiai Rotušėje kai kuriems iš jų tikrai nebuvo netikėti.
„Kartais net kildavo klausimas, kodėl taip ilgai reikėję laukti“, – 15min sakė savo vardo nenorėjęs skelbti kultūrininkas.
Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja Vilma Šilalienė 15min patvirtino, kad buvęs Rotušės valdytojas J.Jonynas atleistas šalių susitarimu jam pačiam pateikus prašymą. Darbo sutartis su ilgamečiu Vilniaus rotušės valdytojui nutrūko lapkričio 11 d.
Jautė spaudimą
Pajutau moralinį ir kitokį nežmonišką spaudimą. Šis darbas man buvo svarbus ir tuo, kad esu ne pirmos kartos vilnietis, – sakė J.Jonynas.
Pats J.Jonynas tikina jutęs stiprų spaudimą trauktis: „Matyt, neįtikau arba kam nors iš Vilniaus savivaldybės administracijos, arba politikams. Ir man buvo pasiūlyta trauktis. Apeliavau į tai, kad iki pensijos man beliko keli mėnesiai, bet į tai nebuvo atsižvelgta, teko išeiti šalių susitarimu. Neslėpsiu – nelabai savanoriškai.“
17 metų Rotušės valdytoju dirbęs J.Jonynas tikina neišgirdęs konkrečių priekaištų dėl savo darbo, jis esą pateikęs kelis strateginių planų variantus, bet jie savivaldybei netikę.
„Pajutau moralinį ir kitokį nežmonišką spaudimą. Šis darbas man buvo svarbus ir tuo, kad esu ne pirmos kartos vilnietis, o ir į pareigas deleguotas buvau draugijos „Senieji vilniečiai“, ne tik savo noru ten ėjau dirbti“, – teigė buvęs Rotušės valdytojas.
Į pensiją J.Jonynas turėjo išeiti beveik po metų – 2017-ųjų spalį. Jis tvirtina buvęs apsisprendęs tada savo pareigas ir palikti.
Kol kas laikinąja valdytoja tapo Ieva Šiušaitė, kuri interviu žurnalistei Žydrei Dargužytei teigė buvusi pakviesta miesto vadovų. Tiesa, kokių pokyčių galima tikėtis Rotušėje jau artimiausiu metu, I.Šiušaitė įvardyti negalėjo, teigdama, kad dirba dar tik kelias dienas, bet esą įstaigos kryptis nesikeis, Rotušė išliks „vienas iš labiausiai miestą reprezentuojančių kultūros židinių“.
I.Šiušaitė yra ir laikinoji viešosios įstaigos „Trakų Vokės dvaro sodyba“ vadovė. Šias pareigas ji eina jau ilgiau nei metus. Konkursas į nuolatinio vadovo postą vis dar neįvykęs.
Konkursas – artimiausiu metu
Rotušės valdytojo taip pat ketinama ieškoti paskelbus konkursą. „Skelbdama naujo Rotušės vadovo konkursą Vilniaus miesto savivaldybė ieškos lyderio, kuris planingai, nuosekliai ir rezultatyviai rūpintųsi Vilniaus miesto įvaizdžio formavimu Lietuvoje ir svetur. Tokia institucija galėtų ir privalėtų tapti Vilniaus rotušė. Naujo Vilniaus rotušės vadovo konkursą planuojama skelbti jau artimiausiu metu“, – sakė savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja V.Šilalienė.
Skelbdama naujo Rotušės vadovo konkursą Vilniaus miesto savivaldybė ieškos lyderio, kuris planingai, nuosekliai ir rezultatyviai rūpintųsi Vilniaus įvaizdžio formavimu, – sakė V.Šilalienė.
Jos teigimu, Vilnius yra greitas, atviras, šiuolaikiškas Europos miestas, turintis gilias istorines tradicijas, turtingą ir vertingą savivaldos istoriją, aktyvią pilietišką bendruomenę, siūlančią ir įgyvendinančią unikalias idėjas įvairiose srityse.
„Sostinėje vis dar nėra specializuotos institucijos, kuri planingai, nuosekliai ir rezultatyviai rūpintųsi Vilniaus įvaizdžio formavimu Lietuvoje ir svetur. Vilniaus rotušė turi būti ta vieta, kurioje vyktų reprezentacinė, visuomeninė, kultūrinė ir tarptautinė veikla. Tokia galėtų ir privalėtų tapti Vilniaus rotušė 2023‒iaisiais metais“, – kalbėjo V.Šilalienė.
2023 metai Vilniui bus išties ypatingi – miestas minės savo 700 metų jubiliejų. 1323 metais Vilnius pirmą kartą paminėtas rašytiniuose šaltiniuose – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiške Vokietijos miestams, kuriame jis kvietė riterius, ginklanešius, prekiautojus, gydytojus, kalvius, račius, batsiuvius, kailiadirbius, malūnininkus ir kitus atvykti į Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir užsiimti prekyba bei tikėjimu be jokių apribojimų.